Gündə nə qədər su içməliyik? -
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə rusiyalı qastroenteroloq, tibb elmləri doktoru Vladimir Neronov Championat.com-a açıqlamasında bildirib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, yetkin insanlar üçün tövsiyə olunan gündəlik maye qəbulu hər kiloqram bədən çəkisi üçün 30-35 millilitr təşkil edir.
Bu hesablamaya əsasən, çəkisi 70 kiloqram olan bir insan üçün optimal gündəlik maye həcmi 2,1-2,5 litr arasında dəyişir. Neronov qeyd edib ki, bu göstəriciyə yalnız təmiz su deyil, həmçinin şorba, tərəvəz və meyvələrdən alınan maye də daxildir.
Həkim vurğulayıb ki, bəzi hallarda gündəlik norma artırılmalıdır.
"Fiziki aktivliyin artması, isti hava şəraiti, qızdırma, ishal və ya sidikqovucu preparatların qəbulu zamanı maye qəbulu əlavə olaraq 0,5-1 litr artırılmalıdır. Bununla yanaşı, böyrək və ya ürək çatışmazlığı kimi bəzi xroniki xəstəliklərdə qəbul edilən mayenin miqdarı mütləq müalicə həkimi tərəfindən tənzimlənməlidir", - deyə Vladimir Neronov bildirib.

Сколько воды нужно пить ежедневно, можно вычислить с помощью простой формулы.
Об этом сообщает Oxu.Az со ссылкой на интервью российского гастроэнтеролога, доктора медицинских наук Владимира Неронова для Championat.com.
По словам специалиста, рекомендуемый суточный объем жидкости для взрослых составляет 30-35 миллилитров на каждый килограмм массы тела.
Исходя из этого расчета, для человека весом 70 килограммов оптимальное суточное количество жидкости варьируется от 2,1 до 2,5 литров. Неронов отметил, что в эту норму входит не только чистая вода, но также жидкости, полученные из супов, овощей и фруктов.
Врач подчеркнул, что в некоторых случаях суточная норма должна быть увеличена.
«При увеличении физической активности, жаркой погоде, лихорадке, диарее или при приеме мочегонных препаратов потребление жидкости следует увеличить дополнительно на 0,5-1 литр. В то же время, при некоторых хронических заболеваниях, таких как почечная или сердечная недостаточность, количество потребляемой жидкости обязательно должно регулироваться лечащим врачом», — отметил Владимир Неронов.