Hava şəraitinə görə çimərliklər
Yay mövsümünün ilk ayı başa çatsa da, qeyri-sabit və sərin hava çimərliklərə üz tutanların sayına ciddi təsir göstərib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Novxanı çimərliklərində fəaliyyət göstərən sahibkarlar bildirirlər.
Dənizkənarı obyektlərdən birinin administratoru İbrahim Novruzovun sözlərinə görə, əvvəlki illərdə iyun ayında çimərliklərdə sıxlıq müşahidə olunsa da, bu il hava şəraiti səbəbindən ziyarətçilərin sayı nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb. Yağışlı və küləkli günlər, həmçinin yağıntıdan sonra çimərliklərin bəzi hissələrində yaranan palçıq insanların dəniz kənarında istirahət etməsinə mane olub.
Onun sözlərinə əsasən, çimərlik obyektlərinin sahibləri illik gəlirlərinin böyük hissəsini yayın üç ayı ərzində əldə etməyi planlaşdırırlar. Lakin mövsümün artıq üçdə biri geridə qalsa da, gözlənilən müştəri axını baş verməyib və bu da gəlirlərə mənfi təsir göstərib.
İbrahim Novruzov qeyd edib ki, Novxanı ərazisində fəaliyyət göstərən dənizkənarı obyektlərin illik icarə haqqı yerləşdiyi ərazi və potensial müştəri sayından asılı olaraq təxminən 60-80 min manat arasında dəyişir. O hesab edir ki, qeyri-sabit hava şəraiti uzun müddət davam edərsə, bir çox sahibkar yay mövsümünü zərərlə başa vurmaq məcburiyyətində qala bilər.//Milli.Az

Beaches according to weather conditions
Although the first month of summer is coming to an end, the unstable and cool weather has significantly affected the number of people heading to the beaches.
Medianews.az reports that this information comes from entrepreneurs operating at the Novkhani beaches.
According to İbrahim Novruzov, the administrator of one of the seaside facilities, although crowding was observed on the beaches in June in previous years, this year the number of visitors has significantly decreased due to weather conditions. Rainy and windy days, as well as mud accumulation in some parts of the beaches after precipitation, have prevented people from relaxing by the sea.
According to him, the owners of beach facilities plan to earn the majority of their annual income during the three summer months. However, even though one-third of the season has already passed, the expected customer flow has not occurred, which has negatively affected the revenues.
İbrahim Novruzov noted that the annual rent for seaside facilities operating in the Novkhani area varies approximately between 60-80 thousand manats, depending on the location and the number of potential customers. He believes that if the unstable weather conditions continue for a long time, many entrepreneurs may be forced to end the summer season at a loss. //Milli.Az