Əhali pulu nəyə xərcləyir? –
2026-cı ilin yanvar ayında Azərbaycanın pərakəndə ticarət şəbəkəsində 5,3 milyard manatlıq dövriyyə qeydə alınıb.
Medianews.az Dövlət Statistika Komitəsinə istinadla bildirir ki, pərakəndə ticarət şəbəkəsində xərclənən vəsaitin 49,1 faizi ərzaq məhsullarının, 4,9 faizi içkilər və tütün məmulatlarının, 14,4 faizi toxuculuq məhsulları, geyim və ayaqqabıların, 5,7 faizi avtomobil benzini və dizel yanacağının, 4,5 faizi elektrik malları və mebellərin, 2,7 faizi əczaçılıq məhsulları və tibbi ləvazimatların, 1,5 faizi kompüterlər, telekommunikasiya avadanlıqları və çap məhsullarının, 17,2 faizi isə başqa qeyri-ərzaq mallarının payına düşüb.
Hesabata görə, pərakəndə ticarət şəbəkəsində əhalinin bir nəfəri 278,6 manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 237,1 manatlıq qeyri-ərzaq malları alıb.

What do people spend money on? –
Medianews.az reports, citing the State Statistical Committee, that 49.1 percent of the funds spent in the retail trade network were on food products, 4.9 percent on beverages and tobacco products, 14.4 percent on textile products, clothing and footwear, 5.7 percent on automobile gasoline and diesel fuel, 4.5 percent on electrical goods and furniture, 2.7 percent on pharmaceutical products and medical supplies, 1.5 percent on computers, telecommunications equipment and printing products, and 17.2 percent on other non-food goods.
According to the report, in the retail trade network, the average per capita purchase amounted to 278.6 manat for food products, beverages and tobacco products, and 237.1 manat for non-food goods.