"Arzum" ilk dəfə danışdı -
Vəkil Fərid Həsənov Bakı İstintaq Təcridxanasında “Arzum 9999” ləqəbli tiktoker İlduzə Hacıyeva ilə görüşüb.
Medianews.az bildirir ki, bunu Ölkə.az-a açıqlamasında müdafiəçi bildirib.
Onun sözlərinə görə, İ.Hacıyeva özünü yaxşı hiss edir, səhhətində heç bir problem yoxdur. Tiktoker kamerada bir neçə nəfərlə birlikdə saxlanılır: “Saxlanma şəraiti yaxşıdır, heç bir şikayəti yoxdur. Eyni zamanda özünə olan münasibətdən də narazı deyil”.
İlduzə Hacıyeva vəkili ilə söhbətində deyib ki, Xəzər Rayon Məhkəməsinin hökmünü qanunsuz, əsassız və ədalətsiz sayır: “Dedi ki, belə bir qərar gözləmirdim. Hələ də şokdadır. Kamerada olunla birlikdə saxlanılan şəxslər də təccübləniblər. Hamı İlduzə xanıma deyir ki, axı Azərbaycanda yol-nəqliyyat hadisəsinə, xüsusi ilə də şübhəli yol qəzasına görə qadınları həbs etmirlər. Dörd uşaq anasına isə belə bir cəzanın verilməsinə rast gəlinməyib”.
Fərid Həsənov bildirib ki, tiktokerin övladlarına hazırda nənə-babaları baxır. Onun Almaniya vətəndaşı olan həyat yoldaşının isə yaxın günlərdə Azərbaycana gələcəyi gözlənilir.
Qeyd edək ki, İ.Hacıyevaya qarşı irəli sürülən ittihama əsasən, o, 27 iyun 2025-ci il tarixində saat 00:53 radələrində “Changan Qiyuan A05 Plug-in Hibrid” markalı, 10-BY-117 dövlət qeydiyyat nişanlı minik avtomobili ilə Bakı şəhəri Xəzər rayonu ərazisində Mərdəkan-Qala avtomobil yolunda Qala istiqamətində hərəkətdə olarkən qəza törədib.
Nəticədə İ. Hacıyeva Məlikov Amal Musa oğlunun idarə etdiyi “Mercedes-Benz D2” markalı, 77-UK-890 dövlət qeydiyyat nişanlı avtomobilin arxa təkərinə sürtməklə vurub, ehtiyatsızlıqdan çarpaz toqquşmaya səbəb olub.
Nəticədə həmin avtomobildə olan sərnişin Muradova Sənubər Firdovsi qızı ağır bədən xəsarəti alıb, sürücü Məlikov Amal isə ölüb.
Xəzər Rayon Məhkəməsi hadisədə İ.Hacıyevanı günahkar bilib. Məhkəmə ona 5 il 2 ay müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzası verib. İ.Hacıyeva məhkəmə zalında həbs olunub.

Lawyer Farid Hasanov met with the tiktoker Ilduze Hajiyeva, nicknamed "Arzum 9999," at the Baku Investigation Detention Center.
Medianews.az reports that the defender stated this in an interview with Olke.az.
According to him, I. Hajiyeva feels well and has no health problems. The tiktoker is held in a cell together with several people: "The detention conditions are good, she has no complaints. At the same time, she is not dissatisfied with the treatment towards her."
In conversation with her lawyer, Ilduze Hajiyeva said that she considers the Khazar District Court's verdict illegal, baseless, and unjust: "She said she did not expect such a decision. She is still in shock. Those held in the cell together with her were also surprised. Everyone tells Ms. Ilduze that in Azerbaijan, women are not imprisoned for traffic accidents, especially for suspicious traffic accidents. There has been no precedent for such a sentence given to a mother of four children."
Farid Hasanov stated that the tiktoker’s children are currently cared for by their grandparents. It is expected that her husband, who is a German citizen, will come to Azerbaijan in the near future.
Note that according to the charges brought against I. Hajiyeva, on June 27, 2025, at around 00:53, while driving a "Changan Qiyuan A05 Plug-in Hybrid" passenger car with state registration number 10-BY-117 on the Mardakan-Qala highway in Khazar district of Baku city in the direction of Qala, she caused an accident.
As a result, I. Hajiyeva scraped and hit the rear tire of a "Mercedes-Benz D2" car with state registration number 77-UK-890, driven by Malikov Amal Musa oglu, causing a sideswipe collision due to negligence.
As a result, passenger Muradova Sanuber Firdovsi qizi in the same car suffered serious bodily injuries, and the driver Malikov Amal died.
The Khazar District Court found I. Hajiyeva guilty in the incident. The court sentenced her to 5 years and 2 months of imprisonment. I. Hajiyeva was arrested in the courtroom.