Əhali pulu nəyə xərcləyir? –
2026-cı ilin yanvar ayında Azərbaycanın pərakəndə ticarət şəbəkəsində 5,3 milyard manatlıq dövriyyə qeydə alınıb.
Medianews.az Dövlət Statistika Komitəsinə istinadla bildirir ki, pərakəndə ticarət şəbəkəsində xərclənən vəsaitin 49,1 faizi ərzaq məhsullarının, 4,9 faizi içkilər və tütün məmulatlarının, 14,4 faizi toxuculuq məhsulları, geyim və ayaqqabıların, 5,7 faizi avtomobil benzini və dizel yanacağının, 4,5 faizi elektrik malları və mebellərin, 2,7 faizi əczaçılıq məhsulları və tibbi ləvazimatların, 1,5 faizi kompüterlər, telekommunikasiya avadanlıqları və çap məhsullarının, 17,2 faizi isə başqa qeyri-ərzaq mallarının payına düşüb.
Hesabata görə, pərakəndə ticarət şəbəkəsində əhalinin bir nəfəri 278,6 manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 237,1 manatlıq qeyri-ərzaq malları alıb.

В январе 2026 года в розничной торговой сети Азербайджана был зафиксирован оборот в 5,3 миллиарда манатов.
Medianews.az со ссылкой на Государственный комитет статистики сообщает, что на долю средств, израсходованных в розничной торговой сети, приходится 49,1% – на продовольственные товары, 4,9% – на напитки и табачные изделия, 14,4% – на текстильные изделия, одежду и обувь, 5,7% – на автомобильный бензин и дизельное топливо, 4,5% – на электротовары и мебель, 2,7% – на фармацевтические товары и медицинские принадлежности, 1,5% – на компьютеры, телекоммуникационное оборудование и печатную продукцию, а 17,2% – на другие непродовольственные товары.
Согласно отчету, на одного человека в розничной торговой сети приходилось покупок продовольственных товаров, напитков и табачных изделий на сумму 278,6 манатов, а непродовольственных товаров – на 237,1 манатов.