Dünyada ilk: Qara dəliyin videosu çəkiləcək
Beynəlxalq “Event Horizon Teleskopu” (EHT) layihəsinin astronomları mart-aprel aylarında qara dəliyin ilk videosunu çəkməyi planlaşdırırlar.
Axar.az xəbər verir ki, bu barədə “Quardian” nəşri Kembric Universitetinin astrnomiya və eksperimental fəlsəfə professoru Ser Markoffa istinadla məlumat yayıb.
Məlumata görə, astronomlar çəkiliş üçün Günəş sistemi ölçüsündə və 6 milyard Günəş kütləsində kosmik obyekt seçiblər.
“Hazırda astronomlar ilk dəfə olaraq super nəhəng qara dəliyin hərəkətini lentə almağa hazırlaşırlar”, - nəşr bildirib.
Nəşr qeyd edib ki, “Event Horizon Teleskopu” Antarktidadan İspaniya və Koreyaya qədər dünyanın hər yerində yerləşən 12 radio teleskopundan ibarət şəbəkədir. 2019-cu ildə bu layihənin astronomları dünyada ilk dəfə qara dəliyin kölgəsinin görüntüsünü dərc etmişdilər.

Астрономы международного проекта «Телескоп горизонта событий» (EHT) планируют в марте-апреле снять первое видео черной дыры.
Axar.az сообщает, что об этом изданию «The Guardian» сообщил профессор астрономии и экспериментальной философии Кембриджского университета сэр Маркофф.
По информации, астрономы выбрали для съемок космический объект в размерах Солнечной системы и массой 6 миллиардов солнц.
«В настоящий момент астрономы впервые готовятся запечатлеть движение сверхгигантской черной дыры на пленку», — отметил источник.
Издание подчеркнуло, что «Телескоп горизонта событий» представляет собой сеть из 12 радиотелескопов, расположенных по всему миру — от Антарктиды до Испании и Кореи. В 2019 году астрономы этого проекта впервые в мире опубликовали изображение тени черной дыры.