İspaniyadakı ciddi qaydalar -
İspaniya Avropanın ən populyar turizm istiqamətlərindən biri olaraq qalır. Lakin son illərdə turist sıxlığının artması və ictimai qaydaların pozulması səbəbindən ölkənin bir çox kurort bölgəsində qaydalar xeyli sərtləşdirilib.
Medianews.az Lent.az-a istinadən xəbər verir ki, Britaniyanın nəşrinin məlumatına görə, xüsusilə Kanar və Balear adalarında yeni məhdudiyyətlər tətbiq olunur. Turistlərin bu qaydaları əvvəlcədən bilməsi vacib hesab olunur.
Elektron siqaretə görə cərimələr
İspaniyada 2025-ci ildən etibarən açıq məkanlarda siqaret çəkmək qadağan edilib. Bu qadağa restoran və bar terraslarını, həmçinin çimərlikləri də əhatə edir.
Qayda yalnız siqaretə deyil, eyni zamanda veyp, qəlyan, qızdırılan tütün məhsulları və nikotin paketlərinə də şamil olunur. Qaydanı pozan şəxslər 30 avrodan 2000 avroya qədər cərimə edilə bilər.
Ayaqqabı ilə bağlı məhdudiyyətlər
İspaniyada avtomobil icarəyə götürmək istəyən turistlər düzgün ayaqqabı seçməlidir. Qanunvericiliyə görə, sürücünün ayaqqabısı pedalları rahat idarə etməyə imkan verməlidir.
Şəp-şəp, sandal, hündürdaban ayaqqabılar və ya ayaqyalın avtomobil idarə etmək qadağandır. Polis bu qaydanın pozulmasına görə 80-200 avro arası cərimə tətbiq edə bilər.
Geyim qaydaları: bikini qadağası
Bəzi kurort bölgələrində turistlərin görünüşü ilə bağlı ciddi qaydalar mövcuddur. Çimərlik və ya hovuzdan kənarda açıq-saçıq geyimlə gəzmək qadağandır.
Bəzi şəhərlərdə yalnız bikini və ya çimərlik şortu ilə küçədə gəzmək, eləcə də üstü açıq şəkildə dolaşmaq qanunsuz sayılır. Bu halda cərimələr 500 avroya qədər çata bilər.
Alkoqol məhdudiyyətləri
Balear adalarında, xüsusilə Maqaluf, Mayorkadakı Playa-de-Palma və İbizada San-Antonio bölgələrində alkoqolla bağlı ciddi məhdudiyyətlər tətbiq olunub.
“Happy hour”, limitsiz içki təklifləri, bar turları və qayıq partiləri qadağan edilib. Bəzi kurortlarda turistlər üçün gündə maksimum 6 içki limiti qoyulub (3 naharda, 3 axşam yeməyində).
Bundan əlavə, küçələrdə spirtli içki qəbulu və özəl villalarda icazəsiz partilər də qadağandır.
Şezlonq rezervasiyası qadağası
Bir çox turistin dəsmal qoyaraq şezlonqları “tutması” artıq bəzi çimərliklərdə cərimə ilə nəticələnə bilər.
Otellər və çimərliklər belə hallarda əşyaları götürə və ya xəbərdarlıq kartları yerləşdirə bilər. Uzun müddət boş qalan şezlonqlar yenidən istifadəyə verilə bilər.

Spain remains one of the most popular tourist destinations in Europe. However, in recent years, due to the increase in tourist density and violations of public order, rules have been significantly tightened in many resort areas of the country.
According to Medianews.az citing Lent.az, based on information from a British publication, new restrictions are being imposed particularly on the Canary and Balearic Islands. It is considered essential for tourists to be aware of these rules in advance.
Fines for electronic cigarettes
In Spain, from 2025 onward, smoking in open spaces has been banned. This ban covers the terraces of restaurants and bars, as well as beaches.
The rule applies not only to cigarettes but also to vapes, hookahs, heated tobacco products, and nicotine pouches. Individuals who violate this rule may be fined between 30 and 2000 euros.
Restrictions related to footwear
Tourists wishing to rent a car in Spain must choose appropriate footwear. According to legislation, the driver's shoes must allow comfortable control of the pedals.
It is prohibited to drive a car wearing flip-flops, sandals, high-heeled shoes, or barefoot. The police can impose fines ranging from 80 to 200 euros for violating this rule.
Dress code: bikini ban
Some resort areas have strict rules regarding the appearance of tourists. Walking outside the beach or pool area in revealing clothing is prohibited.
In some cities, walking on the street in only a bikini or beach shorts, as well as being topless, is considered illegal. In such cases, fines may reach up to 500 euros.
Alcohol restrictions
Strict alcohol restrictions have been imposed in the Balearic Islands, especially in areas such as Magaluf, Playa-de-Palma in Mallorca, and San Antonio in Ibiza.
"Happy hour," unlimited drink offers, bar tours, and boat parties have been banned. Some resorts have set a maximum daily drink limit for tourists (3 drinks at lunch, 3 at dinner).
In addition, consumption of alcoholic beverages on the streets and unauthorized parties in private villas are also prohibited.
Ban on sunbed reservation
Many tourists reserving sunbeds by placing towels on them can now face fines at some beaches.
Hotels and beaches may remove items or place warning cards in such cases. Sunbeds left unused for a long time may be made available for reuse.