Emin Ağalarov: "Liderlərin "Sea Breeze"ə səfəri gözlənilir"
Xalq artisti, "Sea Breeze" layihəsinin rəhbəri Emin Ağalarov Bakıda keçirilən Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13‑cü sessiyası çərçivəsində "Sea Breeze" layihəsinə göstərilən maraqdan danışıb, həmçinin dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn liderlərin layihəyə səfərinin gözlənildiyini bildirib.
Medianews.az  manset.az-a istinadən müsahibəni təqdim edir:
- Buraya gələn qonaqların ən çox diqqətini çəkən stendlərdən biri "Sea Breeze" oldu. Bu sizdə hansı təəssüratı yaradır?
- Əlbəttə, "Sea Breeze" milyon kvadratmetr ərazini əhatə edən böyük layihədir. Buna görə də stendimizin ən çox ziyarət olunması təbiidir. Tikintilərin sayı getdikcə artır, layihə daha da böyüyür.
- Hazırda dünyanın bir çox ölkələrinin liderləri Bakıya gəliblər. WUF13 forumunun Azərbaycan üçün əhəmiyyətini necə qiymətləndirirsiniz?
- Mən hesab edirəm ki, bu, COP29-dan sonra ikinci belə böyük beynəlxalq tədbirdir. Bu, həm ölkəmiz, həm də dünya miqyasında çox önəmli hadisədir. Bu gün cənab Prezident çıxışında layihəmizi Azərbaycan üçün əhəmiyyətli və vacib layihə kimi qeyd etdi. O, həmçinin hər kəsə "Sea Breeze"i gəlib görməyi tövsiyə etdi.
- Xüsusilə, liderlərin və xarici qonaqların "Sea Breeze"ə səfəri gözlənilirmi?
- Bəli. Bir çox liderlər, dövlət başçıları və həmin ölkələrin tikinti sahəsinin rəhbərləri bu həftə səfərlərini planlaşdırırlar. Biz onların hamısını qəbul edəcək, təcrübəmizi bölüşəcək və planlarımız barədə məlumat verəcəyik.

People's Artist, head of the "Sea Breeze" project Emin Agalarov spoke about the interest shown to the "Sea Breeze" project within the framework of the 13th session of the World Urban Forum held in Baku, and also stated that the visit of leaders from various countries of the world to the project is expected.
Medianews.az presents an interview with manset.az as a reference:
- One of the stands that attracted the most attention from the guests coming here was "Sea Breeze." What impression does this create for you?
- Of course, "Sea Breeze" is a large project covering an area of a million square meters. Therefore, it is natural that our stand is the most visited. The number of constructions is increasing, the project is growing even more.
- Currently, leaders from many countries of the world have come to Baku. How do you assess the importance of the WUF13 forum for Azerbaijan?
- I believe that this is the second such large international event after COP29. This is a very important event both for our country and globally. Today, in his speech, the President mentioned our project as an important and significant project for Azerbaijan. He also recommended everyone to come and see "Sea Breeze."
- Specifically, is a visit by leaders and foreign guests to "Sea Breeze" expected?
- Yes. Many leaders, heads of state, and leaders of the construction sector of those countries are planning their visits this week. We will receive them all, share our experience, and inform them about our plans.