Əgər insanların səsini daha əvvəl eşitsəydilər, etirazlar olmazdı –
İran prezidenti Məsud Pezeşkian iqtisadiyyat naziri və onun müavinləri ilə keçirilən görüşdə, hakimiyyətin bazar ticarətçiləri, əməkçilər və cəmiyyətin digər təbəqələrinin problemlərini həll etməli olduğunu vurğulayıb.
Musavat.com xəbər verir ki, Pezeşkian dövlətin bu məsələlərə ciddi yanaşmalı və problemləri radikal tədbirlərə əl atmadan daha əvvəldən həll etməli olduğunu qeyd edib.
Prezident Pezeşkian bildirib ki, dövlətin əsas məsuliyyəti cəmiyyətin narazılıqlarını və tələblərini diqqətlə dinləmək və buna uyğun tədbirlər görməkdir. O qeyd edib ki, əgər dövlət daha əvvəl əhalinin narazılığını eşitsəydi və onların tələblərinə cavab versəydi, ölkədə baş verən etirazlar qarşısı alına bilərdi.
Pezeşkian həmçinin, İranın iqtisadi inkişafının fokusunu Tehrandan digər regionlara, xüsusən də cənub liman şəhərlərinə yönəltməyi strateji bir hədəf olaraq qeyd edib. O, ölkənin iqtisadiyyatının yalnız paytaxtla məhdudlaşmamalı, həmçinin bölgələrə də bərabər şəkildə paylanmalı olduğunu vurğulayıb. Bu, regional inkişafın artırılması və iqtisadi bərabərliyin təmin edilməsi məqsədini daşıyır.
Pezeşkian cənub liman şəhərlərinin inkişafının İranın xarici ticarət əlaqələrini gücləndirəcəyini və bölgələrdə yeni iş yerlərinin yaradılmasına imkan verəcəyini bildirib. O eyni zamanda, bu strategiyanın sosial sabitliyi artıracağını, yerli iqtisadiyyatı gücləndirəcəyini və bölgələrarası inkişaf fərqlərini azaldacağını vurğulayıb.

Президент Ирана Масуд Пезешкиан на встрече с министром экономики и его заместителями подчеркнул, что власть должна решить проблемы рыночных торговцев, рабочих и других слоев общества.
Как сообщает Musavat.com, Пезешкиан отметил, что государство должно серьезно подходить к этим вопросам и решать проблемы заблаговременно, без прибегания к радикальным мерам.
Президент Пезешкиан заявил, что основная ответственность государства состоит в том, чтобы внимательно выслушивать недовольства и требования общества и предпринимать соответствующие меры. Он отметил, что если бы государство раньше услышало недовольство населения и удовлетворило их требования, протесты в стране могли бы быть предотвращены.
Пезешкиан также подчеркнул стратегическую цель — сместить фокус экономического развития Ирана с Тегерана на другие регионы, особенно на южные портовые города. Он отметил, что экономика страны не должна ограничиваться только столицей, а должна равномерно распределяться и по регионам. Это направлено на повышение регионального развития и обеспечение экономического равенства.
Пезешкиан заявил, что развитие южных портовых городов укрепит внешнеторговые связи Ирана и создаст новые рабочие места в регионах. Он также подчеркнул, что эта стратегия повысит социальную стабильность, укрепит местную экономику и сократит различия в развитии между регионами.