Emin Ağalarov: "Liderlərin "Sea Breeze"ə səfəri gözlənilir"
Xalq artisti, "Sea Breeze" layihəsinin rəhbəri Emin Ağalarov Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13‑cü sessiyası çərçivəsində "Sea Breeze" layihəsinə göstərilən maraqdan danışıb, həmçinin dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn liderlərin layihəyə səfərinin gözlənildiyini bildirib.
Medianews.az  manset.az-a istinadən müsahibəni təqdim edir:
- Buraya gələn qonaqların ən çox diqqətini çəkən stendlərdən biri "Sea Breeze" oldu. Bu sizdə hansı təəssüratı yaradır?
- Əlbəttə, "Sea Breeze" milyon kvadratmetr ərazini əhatə edən böyük layihədir. Buna görə də stendimizin ən çox ziyarət olunması təbiidir. Tikintilərin sayı getdikcə artır, layihə daha da böyüyür.
- Hazırda dünyanın bir çox ölkələrinin liderləri Bakıya gəliblər. WUF13 forumunun Azərbaycan üçün əhəmiyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
- Mən hesab edirəm ki, bu, COP29-dan sonra ikinci belə böyük beynəlxalq tədbirdir. Bu, həm ölkəmiz, həm də dünya miqyasında çox önəmli hadisədir. Bu gün cənab Prezident çıxışında layihəmizi Azərbaycan üçün əhəmiyyətli və vacib layihə kimi qeyd etdi. O, həmçinin hər kəsə "Sea Breeze"i gəlib görməyi tövsiyə etdi.
- Xüsusilə, liderlərin və xarici qonaqların "Sea Breeze"ə səfəri gözlənilirmi?
- Bəli. Bir çox liderlər, dövlət başçıları və həmin ölkələrin tikinti sahəsinin rəhbərləri bu həftə səfərlərini planlaşdırırlar. Biz onların hamısını qəbul edəcək, təcrübəmizi bölüşəcək və planlarımız barədə məlumat verəcəyik.

Народный артист, руководитель проекта "Sea Breeze" Эмин Агаларов рассказал о проявленном интересе к проекту "Sea Breeze" в рамках 13-й сессии Всемирного форума урбанистики, проходившего в Баку, а также сообщил о предстоящих визитах лидеров из разных стран мира на проект.
Medianews.az представляет интервью, взятое у manset.az:
- Одним из стендов, которые больше всего привлекли внимание гостей, приехавших сюда, стал "Sea Breeze". Какое впечатление это у вас вызывает?
- Конечно, "Sea Breeze" — это крупный проект, охватывающий миллион квадратных метров территории. Поэтому естественно, что наш стенд посещают чаще всего. Количество построек растет, проект расширяется.
- В настоящее время в Баку находятся лидеры многих стран мира. Как вы оцениваете значимость форума WUF13 для Азербайджана?
- Я считаю, что это второе по величине международное мероприятие после COP29. Это очень важное событие как для нашей страны, так и в мировом масштабе. Сегодня в своем выступлении господин Президент отметил наш проект как значимый и важный для Азербайджана. Кроме того, он порекомендовал всем посетить "Sea Breeze".
- Ожидается ли, что лидеры и иностранные гости посетят "Sea Breeze"?
- Да. Многие лидеры, главы государств и руководители строительных отраслей своих стран планируют визиты на этой неделе. Мы примем всех их, поделимся своим опытом и предоставим информацию о наших планах.