Gündə nə qədər su içməliyik? -
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə rusiyalı qastroenteroloq, tibb elmləri doktoru Vladimir Neronov Championat.com-a açıqlamasında bildirib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, yetkin insanlar üçün tövsiyə olunan gündəlik maye qəbulu hər kiloqram bədən çəkisi üçün 30-35 millilitr təşkil edir.
Bu hesablamaya əsasən, çəkisi 70 kiloqram olan bir insan üçün optimal gündəlik maye həcmi 2,1-2,5 litr arasında dəyişir. Neronov qeyd edib ki, bu göstəriciyə yalnız təmiz su deyil, həmçinin şorba, tərəvəz və meyvələrdən alınan maye də daxildir.
Həkim vurğulayıb ki, bəzi hallarda gündəlik norma artırılmalıdır.
"Fiziki aktivliyin artması, isti hava şəraiti, qızdırma, ishal və ya sidikqovucu preparatların qəbulu zamanı maye qəbulu əlavə olaraq 0,5-1 litr artırılmalıdır. Bununla yanaşı, böyrək və ya ürək çatışmazlığı kimi bəzi xroniki xəstəliklərdə qəbul edilən mayenin miqdarı mütləq müalicə həkimi tərəfindən tənzimlənməlidir", - deyə Vladimir Neronov bildirib.

It is possible to calculate how much water you should drink daily using a simple formula.
Oxu.Az reports that Russian gastroenterologist, Doctor of Medical Sciences Vladimir Neronov stated this in an interview with Championat.com.
According to the specialist, the recommended daily fluid intake for adults is 30-35 milliliters per kilogram of body weight.
Based on this calculation, the optimal daily fluid volume for a person weighing 70 kilograms ranges between 2.1-2.5 liters. Neronov noted that this amount includes not only pure water but also fluids obtained from soups, vegetables, and fruits.
The doctor emphasized that in some cases, the daily norm should be increased.
"With increased physical activity, hot weather conditions, fever, diarrhea, or when taking diuretic medications, fluid intake should be increased by an additional 0.5-1 liter. At the same time, in some chronic diseases such as kidney or heart failure, the amount of fluid consumed must necessarily be regulated by the treating physician," Vladimir Neronov said.