İctimai nəqliyyata heyvanla minənlərin NƏZƏRİNƏ -
Medianews.az-ın məlumatına görə, mövcud qaydalara əsasən, ev heyvanlarının avtobus və digər ictimai nəqliyyat vasitələrində daşınmasına müəyyən məhdudiyyətlər tətbiq olunur.
Belə ki, Nazirlər Kabinetinin 17 sentyabr 2009-cu il tarixli 141 nömrəli qərarı ilə təsdiqlənmiş "Avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin və baqaj daşınması Qaydaları"na əsasən, sərnişinlər ictimai nəqliyyatda ev heyvanlarını (pişik, it və s.) yalnız xüsusi konteynerdə (daşıma çantasında) və ya qəfəsdə daşıya bilərlər.
Heyvanın daşıyıcısı digər sərnişinlərə mane olmamalı və təhlükəsizlik qaydalarına riayət etməlidir.
İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 290.1.2-ci maddəsinə əsasən ev heyvanlarının nəqliyyat vasitələri ilə aparılması şərtlərinin pozulmasına görə (məsələn, sərbəst şəkildə, qəfəs olmadan) 200 manat məbləğində cərimə nəzərdə tutulur.//Milli.Az

ВНИМАНИЕ тех, кто пользуется общественным транспортом с животными -
Согласно информации Medianews.az, на основании действующих правил, существуют определённые ограничения на перевозку домашних животных в автобусах и других видах общественного транспорта.
Так, в соответствии с утверждёнными постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2009 года № 141 «Правила перевозки пассажиров и багажа автомобильным транспортом», пассажиры могут перевозить домашних животных (кот, собака и т.д.) в общественном транспорте только в специальном контейнере (переносной сумке) или клетке.
Переноска животного не должна мешать другим пассажирам и должна соответствовать правилам безопасности.
В соответствии с пунктом 290.1.2 Кодекса об административных правонарушениях за нарушение условий перевозки домашних животных (например, свободно, без клетки) предусмотрен штраф в размере 200 манатов.//Milli.Az