Gürcüstan səfəri üçün 12 manatlıq sığorta -
Cari ilin 1 yanvar tarixindən etibarən Gürcüstana səfər edən vətəndaşlar həmin ölkə üçün mütləq səfər sığortası əldə etməlidirlər. Bu məhsul ölkəmizdə fəaliyyət göstərən qeyri-həyat sığortası şirkətləri tərəfindən təklif olunur. Tariflər səfər günlərinin sayından asılı olaraq dəyişir - 2 gündən 365 günə qədər.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Oxu.az-a açıqlamasında Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının ekspert qrupunun üzvü Emil Ağabağırov deyib.
"Ümumi tariflər o qədər də yüksək deyil. Məsələn, vətəndaş Gürcüstana 1 həftəlik səyahət etmək istəyirsə, səyahət sığortasının qiyməti təxminən 12 manat olacaq. Müddət artdıqca sığorta haqqı da adekvat olaraq yüksəlir. Təminat məbləğinə gəldikdə, Gürcüstan tərəfinin tələbinə görə, minimum 30 min lari (təxminən 11.2 min dollar və ya 19 min manat - red.) təminat olmalıdır. Buna görə də yerli sığorta şirkətlərimiz bu sığorta məhsulu üzrə 15 min dollar təminat verirlər. Bildiyiniz kimi, səfər sığortası 2 valyutada təqdim olunur - ya avro ya da dollar. 15 min dollar da kifayət edir ki, 30 min larini artıqlaması ilə əhatə etsin", - deyə E.Ağabağırov vurğulayıb.
Gürcüstana səfər edən vətəndaşların bu sığorta məhsulu ilə təminat altına alınan risklərinə gəldikdə isə ekspert bildirib ki, vətəndaş səfərdə olduğu müddət ərzində hər hansı bədbəxt hadisə nəticəsində və ya səfər zamanı baş vermiş hər hansı xəstəlik nəticəsində sağlamlığa dəymiş zərərlər qarşılanır:
"Bura stomatoloji xidmətlər və ya günvurma, suda boğulma, yanıq kimi xəsarətlər, habelə, qolun və ya ayağın sınması, hər hansı travmalar, soyuqdəymələr, hətta geniş yayılmış COVİD təminatı da daxildir. O cümlədən, əməliyyat xərcləri, həkim müayinəsi, dərman preparatları - yəni bütün bunlar səfər zamanı bu sığorta məhsulu ilə təminat altındadır və yalnız səfər müddətini əhatə edir. Səfərdən əvvəlki zamana aid hər hansı xroniki xəstəliklər və digər bu kimi hallar səfər zamanı qarşılanmır".
E.Bağırov onu da diqqətə çatdırıb ki, təminat altına alınan risklər sırasına yük baqajlarının itirilməsi halı da daxildir:
"Bir sözlə, yalnız ölüm halından başqa yuxarıda sadalanan bütün risklər bu sığorta məhsulu ilə təminat altına alınır. Ölüm halının istisna olmasına da aydınlıq gətirim: burada ölüm halı təminat verilən risklərə daxil deyil, yəni sığorta kompensasiyasının vərəsələrə verilməsi kimi hallar yoxdur. Yalnız vəfat edən şəxsin nəşinin Gürcüstandan gətirilməsi xərcləri təminat verilən risklərə daxildir. Yuxarıda qeyd olunan hadisələr yaşanacağı halda müqavilədə xüsusi qaynar xətt nömrələri qeyd olunur. Vətəndaş səfərdə olduğu müddət ərzində yuxarıda sadalanan hər hansı bir hadisə ilə üzləşərsə həmin nömrələrlə əlaqə saxlayıb məlumat verir, ən yaxın klinikalara yönləndirilir və ya təcili yardım vasitəsilə aparılması təmin olunur. Sadalanan bütün tibbi xidmətlər orada tam ödənişsiz həyata keçirilir.
Təminatın qarşılanması ilə bağlı digər bir hal da mümükündür. Belə ki, sığortalı vətəndaş yuxarıda sadalanan hadisələrlə qarşılaşarsa qeyd olunan tibbi xidmətlərdən öz şəxsi büdcəsi hesabına istifadə edir və daha sonra vətənə qayıtdığı zaman həmin qəbzləri sığorta şirkətinə təqdim etməklə xərclədiyi vəsaiti geri ala bilir. Sığorta məhsulunu əldə edərkən tələb olunan sənəd də ümumvətəndaş pasportudur".

С 1 января текущего года граждане, путешествующие в Грузию, должны обязательно оформить страховку путешествий для этой страны. Этот продукт предлагается компаниями по страхованию, не связанными с жизнью, работающими в нашей стране. Тарифы меняются в зависимости от количества дней поездки — от 2 дней до 365 дней.
Medianews.az сообщает, что так заявил в интервью Oxu.az член экспертной группы Ассоциации страховых агентов Азербайджана Эмиль Агабагиров.
"Общие тарифы не настолько высоки. Например, если гражданин собирается в поездку в Грузию на неделю, стоимость страхования путешествий составит примерно 12 манатов. С увеличением срока страховая премия также адекватно повышается. Что касается суммы покрытия, то по требованию грузинской стороны должно быть минимум 30 тысяч лари (примерно 11,2 тысячи долларов или 19 тысяч манатов — прим. ред.). Поэтому наши местные страховые компании предоставляют покрытие в размере 15 тысяч долларов по этому страховому продукту. Как известно, страховка путешествий предоставляется в двух валютах — либо в евро, либо в долларах. 15 тысяч долларов вполне достаточно, чтобы с излишком покрыть 30 тысяч лари", — подчеркнул Э.Агабагиров.
Что касается рисков, покрываемых этим страховым продуктом для граждан, путешествующих в Грузию, эксперт сообщил, что в течение времени поездки покрываются убытки здоровью вследствие несчастных случаев или заболеваний, возникших во время путешествия:
"Это включает стоматологические услуги, ожоги от солнечного воздействия, утопление, ожоги, а также переломы руки или ноги, любые травмы, простуды, и даже широко распространенное покрытие COVID. В том числе расходы на операции, медицинские осмотры, лекарственные препараты — то есть всё это покрывается данным страховым продуктом во время поездки и только на её период. Хронические заболевания и другие подобные случаи, относящиеся к периоду до путешествия, во время поездки не покрываются".
Э. Агабагиров также обратил внимание на то, что в список покрываемых рисков включена потеря багажа:
"Короче говоря, все перечисленные выше риски покрываются этим страховым продуктом, за исключением случая смерти. Разъясню исключение по смерти: смерть не входит в покрываемые риски, то есть нет выплат страховки наследникам. Под покрытием расходов в случае смерти понимаются только расходы на репатриацию тела из Грузии. В указанных случаях в контракте указаны специальные горячие линии. Если гражданин сталкивается с любым из перечисленных выше случаев во время поездки, он связывается с этими номерами, сообщает о ситуации, его направляют в ближайшие клиники или обеспечивают транспортировку средствами скорой помощи. Все перечисленные медицинские услуги там предоставляются бесплатно.
Возможен и другой случай возмещения расходов. Если застрахованный гражданин столкнется с вышеупомянутыми обстоятельствами, он может воспользоваться перечисленными медицинскими услугами за свой счет, а по возвращении на родину предъявить кассовые чеки страховой компании для возмещения расходов. Для оформления этого страхового продукта требуется общегражданский паспорт".