Günəşdə güclü partlayışlar qeydə alındı:
Günəşdə koronoqraflar tərəfindən kütləvi plazma atılmaları qeydə alınıb. Hadisələrin mənbəyi Günəşin Yerə görünməyən (əks) tərəfində yerləşən yeni ləkələr və 4436-cı aktiv qrupun yenidən canlanmasıdır.
Bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutu "Telegram" kanalında məlumat yayıb.
Mütəxəssislərin bildirdiyinə görə, qeydə alınan proseslər hazırda Yer üçün təhlükə yaratmır. Günəşin uzaq tərəfində formalaşan böyük ləkələr artıq Yerə baxan tərəfə çıxsa da, hələlik aktivlik göstərmirlər. “Solar Orbiter” aparatının müşahidələri həmin bölgələrdə Günəş səthində parçalanma proseslərinin baş verdiyini göstərib. Bu isə onların güclü enerji yığmaması və “zəif qalıqlar” xarakteri daşıya biləcəyi ehtimalını artırır.
Alimlər qeyd edirlər ki, nəticə çıxarmaq üçün hələ tezdir, lakin hazırkı məlumatlar birbaşa təhlükə olmadığını göstərir. Güclü X sinifli alışmaların baş vermə ehtimalı isə 5-10% səviyyəsində qiymətləndirilir ki, bu da aşağı risk göstəricisi sayılır.
Ümumilikdə, tədqiqatçılar yaxın günlərdə güclü maqnit fırtınalarının gözlənilmədiyini bildirirlər. Günəşdəki vəziyyət isə daimi müşahidə altında saxlanılır./publika.az

Солнечными коронографами зафиксированы массовые выбросы плазмы. Источником событий являются новые пятна, расположенные на невидимой с Земли (обратной) стороне Солнца, и возобновление активности 4436-й активной группы.
Об этом сообщается на канале Института космических исследований Российской академии наук в "Telegram".
По словам специалистов, зафиксированные процессы в настоящее время не представляют угрозы для Земли. Хотя крупные пятна, образовавшиеся на дальней стороне Солнца, уже выходят на сторону, обращенную к Земле, пока они не проявляют активности. Наблюдения аппарата "Solar Orbiter" показали, что в этих районах происходят процессы распада на поверхности Солнца. Это увеличивает вероятность того, что они не накапливают сильную энергию и могут иметь характер "слабых остатков".
Ученые отмечают, что делать выводы пока рано, однако текущие данные указывают на отсутствие непосредственной угрозы. Вероятность возникновения сильных вспышек класса X оценивается в пределах 5-10%, что считается низким уровнем риска.
В целом исследователи сообщают, что в ближайшие дни сильных магнитных бурь не ожидается. Ситуация на Солнце находится под постоянным наблюдением./publika.az