Döyüş gedə-gedə neft ucuzlaşır -
İyunun 7-dən dünya birjalarında “Brent” markalı neftin qiyməti davamlı olaraq ucuzlaşır və hazırda 91 dollardan bir qədər baha satılır. Hətta son gün ərzində İran-İsrail və ABŞ-İran hərbi toqquşması belə bu qiymətləri artıra bilmədi. Səbəb nədir?
Neft Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri İlham Şaban Medianews.az-a deyib ki, həqiqətən də bazarın reaksiyası ilk baxışda paradoksal görünür: “Yaxın Şərqdə gərginlik artır, ABŞ və İran arasında qarşıdurma riski qalır, amma “Brent” 100 dolları keçmək əvəzinə hazırda 91-92 dollar arasında ticarət edilir.
Bunun əsas səbəbi odur ki, bazar artıq geosiyasi riskdən çox, həmin riskin real fiziki təchizata təsirini qiymətləndirir.
Neft qiymətlərinin son həftə üzüaşağı getməsinə təsir edən amillər sırasında ABŞ rəsmilərinun Hörmüz boğazından keçən tanker axınının artması haqda açıqlamalarını göstərmək olar. Bazar üçün əsas məsələ İranın İsrailə atdığı raketlər deyil, gündəlik milyonlarla barrel neftin hərəkətidir. Tankerlər hərəkət edirsə, demək, qiymətlər üzərində təzyiq də azalır. Son gündə Körfəz ölkələrinin neft infrastrukturu isə hansısa təzyiqlə üzləşmədi.
Bundan əlavə, iyun ayının əvvəlindən analitiklər Çin başda olmaqla bir sıra ölkələrdə neft istehlakının proqnoz edilən həddən aşağı düşdüyünü qeyd edirlər. Əgər istehlak zəifləyirsə, təklifdəki problemlər qiymətlərə əvvəlki qədər güclü təsir etmir.
Həmçinin OPEC+ üzrə atılan addımlar da bazara öz təsirini göstərir. Artıq ikinci aydır ki, OPEC+ çərçivəsində gündəlik hasilatın 188 min barel səviyyəsində artımı barədə razılaşma əldə edilir. Bu isə qlobal bazara əlavə həcmdə neftin daxil olması deməkdir. Nəticədə qiymətlər hətta qısamüddətli hərbi toqquşmalar zamanı belə üzüyuxarı deyil, azalmağa meylli olur”.
Qeyd edək ki, OPEC+ koalisiyası iyulun 1-dən xam neftin gündəlik hasilat normalarını dəyişir. Belə ki, Səudiyyə Ərəbistanı hasilatı 10 milyon 353 min, Rusiya 9 milyon 824 min, İraq 4 milyon 378 min, Küveyt 2 milyon 644 min, Qazaxıstan 1 milyon 608 min, Əlcəzair 995 min, Oman 831 min barrel müəyyən edə bilər.

Since June 7, the price of "Brent" crude oil on world exchanges has been continuously declining and is currently sold slightly above $91. Even the military clashes between Iran-Israel and the US-Iran during the last day could not raise these prices. What is the reason?
The head of the Oil Research Center, Ilham Shaban, told Medianews.az that indeed the market's reaction seems paradoxical at first glance: “Tensions are rising in the Middle East, the risk of confrontation between the US and Iran remains, but instead of Brent surpassing $100, it is currently trading between $91-92.
The main reason is that the market is now assessing not so much the geopolitical risk itself, but the real physical impact of that risk on supply.
Among the factors affecting the recent downward trend in oil prices is the statement by US officials about the increase in tanker flow passing through the Strait of Hormuz. The key issue for the market is not the rockets Iran launched at Israel, but the daily movement of millions of barrels of oil. If tankers are moving, then pressure on prices also decreases. Recently, the oil infrastructure of the Gulf countries has not faced any pressure.
In addition, since the beginning of June, analysts have noted that oil consumption in several countries, led by China, has fallen below the forecasted level. If consumption weakens, problems in supply do not affect prices as strongly as before.
Moreover, the steps taken under OPEC+ also exert their influence on the market. For the second month now, there has been an agreement within OPEC+ to increase daily production by 188 thousand barrels. This means an additional volume of oil entering the global market. As a result, prices tend to decline even during short-term military clashes instead of rising.”
It should be noted that the OPEC+ coalition will change crude oil daily production quotas starting July 1. According to the decision, Saudi Arabia may set production at 10 million 353 thousand, Russia at 9 million 824 thousand, Iraq at 4 million 378 thousand, Kuwait at 2 million 644 thousand, Kazakhstan at 1 million 608 thousand, Algeria 995 thousand, Oman 831 thousand barrels.