Enerji, yoxsa təhlükə? –
Enerji içkiləri sağlamlığa necə təsir edir, cəmiyyətdə bu içkilərlə bağlı ən çox rast gəlinən yanlış təsəvvürlər hansılardır? Xüsusilə uşaq və yeniyetmələrə bu içkilər hansı riskləri yaradır?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan Azad İstehlakçılar Birliyinin sədri Eyyub Hüseynov bildirib ki, enerji içkilərinin üstünə hamilə qadınlara, zəif insanlara, xəstələrə, uşaqlara tövsiyə olunmadığ yazılır: “Yaxşı, bəs burada məntiq haradadır? Zəifə zərərli olan güclü adama xeyir verərmi? Birdəfəlik deyək ki, burada heç bir məntiq yoxdur. Hətta bəzi populyar enerji içkilərinin adı elə ingilis dilindən tərcümədə "cəhənnəm" deməkdir. Bu da hər şeyi özlüyündə izah edir.
Dünyada yeni bir məhsul çıxanda, əgər insanı dərhal öldürmürsə, böyük şirkətlər aqressiv reklam kampaniyasına başlayırlar. Hazırda bütün dünyada insan sağlamlığı arxa plana keçib, əsas məsələ biznesdir. Ona görə də bu cür içkilər, bu cür məmulatlar bütün dünyada rahatca yayılır. Bir də axı bunların tərkibində alışqanlıq yaradan maddələr var.
Çox yaxşı haldır ki, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi hələ 3 il qabaq həm ölkədə istehsal olunan, həm də xaricdən gətirilən enerji içkilərinin tərkibində alışqanlıq yaradan maddələrin maksimum həddini müəyyən edib. Özü də ümumdünya göstəricisindən çox aşağı bir həddə limit qoyulub ki, təsirin, zərərin qarşısı az da olsa alınsın. İndi Azərbaycandakı energetik içkilər həmin standartla istehsal olunur, yəni tərkibində asılılıq yaradan maddələr nisbətən azdır və daha az təhlükəlidir”.
E.Hüseynov qeyd edib ki, heç bir dərman və ya energetik içki bədənə xaricdən hazır enerji gətirmir: “Dərmanlar da, bu kimi içkilər də sadəcə insanın bədənindəki hormonları aktivləşdirir. İnsanın öz bədəni hormon buraxır. Əhvalın yaxşılaşması, yaxud yuxusuzluq və ya başqa halların hamısı insanın öz daxili hormonları hesabına baş verir. Kənar maddələr isə sadəcə qıcıqlandırıcı rol oynayır, bədəni qıcıqlandırır.
Vərdiş yaradan içkilərdən belə geniş istifadə olunması yanlışdır. Şükür ki, məktəb bufetlərində bunların satışı qadağan edilib. Amma harada tələb varsa, təklif də olacaq. Ona görə mən valideynlərə, müəllimlərə, insanlara tövsiyə edirəm ki, elə edin uşaqlar buna heç öyrəşməsinlər. Evinizdə, soyuducuda belə içkiləri qətiyyən saxlamayın. Körpələr, uşaqlar heç bilməsinlər ki, belə bir içki var. Əgər çox israr eləsələr, istəsələr, içinə bir az istiot qatın verin, bir qurtum içib birdəfəlik iyrənsinlər. Çox uşağa mən şəxsən bunu tövsiyə edirəm.
Sözün qısası, bu, heç də arzuolunan bir içki deyil. Ümumiyyətlə, “Coca-Cola”, “Pepsi”, “Fanta” – rənglənmiş içkilərin hamısı zərərlidir. Elə “Coca-Cola”nın zərəri bəlkə bunlardan da çoxdur. Biz də istehlakçı hüquqlarını qoruyan bir təşkilat olaraq həmişə “Coca-Cola”nın və digərlərinin antireklamını edirik ki, camaat bundan az yararlansın. Digər rənglənmiş, şirin içkilər də zərərlidir. İnsanlar bunlardan uzaq durmalıdırlar”.

Как энергетические напитки влияют на здоровье, и каковы самые распространённые заблуждения в обществе, связанные с этими напитками? Какие риски эти напитки несут особенно для детей и подростков?
По теме Medianews.az растолчал председатель Общества свободных потребителей Эйюб Гусейнов, который отметил, что на энергетических напитках пишут, что их не рекомендуют беременным женщинам, слабым людям, больным, детям: «Хорошо, а где здесь логика? Если это вредно для слабого, принесёт ли это пользу сильному? Сразу скажем, здесь нет никакой логики. Название некоторых популярных энергетиков в переводе с английского означает "ад". Это само собой многое объясняет.
Когда на мировом рынке появляется новый продукт, если он сразу не убивает человека, крупные компании начинают агрессивные рекламные кампании. Сейчас во всём мире здоровье людей отодвинуто на второй план, главной задачей стал бизнес. Поэтому такие напитки, такие продукты спокойно распространяются по всему миру. Кроме того, в их составе есть вещества, вызывающие привыкание.
Очень хорошо, что Азербайджанское агентство по безопасности пищевых продуктов ещё три года назад установило максимально допустимое содержание веществ, вызывающих привыкание, в энергетических напитках, как отечественного производства, так и импортируемых. При этом лимит установлен значительно ниже мировых показателей, чтобы хотя бы частично предотвратить их воздействие и вред. Сейчас энергетики в Азербайджане производятся по этим стандартам, то есть содержание веществ, вызывающих зависимость, относительно невелико и они менее опасны».
Э.Гусейнов отметил, что никакие лекарства или энергетические напитки не приносят внешнюю готовую энергию в организм: «И лекарства, и такие напитки просто активируют гормоны в организме человека. Сам организм вырабатывает гормоны. Улучшение настроения, бессонница или другие состояния происходят за счёт собственных гормонов организма. Сторонние вещества лишь раздражают, стимулируют организм.
Широкое употребление напитков, вызывающих привыкание, неправильно. Хорошо, что продажа их в школьных буфетах запрещена. Но там, где есть спрос, будет и предложение. Поэтому я рекомендую родителям, учителям, всем людям сделать так, чтобы дети вообще не привыкали к этим напиткам. Никогда не храните такие напитки дома, в холодильнике. Пусть дети и малыши вообще не знают о наличии таких напитков. Если настаивают и просят — добавьте немного перца, дайте сделать глоток, чтобы они сразу почувствовали неприятие. Лично я советую это многим детям.
В общем, эти напитки вовсе не являются желательными. Вообще все окрашенные напитки, такие как «Coca-Cola», «Pepsi», «Fanta», вредны. Вред «Coca-Cola», возможно, даже больше. Мы, как организация, защищающая права потребителей, всегда проводим анти-рекламную кампанию против «Coca-Cola» и других, чтобы люди меньше их употребляли. Другие цветные сладкие напитки тоже вредны. Люди должны держаться от них подальше».