İsrail əsgərinin İsa peyğəmbərin heykəlini dağıtması QALAMAQAL DOĞURUB
Medianews.az xəbər verir ki, hadisə Livanın cənubunda xristianların yaşadığı Debel kəndində baş verib. İsrail ordusu bu kənddə “Hizbullah” qruplaşmasına qarşı əməliyyat aparıb. İsraillə “Hizbullah” arasında atəşkəs əldə olunandan bir neçə gün sonra çəkilmiş foto isə sosial mediada geniş müzakirə doğurub.
Fotoda İsrail əsgərinin İsa peyğəmbərin çarmıxa çəkilmiş heykəlini aşırıb kuvaldla heykəlin başından zərbə endirdiyi görünür.
İsrail ordusu fotonun həqiqiliyini təsdiqləyib, əsgərin davranışının ordunun dəyərlərinə zidd olduğunu vurğulayıb, insidenti araşdırıb tədbir görəcəyini və heykəlin bərpası işində yerli xristian icmasına dəstək verəcəyini vəd edib.
Xatırladaq ki, fevralın sonunda ABŞ və İsrail İrana qarşı müharibəyə başlayıb. Mart ayında “Hizbullah” İrana dəstək verərək Livandan İsrailə hücuma keçib, buna cavab olaraq İsrail ordusu Livanın cənubunda hərbi əməliyyatları genişləndirib. İranla müharibədə beş həftə sonra atəşkəs əldə olunub. Bir neçə gün sonra “Hizbullah”la İsrail arasında da atəşkəs elan edilib. Atəşkəs qüvvədə olsa da, tərəflər arasında insidentlər davam edir.

Разрушение солдатом Израильской армии статуи пророка Иисуса вызвало скандал.
Medianews.az сообщает, что инцидент произошёл в деревне Дебель на юге Ливана, где проживают христиане. Израильская армия провела операцию против группировки «Хизбалла» в этой деревне. Фотография, сделанная через несколько дней после достижения перемирия между Израилем и «Хизбаллой», вызвала широкое обсуждение в социальных сетях.
На фото видно, как израильский солдат скидывает со стены распятие с фигурой пророка Иисуса и наносит удар по голове статуи кувалдой.
Армия Израиля подтвердила подлинность фотографии, подчеркнув, что поведение солдата противоречит ценностям армии, заявила, что расследует инцидент и примет меры, а также пообещала поддержать местное христианское сообщество в восстановлении статуи.
Напомним, что в конце февраля США и Израиль начали войну против Ирана. В марте «Хизбалла» оказала поддержку Ирану, перейдя в наступление на Израиль с территории Ливана, в ответ на что израильская армия расширила военные операции на юге Ливана. Через пять недель после начала войны с Ираном было достигнуто перемирие. Через несколько дней было объявлено перемирие и между «Хизбаллой» и Израилем. Несмотря на перемирие, инциденты между сторонами продолжаются.