ABŞ, Kanada və Meksikanın ev sahibliyi etdiyi 23-cü dünya futbol çempionatının qrup mərhələsində üç turun ikisi geridə qalıb.
Medianews.az bildirir ki, Meksika, ABŞ, Almaniya, Fransa, Norveç, Argentina və Kolumbiyanın mərhələ adladığı, Haiti, Türkiyə, Tunis, İordaniya və Panamanın qrupda qaldığı erkən dəqiqləşib.
İyunun 11-də start götürmüş çempionatda 48 komanda 12 qrupa bölünüb. Qruplarda ilk iki yeri tutanlar və üçüncülər arasında ən yaxşı nəticə göstərmiş 8 komanda 1/16 finala bilet alır.
Xallar bərabər olanda komandaların öz arasındakı oyunun nəticəsi əsas götürülür. Qalan meyarlar bunlardır: top fərqi, qol sayı, ən az rəsmi xəbərdarlıq (sarı və qırmızı kartlar), komandanın FİFA reytinqində yeri.
Geridə qalmış 48 oyunda 141 qol vurulub.
9 avtoqol qeydə alınıb.
Bombardirlər siyahısına 5 qolla Lionel Messi (Argentina) başçılıq edir.
Kilian Mbappe (Fransa) və Erlinq Holann (Norveç) 4, Conatan Devid (Kanada) və Dəniz Undav (Almaniya) 3 qol vurub.
20 oyunçu 2 qola, 73 oyunçu 1 qola imza atıb.
Əvvəlki 22 dünya çempionatında Braziliya 5, İtaliya və Almaniya 4, Argentina 3, Uruqvay və Fransa 2, İngiltərəİspaniya 1 dəfə zirvəyə möhür vurub.

В групповом этапе 23-го чемпионата мира по футболу, проходящего под эгидой США, Канады и Мексики, прошло два из трех туров.
Medianews.az сообщает, что Мексика, США, Германия, Франция, Норвегия, Аргентина и Колумбия вышли в следующий этап, а Гаити, Турция, Тунис, Иордания и Панама остались в группе.
Чемпионат, стартовавший 11 июня, принимает 48 команд, которые разделены на 12 групп. В 1/16 финала проходят команды, занявшие в группах первые два места, а также 8 лучших команд, занявших третьи места.
При равенстве очков учитывается результат игры между командами. Остальные критерии: разница голов, количество забитых голов, наименьшее количество официальных предупреждений (желтых и красных карточек), место команды в рейтинге FIFA.
Групповой этап заканчивается 28 июня. 1/16 финала пройдет с 28 июня по 4 июля, 1/8 финала с 4 по 7 июля, 1/4 финала с 9 по 12 июля, полуфиналы 14 и 15 июля, матч за третье место и финал запланированы на 19 июля.
В прошедших 48 матчах забито 141 гол.
Зафиксировано 9 автоголов.
В списке бомбардиров лидирует Лионель Месси (Аргентина) с 5 голами.
Килиан Мбаппе (Франция) и Эрлинг Холанн (Норвегия) забили по 4 гола, Джонатан Дэвид (Канада) и Денис Ундав (Германия) - по 3 гола.
20 игроков забили по 2 гола, 73 игрока - по 1 голу.
В предыдущих 22 чемпионатах мира Бразилия побеждала 5 раз, Италия и Германия — 4, Аргентина — 3, Уругвай и Франция — 2, Англия и Испания — по одному разу.