Hansı xallar təhlükəlidir? -
Onkoloq Andrey Kaprin bildirib ki, ölçüsünü, formasını və ya rəngini dəyişən hər bir xal mütləq həkim tərəfindən yoxlanılmalıdır.
Medianews.az xəbər veirr ki, mütəxəssisin sözlərinə görə, xalda böyümə, qanama, qaşınma, qabıqlanma və ya rəng dəyişikliyi müşahidə olunarsa, bu, ciddi müayinə üçün əsas siqnaldır.
O, belə hallarda vaxtında həkimə müraciətin vacibliyini vurğulayıb.
Kaprin həmçinin qeyd edib ki, melanomanın inkişaf riski xüsusilə çox sayda xalı olan, açıq dərili, açıq rəng göz və saçlara sahib olan, eləcə də ailəsində bu xəstəliklə bağlı tarixçəsi olan insanlarda daha yüksəkdir.

Онколог Андрей Каприн заявил, что каждое пятно, изменяющее размер, форму или цвет, обязательно должно быть осмотрено врачом.
Medianews.az сообщает, что, по словам специалиста, если в родинке наблюдаются рост, кровотечение, зуд, шелушение или изменение цвета, это является важным сигналом для серьезного обследования.
Он подчеркнул важность своевременного обращения к врачу в таких случаях.
Каприн также отметил, что риск развития меланомы особенно высок у людей с большим количеством родинок, светлой кожей, светлыми глазами и волосами, а также у тех, у кого в семье есть история этого заболевания.