Havalı hay-həşir - Proqnoz necə yayılmalıdır?
Azərbaycanda hava proqnozları ictimaiyyətə bəzən ifrat həyəcanla açıqlanır. Bu hal özünü xüsusən qışda - havanın kəskinləşməsi ərəfəsində göstərir. Rəsmi hidrometeorologiya qurumunun məlumatı ilə yanaşı fövqəladə hallar, yol polisi qurumları xəbərdarlıqlar yayır, media da bunu qorxunc başlıqlarla təqdim edir, sanki dünyanın axırı gəlir.
Hava proqnozları necə yayılmalıdır?
Medianews.az-a danışan Bakı Dövlət Universitetinin professoru, media mütəxəssisi Qulu Məhərrəmli deyir ki, hava məlumatlarının xüsusi bir təqdimat forması yoxdur: “Söhbət ənənəvi bir təqdimatdan gedir. Gündəlik, həftəlik hava proqnozları verilir, həftə sonları üçün ayrıca proqnozlar təqdim olunur. Bunlar normaldır. İndiki kommunikasiya şəraitində gündəlik hava məlumatları mütəmadi yenilənir.
Bəli, hava şəraitinin pisləşməsinin meteohəssas şəxslərin səhhətində problem yaratması ehtimalı olduqda hidrometeorologiya qurumu bunu xüsusi çatdıra bilər. Xəbərdarlıqların həddindən artıq şişirdilməsi isə proqnoz verənlərin günahı deyil”.
Q.Məhərrəmli qeyd edir ki, aidiyyəti qurumların - Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin, daxili işlər orqanlarının bəzən hava haqqında məlumatları bir qədər də konkretləşdirməsi əslində yaxşı məqsədə - əhalini xəbərdar etməyə yönəlib: “Bəzən hava şəraiti ilə bağlı davranış təlimatları da təqdim olunur. Bunun özlüyündə pis bir tərəfi yoxdur. Amma bu cür təqdimatların şişirdilməsi, mediada həyəcan, qorxu və vahiməli formada çatdırılması doğru deyil. Ona görə də media, xüsusilə televiziyalar məsələyə diqqətlə yanaşmalıdır.
Mən bir vətəndaş kimi havanın kəskinləşəcəyini, qar yağacağını, çovğun olacağını bildirən xəbərləri normal qəbul edirəm. Amma söz yox ki, insanlarda qorxu və vahimə yaradılmasının əleyhinəyəm. Bu cür məlumatlar sakit, təşviş yaratmadan təqdim olunmalıdır”.
Sosioloq Elçin Bayramlı Medianews.az-a deyir ki, hava proqnozlarının hay-həşirlə təqdim olunması birbaşa medianın günahıdır: “Hidrometeoroloji Proqnozlar Bürosu hava haqqında məlumatı normal tonda yayır. Amma hərdən kütləvi informasiya vasitələri onu elə təqdim edir ki, sanki görünməmiş bir hadisə baş verəcək. Oxucu, tamaşaçı, dinləyici sayını artırmaq xətrinə media bəzən şou üslubunu seçir. Əslində belə yerdə dırnaqarası media desək, daha doğru olar. Çünki ciddi media belə etmir. Hay-həşirə onlayn media platformalarında daha çox rast gəlinir. Bu da xüsusilə meteohəssas insanlara, həmçinin xəstə, yaşlı adamlara pis təsir göstərir”.
Sosioloqun sözlərinə görə, adi hadisələri qorxulu bir şey kimi təqdim etmək cəmiyyətə psixoloji təzyiqdir: “Buna son qoyulmalıdır. Şişirdilmiş xəbərlər proqnozu təqdim edən qurumlara etimadı da sarsıda bilər. Bu, jurnalistika deyil, başqa şeydir. İnsanların qorxudulmasına, aldadılmasına qarşı hansısa formada məhdudiyyət tətbiq olunmalıdır. Söhbət təkcə hava proqnozlarından getmir, başqa sahələrə aid xəbərlərin də təhrif olunmuş, şişirdilmiş, vahiməli bir tərzə salınmış formalarına rast gəlmək mümkündür”.
E.Bayramlı hesab edir ki, Azərbaycanda media öz klassik xüsusiyyətlərini demək olar itirib: “Media əsasən kommersiya, bazar, şou mərkəzinə çevrilib. Bu, jurnalistikaya inamı sarısıdır, kütləvi informasiya vasitələrinin qeyri-ciddi bir platforma olması düşüncəsini yaradır. Artıq sabah onların doğru xəbərlərinə də inamayacaqlar. Maraqlı xəbərlər, səviyyəli məqalələr hazırla bilməyənlərin ucuz şoudan yapışması medianın nüfuzuna ciddi xələl gətirir. Xəbər cəmiyyətə olduğu kimi təqdim edilməli, şişirdilməməli, vahimə yaratmamlıdır. Bunu edənlər isə cəzalandırılmalıdır”.
Medianews.az Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında İctimai Şuraya və nazirliyin Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin Hidrometeoroloji Proqnozlar Bürosuna da müraciət edib.
