İranda yanvar iğtişaşlarına görə
İranda yanvarda keçirilən etirazların üç iştirakçısı iki polisin öldürülməsi ittihamı ilə edam edilib.
Bu barədə “Tasnim” agentliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, məhkumlar yanvarın 7-də Qum vilayətində keçirilən hökumət əleyhinə nümayişlər zamanı hüquq-mühafizə orqanlarının iki əməkdaşının öldürülməsində təqsirli olduqlarını etiraf ediblər. Onlara qarşı həmçinin “İsrail və ABŞ-nin maraqlarına xidmət” ittihamı irəli sürülüb, lakin bu ittihamın təfərrüatı açıqlanmayıb.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin dekabr ayının sonlarında İran rialının devalvasiyası ölkədə kütləvi etiraz aksiyalarına səbəb olmuşdu. İran hökuməti iğtişaşlar zamanı 3117 nəfərin öldüyünü, onlardan 200 nəfərin zabit olduğu barədə məlumat yaymışdı.
Qeyd edək ki, bu, yanvar etirazlarında iştiraka görə ilk edam hadisəsi deyil. Məşhəddən olan 33 yaşlı bodibildinq məşqçisi Əli Rəhbər yanvarın 23-ü məhz bu səbəbdən edam edilmişdi.//Qafqazinfo

В Иране в связи с январскими беспорядками
В Иране трое участников протестов, прошедших в январе, были казнены по обвинению в убийстве двух полицейских.
Об этом сообщило агентство «Tasnim».
По данным, осуждённые признали себя виновными в убийстве двух сотрудников правоохранительных органов во время антиправительственных демонстраций, проходивших 7 января в провинции Кум. Им также предъявлено обвинение в «службе интересам Израиля и США», однако детали этого обвинения не раскрываются.
Напомним, что в конце декабря 2025 года девальвация иранского риала стала причиной массовых протестных акций в стране. Правительство Ирана сообщило, что в ходе беспорядков погибло 3117 человек, из которых 200 были офицерами.
Отметим, что это не первый случай казни за участие в январских протестах. 33-летний тренер по бодибилдингу из Машхеда Али Рахбар был казнён по той же причине 23 января.//Qafqazinfo