İranda yanvar iğtişaşlarına görə
İranda yanvarda keçirilən etirazların üç iştirakçısı iki polisin öldürülməsi ittihamı ilə edam edilib.
Bu barədə “Tasnim” agentliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, məhkumlar yanvarın 7-də Qum vilayətində keçirilən hökumət əleyhinə nümayişlər zamanı hüquq-mühafizə orqanlarının iki əməkdaşının öldürülməsində təqsirli olduqlarını etiraf ediblər. Onlara qarşı həmçinin “İsrail və ABŞ-nin maraqlarına xidmət” ittihamı irəli sürülüb, lakin bu ittihamın təfərrüatı açıqlanmayıb.
Xatırladaq ki, 2025-ci ilin dekabr ayının sonlarında İran rialının devalvasiyası ölkədə kütləvi etiraz aksiyalarına səbəb olmuşdu. İran hökuməti iğtişaşlar zamanı 3117 nəfərin öldüyünü, onlardan 200 nəfərin zabit olduğu barədə məlumat yaymışdı.
Qeyd edək ki, bu, yanvar etirazlarında iştiraka görə ilk edam hadisəsi deyil. Məşhəddən olan 33 yaşlı bodibildinq məşqçisi Əli Rəhbər yanvarın 23-ü məhz bu səbəbdən edam edilmişdi.//Qafqazinfo

Regarding the January protests in Iran
In Iran, three participants of the protests held in January were executed on charges of killing two policemen.
According to the information, the convicts confessed to being guilty of killing two law enforcement officers during anti-government demonstrations held on January 7 in Qom province. They were also accused of "serving the interests of Israel and the USA," but the details of this accusation were not disclosed.
Recall that at the end of December 2025, the devaluation of the Iranian rial caused mass protests in the country. The Iranian government reported that 3,117 people were killed during the riots, including 200 officers.
It should be noted that this is not the first execution related to participation in the January protests. Ali Rahbar, a 33-year-old bodybuilding coach from Mashhad, was executed on January 23 for this reason.//Qafqazinfo