Hər iki instansiyadan sayta bildirilib ki, hava haqqında məlumatlar və hava şəraiti ilə bağlı xəbərdarlıqlar ictimaiyyətə elmi araşdırmalara, hərtərəfli tədqiqatlara əsaslanmaqla təqdim olunur: “Bəzən bu məlumat və xəbərdarlıqların kütləvi informasiya vasitələrində, sosial şəbəkələrdə qorxunc başlıqlarla təqdim edilməsinə isə media mütəxəssislərinin münasibət bildirməsi daha düzgün olardı. Rəsmi instansiya öz məlumatlarının kənar mənbələrdə təqdimatına görə məsuliyyət daşımır”.
Qeyd: Yazı Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə və müsabiqə şərtlərinə uyğun olaraq “İctimai və dövlət maraqlarının müdafiəsi” mövzusunda hazırlanıb.

В Азербайджане прогнозы погоды иногда сообщаются общественности с излишним волнением. Это проявляется особенно зимой — в преддверии ухудшения погоды. Помимо официальной информации гидрометеорологической службы, предупреждения публикуют службы чрезвычайных ситуаций и дорожная полиция, СМИ же преподносят это в пугающих заголовках, словно наступает конец света.
Как должны распространяться погодные прогнозы?
Medianews.az беседовал с заслуженным журналистом, профессором Гулу Магерремли, который говорит, что погодные данные не имеют особой формы подачи: «Речь идет об обычной традиционной подаче. Ежедневно, еженедельно даются прогнозы погоды, по выходным представляются отдельные прогнозы на три дня. Это нормально. В современных условиях коммуникации ежедневные данные о погоде регулярно обновляются.
Да, если ухудшение погодных условий может создать проблемы со здоровьем у метеозависимых людей, гидрометеорологическая служба может донести это специально. Но чрезмерное преувеличение предупреждений — не вина тех, кто дает прогнозы».
Г. Магерремли отмечает, что соответствующие ведомства — Национальная гидрометеорологическая служба, Министерство по чрезвычайным ситуациям, органы внутренних дел — иногда делают информацию о погоде более конкретной, что на самом деле направлено на благо — предупреждение людей: «Иногда даются инструкции по поведению в определенных погодных условиях. В этом нет ничего плохого. Но преувеличение такой подачи и представление в СМИ с сенсацией, страхом и паническими формулировками — неправильно. Поэтому СМИ, особенно телевидение, должны подходить к этому вопросу максимально внимательно.
Как рядовой гражданин я нормально воспринимаю новости о резком ухудшении погоды, о снегопадах, метелях. Но, безусловно, я против того, чтобы у людей вызывали страх и панику. Такие сообщения должны подаваться спокойно, без создания паники».
Социолог Эльчин Байрамлы Medianews.az говорит, что чрезмерное шумиха вокруг прогнозов погоды — прямая вина СМИ: «Бюро гидрометеорологических прогнозов сообщает информацию в нормальном тоне. Но иногда СМИ подают ее так, как будто произойдет невиданный случай. Ради увеличения числа читателей, зрителей, слушателей медиа порой выбирают шоу-стиль. На самом деле, если говорить о «так называемых» медиа, это будет точнее. Потому что серьезные СМИ так не поступают. Шум встречается больше на онлайн-платформах. Это особенно плохо влияет на метеозависимых людей, а также на больных и пожилых».
По словам социолога, представлять обычные события как что-то страшное — это психологическое давление на общество: «Это нужно прекратить. Преувеличенные новости могут подорвать доверие к организациям, предоставляющим прогнозы. Это не журналистика, а нечто иное. Нужно ввести ограничения против запугивания и обмана людей. Речь идет не только о прогнозах погоды, искажение, преувеличение и панический стиль подачи встречается и в новостях других сфер».
Э. Байрамлы считает, что в Азербайджане СМИ практически утратили свои классические качества: «Медиа в основном превратились в коммерческую, рыночную, шоу-структуру. Это подрывает доверие к журналистике, создается мнение, что СМИ — ненадежная площадка для массовой информации. Уже завтра не поверят даже их достоверным новостям. Те, кто не могут подготовить интересные новости и качественные статьи, хватаются за дешевое шоу, что серьезно подрывает репутацию СМИ. Новости должны подаваться обществу без искажения, без преувеличения и без создания паники. Те, кто этого не соблюдает — должны нести ответственность».
Medianews.az обратился в Общественный совет при Министерстве экологии и природных ресурсов и в Бюро гидрометеорологических прогнозов Национальной гидрометеорологической службы при министерстве.
В обоих инстанциях сайту сообщили, что данные о погоде и предупреждения об условиях погоды предоставляются общественности на основе научных исследований и всесторонних исследований: «Иногда эти данные и предупреждения подаются в СМИ и социальных сетях с пугающими заголовками, к этому лучше было бы привлечь внимание специалистов СМИ. Официальные инстанции не несут ответственности за подачу своей информации через сторонние источники».
Примечание: статья подготовлена с финансовой поддержкой Агентства развития СМИ Азербайджанской Республики и в соответствии с условиями конкурса на тему «Защита общественных и государственных интересов».