İrandan ABŞ-yə 14 bəndlik
Bildirilir ki, Pakistan vasitəsilə təqdim edilən Tehranın təklifi "Livan da daxil olmaqla bütün cəbhələrdə müharibəyə son qoyulmasını" nəzərdə tutur.
Agentliyin məlumatına görə, Tehran "məsələlərin 30 gün ərzində həll edilməli" olduğuna və danışıqların atəşkəsin uzadılmasından daha çox "müharibənin bitməsinə" yönəlməli olduğuna inanır. Tasnim qeyd edir ki, təklifə həmçinin dondurulmuş İran aktivlərinin azad edilməsi, sanksiyaların ləğvi və "Hörmüz boğazı üçün yeni mexanizm"in tətbiqi çağırışları daxildir.
İran rəsmiləri hələlik təklif olunan planın təfərrüatları ilə bağlı ictimaiyyətə açıqlama verməyiblər.
ABŞ prezidenti Donald Tramp Truth Social hesabında İranın təklifini tezliklə nəzərdən keçirəcəyini, lakin ondan razı qalmayacağını açıqlayıb: "Tezliklə İranın bizə göndərdiyi planı nəzərdən keçirəcəyəm, amma onun məqbul olacağını təsəvvür edə bilmirəm, çünki onlar son 47 ildə bəşəriyyətə və dünyaya etdiklərinə görə hələ kifayət qədər yüksək qiymət ödəməyiblər"./Musavat.com

Из Ирана в США 14 пунктов
Сообщается, что предложение Тегерана, переданное через Пакистан, предусматривает «прекращение войны на всех фронтах, включая Ливан».
По данным агентства, Тегеран считает, что «вопросы должны быть решены в течение 30 дней» и переговоры должны быть направлены не столько на продление перемирия, сколько на «завершение войны». Tasnim отмечает, что предложение также включает призывы к освобождению замороженных иранских активов, отмене санкций и введению «нового механизма для Ормузского пролива».
Иранские чиновники пока не давали публичных комментариев относительно деталей предложенного плана.
Президент США Дональд Трамп в своем аккаунте Truth Social заявил, что вскоре рассмотрит предложение Ирана, но не ожидает, что оно будет приемлемым: «Скоро я рассмотрю план, который нам прислал Иран, но не могу представить, что он будет приемлемым, потому что они за последние 47 лет не заплатили достаточно высокую цену за то, что сделали человечеству и миру». /Musavat.com