Dünyada ilk: Qara dəliyin videosu çəkiləcək
Beynəlxalq “Event Horizon Teleskopu” (EHT) layihəsinin astronomları mart-aprel aylarında qara dəliyin ilk videosunu çəkməyi planlaşdırırlar.
Axar.az xəbər verir ki, bu barədə “Quardian” nəşri Kembric Universitetinin astrnomiya və eksperimental fəlsəfə professoru Ser Markoffa istinadla məlumat yayıb.
Məlumata görə, astronomlar çəkiliş üçün Günəş sistemi ölçüsündə və 6 milyard Günəş kütləsində kosmik obyekt seçiblər.
“Hazırda astronomlar ilk dəfə olaraq super nəhəng qara dəliyin hərəkətini lentə almağa hazırlaşırlar”, - nəşr bildirib.
Nəşr qeyd edib ki, “Event Horizon Teleskopu” Antarktidadan İspaniya və Koreyaya qədər dünyanın hər yerində yerləşən 12 radio teleskopundan ibarət şəbəkədir. 2019-cu ildə bu layihənin astronomları dünyada ilk dəfə qara dəliyin kölgəsinin görüntüsünü dərc etmişdilər.

A world first: A video of the black hole will be filmed
Astronomers of the international "Event Horizon Telescope" (EHT) project plan to record the first video of a black hole in March-April.
Axar.az reports that the "Guardian" publication released information citing Professor Sergi Markoff, professor of astronomy and experimental philosophy at the University of Cambridge.
According to the information, astronomers have selected a cosmic object with the size of the Solar System and a mass of 6 billion Suns for the shooting.
"Currently, astronomers are preparing to record the movement of a supermassive black hole for the first time," the publication stated.
The publication noted that the "Event Horizon Telescope" is a network consisting of 12 radio telescopes located worldwide, from Antarctica to Spain and Korea. In 2019, astronomers of this project published the first-ever image of the shadow of a black hole in the world.