Görüş üçün canlı növbə dövrü bitdi -
Ədliyyə Nazirliyi məhkumlarla görüşlərin daha çevik təşkil edilməsi məqsədilə "Məhkumlarla görüşlərin onlayn qeydiyyatı" xidmətini istifadəyə verib.
Nazirlikdən Medianews.az-a verilən məlumata görə, yeni xidmət ziyarətçilərə məhkumlarla görüşlər üçün onlayn qaydada müraciət etməyə, görüşün vaxtını və növünü seçməyə, görüş zamanı gətirilməsi nəzərdə tutulan sovqatın öncədən qeydiyyata alınmasına, həmçinin müraciətin icra statusunu real vaxt rejimində izləməyə imkan yaradır.
Xidmətin əsas məqsədi məhkumlarla görüşlərin qeydiyyatı prosesinin rəqəmsallaşdırılması, vətəndaş məmnuniyyətinin artırılması, habelə penitensiar müəssisələrdə sənəd dövriyyəsinin minimuma endirilməsidir.
"Məhkumlarla görüşlərin onlayn qeydiyyatı" xidməti Ədliyyə Nazirliyinin rəsmi veb-saytında "Elektron xidmətlər" bölməsində təqdim edilir.  Ziyarətçilər xidmətə daxil olaraq və tələb olunan məlumatları dolduraraq müraciət edə bilərlər.
İlk növbədə "myGov ID" və ya şəxsiyyət vəsiqəsinin seriya və nömrəsi ilə identifikasiya həyata keçirilir. Daha sonra görüş üçün onlayn forma (görüşün növü, müəssisə, tarix, iştirakçılar və s.) doldurulur və gətiriləcək sovqatla bağlı məlumat əlavə edilir, müraciət Ədliyyə Nazirliyinin aidiyyəti penitensiar müəssisəsinə göndərilir. Müəssisə tərəfindən müraciət yoxlanılır və təsdiqləndikdə vətəndaşa SMS bildiriş göndərilir. Görüşlər yalnız əvvəlcədən müəyyən edilmiş tarix və saatda keçirilir.
Hazırda elektron xidmətin pilot qaydada 4 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində tətbiqinə başlanılıb. Mərhələli şəkildə Ədliyyə Nazirliyinin bütün penitensiar müəssisələrində xidmətin tətbiqi həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, yeni elektron xidmət vətəndaşlarla penitensiar müəssisələr arasında qarşılıqlı əlaqəni rəqəmsal mühitə daşıyır və görüş müraciətlərinin şəffaf, sürətli və izlənilə bilən şəkildə idarə olunmasını təmin edir.

Министерство юстиции запустило услугу «Онлайн регистрация встреч с заключёнными» с целью более гибкой организации встреч с заключёнными.
По информации, предоставленной Министерством Medianews.az, новая услуга позволяет посетителям онлайн подавать заявки на встречи с заключёнными, выбирать время и тип встречи, заранее регистрировать разрешённые к передаче вещи, а также отслеживать статус рассмотрения заявки в режиме реального времени.
Основная цель услуги — цифровизация процесса регистрации встреч с заключёнными, повышение удовлетворенности граждан, а также минимизация документооборота в пенитенциарных учреждениях.
Услуга «Онлайн регистрация встреч с заключёнными» предоставляется в разделе «Электронные услуги» на официальном сайте Министерства юстиции. Посетители могут зайти в услугу и заполнить необходимые данные для подачи заявки.
Сначала выполняется идентификация с помощью «myGov ID» или серии и номера удостоверения личности. Затем заполняется онлайн-форма для встречи (тип встречи, учреждение, дата, участники и др.), добавляется информация о передаваемых вещах, после чего заявка направляется в соответствующее пенитенциарное учреждение Министерства юстиции. Учреждение проверяет и подтверждает заявку, после чего гражданину отправляется SMS-уведомление. Встречи проводятся только в заранее назначенное время и дату.
В настоящее время электронная услуга внедряется в тестовом режиме в исправительном учреждении № 4. Планируется поэтапное введение услуги во всех пенитенциарных учреждениях Министерства юстиции.
Отметим, что новая электронная услуга переводит взаимодействие между гражданами и пенитенциарными учреждениями в цифровой формат и обеспечивает прозрачное, быстрое и контролируемое управление заявками на встречи.