Müharibəyə xərclənən pulla neçə milyon adamı xilas etmək olardı? –
ABŞ-nin İrana qarşı apardığı müharibəyə xərclədiyi pulla dünyada on milyonlarla insanın həyatını xilas etmək olardı.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu BMT baş katibinin humanitar məsələlər üzrə müavini Tom Fletçer deyib.
O, aprelin 20-də Londonda “Çatem Haus” Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda çıxış edərkən deyib ki, ABŞ İrana qarşı apardığı müharibənin hər gününə 2 milyard dollar xərcləyib: “BMT-nin humanitar planında yardım göstərilməsi prioritet götürülən 87 milyon insanın həyatını xilas etmək üçün isə bizə ümumilikdə 23 milyard dollar lazımdır. Bu məbləğ İrana qarşı müharibənin iki həftəsindən də az müddətə xərclənən vəsaitə bərabərdir. Yəni müharibənin iki həftəsi ərzində xərclənən puldan da aşağı bir məbləğlə 87 milyon insanın həyatını xilas etmək olardı”.
Bu il fevralın 28-də ABŞ və İsrail İrana qarşı hərbi əməliyyatlara başlayıb. Bakı vaxtı ilə aprelin 8-nə keçən gecə ABŞ və İran arasında atəşkəs razılaşması əldə olunub. Aprelin 10-dan Pakistanın paytaxtı İslamabadda Vaşinqtonla Tehran arasında danışıqlar start götürüb.

The money the USA spends on the war against Iran could save the lives of tens of millions of people worldwide.
Medianews.az reports that this was said by Tom Fletcher, the Deputy UN Secretary-General for Humanitarian Affairs.
He said during a speech at the “Chatham House” International Relations Institute in London on April 20 that the USA spends 2 billion dollars daily on the war against Iran: “In the UN’s humanitarian plan, we need a total of 23 billion dollars to save the lives of 87 million people prioritized for assistance. This amount is equivalent to the funds spent in less than two weeks of the war against Iran. In other words, with an amount lower than the money spent during two weeks of the war, it would be possible to save the lives of 87 million people.”
On February 28 this year, the USA and Israel started military operations against Iran. By the night before April 8, Baku time, a ceasefire agreement was reached between the USA and Iran. Since April 10, talks have started between Washington and Tehran in Islamabad, the capital of Pakistan.