İşıq, su və qaza borcu olanların
Medianews.az Trend-ə istinadən xəbər verir ki, söhbət təbii qaz, su və elektrik enerjisindən istifadəyə görə hesablanmış borcun mübahisələndirilməsinə dair işlərdən gedir.
Belə ki, təbii qaz, su və ya elektrik enerjisindən istifadəyə görə hesablanmış borcun mübahisələndirilməsi tələbləri ilə bağlı işlərdə məhkəmələr tərəfindən iddiaya mahiyyəti üzrə baxılıb yekun qərar çıxarılanadək, müvafiq təchizat xidmətlərinin dayandırılmasına yönələn hərəkətlərin bu sahədə mövcud olan təbii inhisar subyektinə qadağan edilməsi və (və ya) bu xidmətin bərpa edilməsinə dair müvəqqəti təminat tədbiri barədə qərardadlar qəbul edilir.
Baxılmış işlərin təhlili göstərir ki, belə qərardadlar qəbul olunarkən müvəqqəti təminat tədbirinin əhatə dairəsi iddianın predmeti və mübahisələndirilən məbləğlə məhdudlaşdırılmadığına görə, təbii inhisar subyekti təbii qaz, su və ya elektrik enerjisinin dayandırılmasının qadağan olunması barədə qərardad qüvvədə olan dövrdə həmin tədbirin əhatə etmədiyi yeni borcla bağlı xidmətin göstərilməsini dayandıra bilmir. Bəzi istehlakçıların isə bu vəziyyətdən sui-istifadə edərək yeni borclarını ödəməkdən yayınması dövlət müəssisəsinə ödənilməli olan pul vəsaitlərinin gecikdirilməsinə gətirib çıxarmaqla, bu sahədə təbii inhisar subyektlərinin maliyyə dayanıqlılığına mənfi təsir göstərir.
Məsələn, qazdan istifadəyə görə hesablanmış 5000 manat borcun silinməsi tələbi üzrə belə təminat tədbiri tətbiq edildikdən sonra məhkəmə icraatı zamanı istehlakçının əlavə olaraq 10 min manat yeni borcu yarandığı halda, qərardadda təminat tədbirinin hansı məbləğlə məhdudlaşdığı göstərilmədiyi üçün istehlakçı bundan sui-istifadə edərək yeni yaranmış borcunu da ödəmir. Bu da nəticədə təbii inhisar subyektinin hüquqlarının lüzumsuz və qeyri-mütənasib formada məhdudlaşdırılmasına səbəb olur.
Halbuki borcu mübahisələndirən şəxsin ərizəsi əsasında onun hüquqlarının qorunması üçün seçilən belə müvəqqəti tədbir, digər tərəfin (hazırkı halda təbii inhisar subyektinin) mübahisələndirilən məbləğlə bağlı olmayan zəruri hüquqlarının məhdudlaşdırılmasına və ona əsaslı zərərin vurulmasına gətirib çıxarmamalıdır. Belə ki, Mülki Prosessual Məcəllənin müvəqqəti təminat tədbirləri ilə bağlı müddəalarına görə, tətbiq edilən tədbir gözlənilən məqsədlərə mütənasib olmalı və əks tərəfin hüquqlarının lüzumsuz məhdudlaşdırılması ilə nəticələnməməlidir.
Digər tərəfdən “Elektrik enerjisindən istifadə Qaydaları”, “Qazdan istifadə Qaydaları” və “Sudan istifadə Qaydaları”nda hesab istehlakçıya təqdim edildikdən (göndərildikdən) sonra bir ay müddətində tam ödənilmədikdə təchizatçının xidməti dayandırma hüququ nəzərdə tutulub.
