İran müharibədə yeni silahdan istifadə etdi -
İran ABŞ və İsraillə davam edən qarşıdurma fonunda yeni pilotsuz uçuş aparatını – “Hədid-110” dronunu işə salıb.
Medianews.az Haberler.com-a istinadən xəbər verir ki, bu aparat ABŞ hərbi hədəflərinə qarşı əməliyyatlarda tətbiq olunmağa başlayıb.
İran İnqilab Keşikçiləri Korpusunun regiondakı ABŞ hərbi bazalarına hücumlarında ilk dəfə olaraq “Hədid-110” reaktiv mühərrikli pilotsuz uçuş aparatından istifadə etdiyi bildirilir.
İran mediasının məlumatına görə, bu dron əvvəl istifadə edilən “Şahid-136” modelinin daha inkişaf etmiş versiyası hesab olunur.
Məlumata görə, ““Hədid-110” turbojet mühərriki ilə təchiz edilib və saatda təxminən 510 kilometr sürətə çata bilir. Delta qanadlı quruluşa malik olan aparat İranın arsenalındakı ən sürətli pilotsuz uçuş vasitələrindən biri sayılır.
Hərbi analitiklər bildirirlər ki, dron əsasən hava hücumundan müdafiə sistemlərini aşmaq üçün hazırlanıb. Onların sözlərinə görə, əvvəlki modellə müqayisədə daha yüksək sürət və daha az radar görünürlüğü hədəfə çatma ehtimalını artırır.
Texniki göstəricilərə görə, “Şahid-136” dronu saatda təxminən 180 kilometr sürətə malikdir və təxminən 2000 kilometr uçuş məsafəsi ilə seçilir. “Hədid-110” isə daha sürətli olsa da, uçuş məsafəsi 350–400 kilometr civarındadır və havada təxminən bir saat qala bilir. Bu səbəbdən onun daha çox sürətli və taktiki əməliyyatlar üçün hazırlandığı bildirilir.
“Hədid-110” dronu ilk dəfə 2025-ci ilin fevralında təqdim olunmuş və beynəlxalq hərbi təlimlərdə sınaqdan keçirilmişdi. İran mediası bildirir ki, son hücumlarla birlikdə aparat ilk dəfə real əməliyyat şəraitində istifadə edilib.
ABŞ rəsmilərinin qapalı iclasda İran istehsalı pilotsuz aparatların regionda ciddi təhlükə yaratdığını və bəzi hallarda mövcud hava hücumundan müdafiə sistemlərinin onları tam zərərsizləşdirməkdə çətinlik çəkə biləcəyini qeyd etdikləri bildirilir.

Iran used new weapons in the war -
Amid ongoing confrontations with the US and Israel, Iran has launched a new drone – the "Hadid-110".
Medianews.az, citing Haberler.com, reports that this drone has begun to be used in operations against US military targets.
It is reported that the Islamic Revolutionary Guard Corps of Iran has used the "Hadid-110" jet-powered drone for the first time in attacks on US military bases in the region.
According to Iranian media, this drone is considered a more advanced version of the previously used "Shahed-136" model.
According to the information, the "Hadid-110" is equipped with a turbojet engine and can reach a speed of approximately 510 kilometers per hour. With a delta wing design, this drone is considered one of the fastest unmanned aerial vehicles in Iran's arsenal.
Military analysts state that the drone is mainly designed to overcome air defense systems. According to them, compared to previous models, its higher speed and lower radar visibility increase the likelihood of reaching the target.
Technically, the "Shahed-136" drone has a speed of about 180 kilometers per hour and is selected for an approximate flight range of 2000 kilometers. Although the "Hadid-110" is faster, its flight range is around 350–400 kilometers, and it can stay in the air for about an hour. For this reason, it is said to be designed more for faster and tactical operations.
The "Hadid-110" drone was first introduced in February 2025 and tested in international military exercises. Iranian media reports that with recent attacks, the drone has been used for the first time in actual operational conditions.
US officials reportedly stated in a closed meeting that Iranian-made drones pose a serious threat in the region and that existing air defense systems may have difficulty fully neutralizing them in some cases.