Güclü qar yağışı nəticəsində ölənlərin sayı artdı -
Yanvarın 20-dən etibarən Yaponiyanın şimal bölgələrinə və Yapon dənizi sahillərinə yağan güclü qar nəticəsində ölənlərin sayı 38 nəfərə yüksəlib.
Trend xəbər verir ki, bu barədə Yaponiya Yanğından Mühafizə və Xilasetmə Agentliyinin açıqladığı statistika məlumatlarında bildirilir.
Məlumata görə, ölənlər arasında qar təmizləyərkən damdan yıxılanlar, eləcə də yol və cığırları təmizləyən zaman səhhəti pisləşən şəxslər olub. Ən çox ölüm halı Niiqata prefekturasında (14 nəfər) qeydə alınıb. Akita prefekturasında 7, Yamaqatada isə 5 nəfər həyatını itirib. Hokkaydo və Aomori prefekturalarında daha 8 nəfərin öldüyü bildirilir. Naqano, Şimane, İvate və Kioto prefekturalarında da ölüm halları qeydə alınıb.
Bundan əlavə, güclü qar yağışı nəticəsində 413 nəfər xəsarət alıb, onlardan 142-nin vəziyyətinin ağır olduğu bildirilir.
Son həftələrdə Yaponiyanın bir sıra prefekturalarında müşahidə olunan intensiv qar yağışı əsasən Niiqata, Hokkaydo, Akita və Yamaqata əyalətlərinə ciddi təsir göstərib. Əhaliyə yardım məqsədilə bölgələrə hərbi bölmələr cəlb olunub.

The number of deaths due to heavy snowfall has increased -
Since January 20, the number of deaths due to heavy snowfall in Japan's northern regions and along the Sea of Japan coast has risen to 38.
Trend reports that this information is provided in statistics released by the Japan Fire and Disaster Management Agency.
According to the data, among the deceased are those who fell from roofs while clearing snow, as well as individuals who fell ill while cleaning roads and paths. The highest number of deaths was recorded in Niigata Prefecture (14 people). In Akita Prefecture, 7 died, and in Yamagata, 5 lost their lives. Additionally, 8 more deaths have been reported in Hokkaido and Aomori prefectures. Deaths have also been recorded in Nagano, Shimane, Iwate, and Kyoto prefectures.
Furthermore, 413 people have been injured due to the heavy snowfall, with 142 of them reported to be in serious condition.
The intense snowfall observed in several prefectures of Japan in recent weeks has mainly seriously affected the Niigata, Hokkaido, Akita, and Yamagata regions. Military units have been deployed to the areas to assist the population.