Günəşdə güclü partlayışlar qeydə alındı:
Günəşdə koronoqraflar tərəfindən kütləvi plazma atılmaları qeydə alınıb. Hadisələrin mənbəyi Günəşin Yerə görünməyən (əks) tərəfində yerləşən yeni ləkələr və 4436-cı aktiv qrupun yenidən canlanmasıdır.
Bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutu "Telegram" kanalında məlumat yayıb.
Mütəxəssislərin bildirdiyinə görə, qeydə alınan proseslər hazırda Yer üçün təhlükə yaratmır. Günəşin uzaq tərəfində formalaşan böyük ləkələr artıq Yerə baxan tərəfə çıxsa da, hələlik aktivlik göstərmirlər. “Solar Orbiter” aparatının müşahidələri həmin bölgələrdə Günəş səthində parçalanma proseslərinin baş verdiyini göstərib. Bu isə onların güclü enerji yığmaması və “zəif qalıqlar” xarakteri daşıya biləcəyi ehtimalını artırır.
Alimlər qeyd edirlər ki, nəticə çıxarmaq üçün hələ tezdir, lakin hazırkı məlumatlar birbaşa təhlükə olmadığını göstərir. Güclü X sinifli alışmaların baş vermə ehtimalı isə 5-10% səviyyəsində qiymətləndirilir ki, bu da aşağı risk göstəricisi sayılır.
Ümumilikdə, tədqiqatçılar yaxın günlərdə güclü maqnit fırtınalarının gözlənilmədiyini bildirirlər. Günəşdəki vəziyyət isə daimi müşahidə altında saxlanılır./publika.az

Mass plasma ejections have been recorded on the Sun by coronagraphs. The source of the events is new spots located on the side of the Sun that is not visible from Earth (the far side) and the reactivation of the 4436th active group.
This information was published on the Telegram channel of the Space Research Institute of the Russian Academy of Sciences.
According to experts, the recorded processes currently do not pose a threat to Earth. Although the large spots formed on the far side of the Sun have now appeared on the side facing Earth, they have not yet shown activity. Observations by the Solar Orbiter have shown that fragmentation processes are occurring on the Sun's surface in those areas. This increases the likelihood that they are not accumulating strong energy and may have the character of “weak remnants.”
Scientists note that it is still too early to draw conclusions, but current data indicates no direct danger. The probability of strong X-class flares occurring is estimated at 5-10%, which is considered a low risk indicator.
Overall, researchers state that strong magnetic storms are not expected in the coming days. The situation on the Sun is being constantly monitored./publika.az