Dondurma və qan şəkəri:
Dondurma sadə karbohidratlarla zəngin olduğu üçün qan şəkərinin sürətlə qalxıb enməsinə səbəb olur. Bu, yorğunluq və stress yarada, uzunmüddətli dövrdə isə böyrək və ürək xəstəliklərinə yol aça bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, diyetoloq Yosten Fiş qeyd edib ki, dondurma diabetiklərin rasionuna daxil edilə bilər, amma porsiya ölçüsünə və tərkibə nəzarət vacibdir.
Tövsiyə olunur: 30 qramdan az karbohidrat, 13 qramdan az əlavə şəkər və 250 kaloridən az olan porsiyalar seçmək.
Mütəxəssislər həmçinin dondurmanı zülal mənbəyi ilə birlikdə yeməyi, yalnız bir porsiya ilə kifayətlənməyi və evdə hazırlanmış variantlara üstünlük verməyi məsləhət görürlər.

Мороженое, богатое простыми углеводами, вызывает резкие колебания уровня сахара в крови. Это может привести к усталости и стрессу, а в долгосрочной перспективе — к заболеваниям почек и сердца.
Medianews.az сообщает, что диетолог Йостен Фиш отметил, что мороженое можно включать в рацион диабетиков, но важно контролировать размер порции и состав.
Рекомендуется выбирать порции с содержанием углеводов менее 30 граммов, добавленного сахара менее 13 граммов и калорий менее 250.
Специалисты также советуют употреблять мороженое вместе с источником белка, ограничиваться одной порцией и отдавать предпочтение домашним вариантам.