İrandan ABŞ-yə 14 bəndlik
Bildirilir ki, Pakistan vasitəsilə təqdim edilən Tehranın təklifi "Livan da daxil olmaqla bütün cəbhələrdə müharibəyə son qoyulmasını" nəzərdə tutur.
Agentliyin məlumatına görə, Tehran "məsələlərin 30 gün ərzində həll edilməli" olduğuna və danışıqların atəşkəsin uzadılmasından daha çox "müharibənin bitməsinə" yönəlməli olduğuna inanır. Tasnim qeyd edir ki, təklifə həmçinin dondurulmuş İran aktivlərinin azad edilməsi, sanksiyaların ləğvi və "Hörmüz boğazı üçün yeni mexanizm"in tətbiqi çağırışları daxildir.
İran rəsmiləri hələlik təklif olunan planın təfərrüatları ilə bağlı ictimaiyyətə açıqlama verməyiblər.
ABŞ prezidenti Donald Tramp Truth Social hesabında İranın təklifini tezliklə nəzərdən keçirəcəyini, lakin ondan razı qalmayacağını açıqlayıb: "Tezliklə İranın bizə göndərdiyi planı nəzərdən keçirəcəyəm, amma onun məqbul olacağını təsəvvür edə bilmirəm, çünki onlar son 47 ildə bəşəriyyətə və dünyaya etdiklərinə görə hələ kifayət qədər yüksək qiymət ödəməyiblər"./Musavat.com

Iran has presented a 14-point peace proposal to the US.
It is reported that Tehran's proposal, submitted through Pakistan, envisions "ending the war on all fronts, including Lebanon."
According to the agency, Tehran believes that "issues must be resolved within 30 days" and that negotiations should focus more on "ending the war" rather than extending the ceasefire. Tasnim notes that the proposal also includes calls for the release of frozen Iranian assets, lifting of sanctions, and the implementation of a "new mechanism for the Strait of Hormuz."
Iranian officials have not yet made public statements regarding the details of the proposed plan.
U.S. President Donald Trump stated on his Truth Social account that he would soon review Iran's proposal but does not expect to be satisfied with it: "I will soon review the plan Iran sent us, but I cannot imagine it being acceptable because, given what they have done to humanity and the world over the past 47 years, they have not yet paid a sufficiently high price."