"Arzum" ilk dəfə danışdı -
Vəkil Fərid Həsənov Bakı İstintaq Təcridxanasında “Arzum 9999” ləqəbli tiktoker İlduzə Hacıyeva ilə görüşüb.
Medianews.az bildirir ki, bunu Ölkə.az-a açıqlamasında müdafiəçi bildirib.
Onun sözlərinə görə, İ.Hacıyeva özünü yaxşı hiss edir, səhhətində heç bir problem yoxdur. Tiktoker kamerada bir neçə nəfərlə birlikdə saxlanılır: “Saxlanma şəraiti yaxşıdır, heç bir şikayəti yoxdur. Eyni zamanda özünə olan münasibətdən də narazı deyil”.
İlduzə Hacıyeva vəkili ilə söhbətində deyib ki, Xəzər Rayon Məhkəməsinin hökmünü qanunsuz, əsassız və ədalətsiz sayır: “Dedi ki, belə bir qərar gözləmirdim. Hələ də şokdadır. Kamerada olunla birlikdə saxlanılan şəxslər də təccübləniblər. Hamı İlduzə xanıma deyir ki, axı Azərbaycanda yol-nəqliyyat hadisəsinə, xüsusi ilə də şübhəli yol qəzasına görə qadınları həbs etmirlər. Dörd uşaq anasına isə belə bir cəzanın verilməsinə rast gəlinməyib”.
Fərid Həsənov bildirib ki, tiktokerin övladlarına hazırda nənə-babaları baxır. Onun Almaniya vətəndaşı olan həyat yoldaşının isə yaxın günlərdə Azərbaycana gələcəyi gözlənilir.
Qeyd edək ki, İ.Hacıyevaya qarşı irəli sürülən ittihama əsasən, o, 27 iyun 2025-ci il tarixində saat 00:53 radələrində “Changan Qiyuan A05 Plug-in Hibrid” markalı, 10-BY-117 dövlət qeydiyyat nişanlı minik avtomobili ilə Bakı şəhəri Xəzər rayonu ərazisində Mərdəkan-Qala avtomobil yolunda Qala istiqamətində hərəkətdə olarkən qəza törədib.
Nəticədə İ. Hacıyeva Məlikov Amal Musa oğlunun idarə etdiyi “Mercedes-Benz D2” markalı, 77-UK-890 dövlət qeydiyyat nişanlı avtomobilin arxa təkərinə sürtməklə vurub, ehtiyatsızlıqdan çarpaz toqquşmaya səbəb olub.
Nəticədə həmin avtomobildə olan sərnişin Muradova Sənubər Firdovsi qızı ağır bədən xəsarəti alıb, sürücü Məlikov Amal isə ölüb.
Xəzər Rayon Məhkəməsi hadisədə İ.Hacıyevanı günahkar bilib. Məhkəmə ona 5 il 2 ay müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzası verib. İ.Hacıyeva məhkəmə zalında həbs olunub.

Адвокат Фарид Гасанов в Бакинском следственном изоляторе встретился с тиктокершей Ильдизой Гаджиевой, известной под псевдонимом "Арзум 9999".
Об этом сообщает Medianews.az со ссылкой на заявление защитника для Ölkə.az.
По его словам, И. Гаджиева чувствует себя хорошо, у неё нет проблем со здоровьем. Тиктокерша содержится в камере вместе с несколькими людьми: «Условия содержания хорошие, она ни на что не жалуется. Также она не недовольна отношением к себе».
В разговоре с адвокатом Ильдиза Гаджиева заявила, что считает решение Хазарского районного суда незаконным, необоснованным и несправедливым: «Она сказала, что не ожидала такого приговора. Она до сих пор в шоке. Люди, с которыми она содержится в камере, тоже удивлены. Все говорят Ильдизе ханым, что в Азербайджане за дорожно-транспортное происшествие, особенно за подозрительную аварию, женщин не сажают в тюрьму. Никогда не встречалось, чтобы мать четверых детей получила такое наказание».
Фарид Гасанов отметил, что сейчас детьми тиктокерши занимаются её бабушка и дедушка. Ожидается, что её супруг, являющийся гражданином Германии, прибудет в Азербайджан в ближайшие дни.
Отметим, что согласно предъявленному И. Гаджиевой обвинению, 27 июня 2025 года около 00:53 на автомобиле марки «Changan Qiyuan A05 Plug-in Hybrid» с государственным регистрационным номером 10-BY-117, движущемся по автомобильной дороге Мардекан-Кала на территории Хазарского района города Баку в направлении Калы, она совершила ДТП.
В результате И. Гаджиева столкнулась с задним колесом автомобиля марки «Mercedes-Benz D2» с госномером 77-UK-890, управляемого Амалем Меликовым, что по неосторожности привело к боковому столкновению.
В результате пассажирка этого автомобиля Санубер Мурадова получила тяжёлые телесные повреждения, а водитель Амаль Меликов погиб.
Хазарский районный суд признал И. Гаджиеву виновной в происшествии. Суд назначил ей наказание в виде лишения свободы сроком на 5 лет и 2 месяца. В зале суда И. Гаджиева была взята под стражу.