Enerji, yoxsa təhlükə? –
Enerji içkiləri sağlamlığa necə təsir edir, cəmiyyətdə bu içkilərlə bağlı ən çox rast gəlinən yanlış təsəvvürlər hansılardır? Xüsusilə uşaq və yeniyetmələrə bu içkilər hansı riskləri yaradır?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan Azad İstehlakçılar Birliyinin sədri Eyyub Hüseynov bildirib ki, enerji içkilərinin üstünə hamilə qadınlara, zəif insanlara, xəstələrə, uşaqlara tövsiyə olunmadığ yazılır: “Yaxşı, bəs burada məntiq haradadır? Zəifə zərərli olan güclü adama xeyir verərmi? Birdəfəlik deyək ki, burada heç bir məntiq yoxdur. Hətta bəzi populyar enerji içkilərinin adı elə ingilis dilindən tərcümədə "cəhənnəm" deməkdir. Bu da hər şeyi özlüyündə izah edir.
Dünyada yeni bir məhsul çıxanda, əgər insanı dərhal öldürmürsə, böyük şirkətlər aqressiv reklam kampaniyasına başlayırlar. Hazırda bütün dünyada insan sağlamlığı arxa plana keçib, əsas məsələ biznesdir. Ona görə də bu cür içkilər, bu cür məmulatlar bütün dünyada rahatca yayılır. Bir də axı bunların tərkibində alışqanlıq yaradan maddələr var.
Çox yaxşı haldır ki, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi hələ 3 il qabaq həm ölkədə istehsal olunan, həm də xaricdən gətirilən enerji içkilərinin tərkibində alışqanlıq yaradan maddələrin maksimum həddini müəyyən edib. Özü də ümumdünya göstəricisindən çox aşağı bir həddə limit qoyulub ki, təsirin, zərərin qarşısı az da olsa alınsın. İndi Azərbaycandakı energetik içkilər həmin standartla istehsal olunur, yəni tərkibində asılılıq yaradan maddələr nisbətən azdır və daha az təhlükəlidir”.
E.Hüseynov qeyd edib ki, heç bir dərman və ya energetik içki bədənə xaricdən hazır enerji gətirmir: “Dərmanlar da, bu kimi içkilər də sadəcə insanın bədənindəki hormonları aktivləşdirir. İnsanın öz bədəni hormon buraxır. Əhvalın yaxşılaşması, yaxud yuxusuzluq və ya başqa halların hamısı insanın öz daxili hormonları hesabına baş verir. Kənar maddələr isə sadəcə qıcıqlandırıcı rol oynayır, bədəni qıcıqlandırır.
Vərdiş yaradan içkilərdən belə geniş istifadə olunması yanlışdır. Şükür ki, məktəb bufetlərində bunların satışı qadağan edilib. Amma harada tələb varsa, təklif də olacaq. Ona görə mən valideynlərə, müəllimlərə, insanlara tövsiyə edirəm ki, elə edin uşaqlar buna heç öyrəşməsinlər. Evinizdə, soyuducuda belə içkiləri qətiyyən saxlamayın. Körpələr, uşaqlar heç bilməsinlər ki, belə bir içki var. Əgər çox israr eləsələr, istəsələr, içinə bir az istiot qatın verin, bir qurtum içib birdəfəlik iyrənsinlər. Çox uşağa mən şəxsən bunu tövsiyə edirəm.
Sözün qısası, bu, heç də arzuolunan bir içki deyil. Ümumiyyətlə, “Coca-Cola”, “Pepsi”, “Fanta” – rənglənmiş içkilərin hamısı zərərlidir. Elə “Coca-Cola”nın zərəri bəlkə bunlardan da çoxdur. Biz də istehlakçı hüquqlarını qoruyan bir təşkilat olaraq həmişə “Coca-Cola”nın və digərlərinin antireklamını edirik ki, camaat bundan az yararlansın. Digər rənglənmiş, şirin içkilər də zərərlidir. İnsanlar bunlardan uzaq durmalıdırlar”.

How do energy drinks affect health, and what are the most common misconceptions about these drinks in society? What risks do these drinks particularly pose to children and adolescents?
Speaking with Medianews.az about the topic, Eyyub Huseynov, chairman of the Free Consumers Union, stated that energy drinks are advised against for pregnant women, weak individuals, patients, and children: “Well, where is the logic in this? Will what is harmful to the weak be beneficial to a strong person? Let’s say once and for all that there is no logic here. In fact, the names of some popular energy drinks literally translate from English as 'hell.' This explains everything in itself.
When a new product is launched globally, if it doesn’t kill a person immediately, large companies begin aggressive advertising campaigns. Currently, worldwide human health is sidelined; the main issue is business. Therefore, such drinks and products are freely spread all over the world. Moreover, these contain addictive substances.
It is very positive that the Azerbaijan Food Safety Agency, three years ago, determined the maximum limits of addictive substances present both in energy drinks produced domestically and those imported from abroad. In fact, a limit far below the global standard has been set so that the effect and harm can be slightly prevented. Now, the energy drinks in Azerbaijan are produced according to this standard, meaning the amount of addictive substances is relatively low and they are less dangerous.”
E. Huseynov noted that no medicine or energy drink externally provides instant energy to the body: “Both medicines and drinks like these simply activate the hormones in a person’s body. The person’s own body releases hormones. Improving mood, insomnia, or other conditions all happen due to the person’s own internal hormones. External substances only act as stimulants, irritating the body.
It is wrong to widely use such habit-forming drinks. Fortunately, the sale of these drinks in school buffets is prohibited. But wherever there is demand, there will be supply. Therefore, I recommend parents, teachers, and people to ensure children never get used to these. Do not keep such drinks at home or in the refrigerator. Babies and children should never know such a drink exists. If they insist and want it strongly, add a little pepper inside, let them take a sip and get disgusted once and for all. Personally, I recommend this to many children.
In short, this is by no means a desirable drink. Generally, "Coca-Cola," "Pepsi," "Fanta"—all colored drinks are harmful. Perhaps "Coca-Cola" is even more harmful than these. As an organization protecting consumer rights, we always run anti-advertising campaigns against "Coca-Cola" and others so that people use these less. Other colored, sweet drinks are also harmful. People should stay away from them.”