Müəyyən edilib ki, məhkəmələr təbii qaz, su və elektrik enerjisindən istifadəyə görə hesablanmış borcun mübahisələndirilməsi ilə bağlı işlərdə yuxarıda qeyd olunan müvəqqəti təminat tədbirini tətbiq edərkən, həmin tədbirin iddianın predmeti və mübahisələndirilən məbləğə münasibətdə tətbiq edilməli olduğunu diqqətdə saxlamalıdırlar. Həmçinin bu təminat tədbirinin tətbiq edilməsinə baxmayaraq, mübahisə predmeti təşkil etməyən yeni borclara münasibətdə təbii inhisar subyekti tərəfindən xidmətin göstərilməsinin dayandırılmasının mümkünlüyü nəzərə alınmalıdır.
Belə müvəqqəti təminat tədbiri ilə bağlı qərardadların nəticə hissəsində bu tədbirin məhz hansı borc məbləği ilə bağlı tətbiq olunduğu aydın göstərilməlidir (məsələn, qətnamə qanuni qüvvəsini alanadək A-ya məxsus X ünvanda yerləşən X saylı abonent kodu olan qeyri-yaşayış sahəsinə 5000 manat mübahisəli borca münasibətdə təbii qazın verilməsinin dayandırılması “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinə qadağan olunsun və təbii qazın verilməsi bərpa olunsun).

На суды возложена новая обязанность по делам, связанным с коммунальными услугами.
Medianews.az со ссылкой на Trend сообщает, что речь идет о делах, связанных с оспариванием задолженности за природный газ, воду и электроэнергию.
А именно, по делам, связанным с требованиями оспаривания задолженности за природный газ, воду или электроэнергию, суды принимают решения о запрете прекращения соответствующих коммунальных услуг до вынесения окончательного решения по существу и/или о применении временных обеспечительных мер по восстановлению услуги в отношении действующего монопольного субъекта в этой сфере.
Анализ рассмотренных дел показывает, что при принятии таких обеспечительных мер их действие не ограничивается предметом и суммой спора, вследствие чего монопольный субъект не может прекратить оказание услуг по новому долгу, возникшему в период действия обеспечения, несмотря на запрет на прекращение поставок природного газа, воды или электроэнергии. В свою очередь, часть потребителей злоупотребляет этой ситуацией, уклоняясь от оплаты новых долгов, что приводит к задержке платежей государственному предприятию и негативно влияет на финансовую устойчивость монопольных субъектов в этой сфере.
Например, если после применения обеспечительной меры по требованию об аннулировании задолженности в размере 5000 манатов за потребление газа у потребителя образуется дополнительная задолженность в 10 000 манатов, а в решении не указано, на какую сумму мера обеспечения распространяется, потребитель злоупотребляет этим и не оплачивает новую задолженность. Это необоснованно и несоразмерно ограничивает права монопольного субъекта.
Однако временная мера, применяемая по заявлению лица, оспаривающего долг, для защиты его прав не должна ограничивать необходимые права другой стороны (монопольного субъекта) в отношении неоспариваемой суммы и причинять ей существенный ущерб. Согласно положениям Гражданского процессуального кодекса о временных обеспечительных мерах, такая мера должна быть пропорциональна ожидаемой цели и не должна необоснованно ограничивать права противоположной стороны.
С другой стороны, в «Правилах пользования электрической энергией», «Правилах пользования газом» и «Правилах пользования водой» предусмотрено, что если счет не оплачен полностью в течение месяца после его предоставления потребителю, поставщик имеет право прекратить предоставление услуги.
Установлено, что при применении вышеуказанных временных обеспечительных мер по делам, связанным с оспариванием задолженности за природный газ, воду и электроэнергию, суды должны учитывать, что меры применяются в отношении предмета и суммы спора. Также необходимо учитывать возможность прекращения предоставления услуг монопольным субъектом в отношении новых долгов, не относящихся к предмету спора, несмотря на наличие обеспечительной меры.
В постановлениях по таким временным мерам в резолютивной части должно быть четко указано, к какой именно сумме долга они применяются (например, до вступления в законную силу решения запретить «Азеригаз» Производственному объединению прекращать подачу природного газа по спорной задолженности в размере 5000 манатов по нежилому помещению с абонентским кодом X по адресу X, принадлежащему A, и обязать восстановить поставку).