Ev şəraitində gizli təhlükə:
Medianews.az-ın məlumatına görə, türkiyəli mütəxəsis Melahat Bekir Külah bildirib ki, siqaret tüstüsü, çirkli kondisionerlər, evdə paltar qurutmaq və kimyəvi təmizləyicilər ağciyərlərdə ciddi zədələr yarada bilər.
Həkimin sözlərinə görə, siqaret tüstüsü həm aktiv, həm də passiv formada astma və KOAH kimi xəstəliklərin yaranma riskini artırır. Kondisionerlərin vaxtında təmizlənməməsi və havalandırmanın zəif olması da tənəffüs problemlərinə səbəb olur.
Evdə paltar qurutmaq rütubəti artıraraq kif əmələ gəlməsinə şərait yaradır. Bu isə nəfəs yolu ilə ağciyərlərə təsir edərək infeksiyalara yol aça bilər. Güclü kimyəvi maddələrin nəzarətsiz istifadəsi də xüsusilə allergiya və astma xəstələrində vəziyyəti ağırlaşdıra bilər.
Mütəxəssis həmçinin qeyd edib ki, kifayət qədər su içilməməsi və hərəkətsizlik də ağciyər sağlamlığını zəiflədir. Gündəlik yüngül fiziki aktivlik və düzgün rütubət balansı isə tənəffüs sisteminin qorunmasına kömək edir.

Скрытая опасность в домашних условиях:
По данным Medianews.az, турецкий специалист Мелахат Беки Кюлах заявила, что табачный дым, загрязненные кондиционеры, сушение одежды дома и химические чистящие средства могут серьезно повредить легкие.
По словам врача, табачный дым повышает риск возникновения таких заболеваний, как астма и ХОБЛ, как при активном, так и при пассивном курении. Несвоевременная чистка кондиционеров и плохая вентиляция также способствуют дыхательным проблемам.
Сушка одежды в доме увеличивает влажность, создавая условия для образования плесени. Это влияет на легкие через дыхательные пути и может приводить к инфекциям. Неконтролируемое использование сильнодействующих химических веществ также может усугубить состояние, особенно у больных аллергией и астмой.
Специалист также отметил, что недостаточное потребление воды и малоподвижный образ жизни ослабляют здоровье легких. Ежедневная легкая физическая активность и правильный баланс влажности помогают сохранить дыхательную систему.