İki müsəlman ölkəsi arasında qanlı toqquşmalar –
Yaxın Şərqdə artan gərginlik, o cümlədən İran ətrafında qeyri-müəyyənlik fonunda Pakistan İslam Respublikası ilə Əfqanıstan İslam Əmirliyi arasında yenidən toqquşmalar qeydə alınıb.
Pakistan hərbi qüvvələri bir neçə gün əvvəl Əfqanıstanın Kunar bölgəsini raket atəşinə tutublar. Ölən və yaralananlar var. Mülki infrastruktura ciddi ziyan dəyib.
Davam edən toqquşmalar səbəbindən fevral ayının sonundan bəri Əfqanıstanın şərqində və cənub-şərqində 100 mindən çox insan didərgin düşüb. Pakistan tərəfi həmin bölgədə Təhriki-Taliban Pakistan yaraqlılarının qərargahının olduğunu bildirib.
İslamabad Əfqanıstanda hakimiyyətdə olan Talibanı pakistanlı həmkarlarını himayə etməkdə ittiham edir. Taliban bu iddiaları qəbul etməyərək Əfqanıstanın suveren hüquqlarının pozulduğunu vurğulayır.
İki ölkə arasında münasibətləri gərginləşdirəbn digər iki mövzu da var. Birincisi, bu, Əfqanıstanın rəsmi olaraq tanımadığı Durand sərhəd xəttidir, ikincisi, illər öncə Pakistanda məskunlaşan milyonlarla əfqan qaçqının geri qaytarılmasıdır.
Taliban geri qayıdan əfqanları yerləşdirməkdə və qida ilə təmin etməkdə acizdir. Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı bu vəziyyətin kritik olduğunu açıqlayıb.
Təşkilatın sözçüsü Babar Baloçun sözlərinə görə, Əfqanıstan əvvəllər də ciddi humanitar böhranlarla üzləşib, ancaq yeni regional qarışıqlıqlar geri qayıdan qaçqınlara və məcburi köçkünlərə təzyiqi artırıb. Qısa müddət ərzində İran və Pakistandan beş milyondan çox əfqan geri qayıdıb. İranı tərk edən əfqanlar vətənlərində daha bir münaqişə ilə üz-üzə qalıblar. Bu əfqanlar yardıma möhtacdırlar.
Ümumdünya Ərzaq Proqramının məlumatına görə, Pakistan-Əfqanıstan sərhədinin bağlanması və İrandakı vəziyyətin pisləşməsi humanitar təşkilatları əsas təchizat yollarından məhrum edib.
Bundan başqa Əfqanıstandakı qadınlara tətbiq olunan məhdudiyyətlər, onların təhsildən, işdən və hərəkət azadlığından məhrum edilməsi bu ölkədə həyat şərtlərini daha da ağırlaşdırıb.
BMT əfqan qaçqınlara yardım etmək istəsə də, maliyyə və yardımın çatdırılması imkanları məhduddur. Digər tərəfdən Taliban qüvvələri ilə Pakistan qoşunları arasında sərhəd toqquşmaları Əfqanıstanın şərqində humanitar vəziyyəti daha da pisləşdirib və mülki əhaliyə zərər vurub.
Beləliklə, Əfqanıstan humanitar yardıma ehtiyac duyarkən, Talibanın insanlara tətbiq etdiyi məhdudiyyətlər və Pakistanla sərhəddə davamlı toqquşmalar bu ölkənin problemlərini artırıb. Halbuki Əfqanıstan dünyada ən zəngin mineral ehtiyatlara malikdir, bunlar istismar edilərsə, milyardla dollar qazanc əldə etmək mümkündür.

В условиях растущей напряженности на Ближнем Востоке, в том числе и на фоне неопределённости вокруг Ирана, зафиксированы вновь столкновения между Исламской Республикой Пакистан и Исламским Эмиратом Афганистан.
Пакистанские вооружённые силы несколько дней назад обстреляли ракетами регион Кунар в Афганистане. Есть погибшие и раненые. Гражданская инфраструктура серьезно повреждена.
Из-за продолжающихся столкновений с конца февраля более 100 тысяч человек стали перемещёнными лицами на востоке и юго-востоке Афганистана. Пакистанская сторона утверждает, что в этом регионе находится штаб-квартира боевиков террористической организации Тахрик-и-Талибан Пакистан.
Исламабад обвиняет находящихся у власти в Афганистане талибов в покровительстве пакистанским боевикам. Талибы отвергают эти обвинения и подчеркивают нарушение суверенных прав Афганистана.
Существуют и другие две темы, обостряющие отношения между двумя странами. Во-первых, это грозовая линия Дюранда, которую Афганистан официально не признаёт, а во-вторых — возвращение миллионов афганских беженцев, которые много лет назад поселились в Пакистане.
Талибы не справляются с размещением возвращающихся афганцев и обеспечением их питанием. Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев заявило, что ситуация критическая.
По словам представителя организации Барбара Балуча, Афганистан уже сталкивался с серьёзными гуманитарными кризисами, однако новые региональные потрясения усиливают давление на возвращающихся беженцев и вынужденных переселенцев. В короткие сроки более пяти миллионов афганцев вернулись из Ирана и Пакистана. Афганцы, покинувшие Иран, сталкиваются на родине с новой конфликтной ситуацией. Им необходима помощь.
По информации Всемирной продовольственной программы, закрытие пакистанско-афганской границы и ухудшение ситуации в Иране лишили гуманитарные организации основных маршрутов поставок.
Кроме того, ограничительные меры в отношении женщин в Афганистане, лишение их права на образование, работу и свободу передвижения ещё больше ухудшают условия жизни в стране.
Хотя ООН хочет оказывать помощь афганским беженцам, возможности финансирования и доставки помощи ограничены. С другой стороны, приграничные столкновения между силами Талибана и пакистанскими войсками усугубляют гуманитарную ситуацию на востоке Афганистана и наносят ущерб гражданскому населению.
Таким образом, Афганистан остро нуждается в гуманитарной помощи, однако ограничения, которые Талибы применяют к населению, и продолжающиеся столкновения на границе с Пакистаном усугубляют проблемы страны. Между тем, Афганистан обладает одними из самых богатых в мире минеральных ресурсов, которые при освоении могут принести миллиарды долларов дохода.