Doğrudanmı ən dadlı mal-qoyun əti Azərbaycandadır?
Bir çoxlarında belə bir fikir var ki, ən dadlı mal və qoyun əti Azərbaycandadır. Nəinki Avropada və digər qitələrdə, hətta qonşu ölkələrdə belə mal, qoyun ətindən hazırlanan xörəkləri dadanların bir çoxu hesab edir ki, heç bir yerdə ət bizdəki dadı vermir.
Bu, sadəcə ölkədəki dad-tama vərdişkarlığın nəticəsidir, yoxsa həqiqətən ən dadlı mal və qoyun əti Azərbaycandadır? Niyə xarici ölkədə qidalananda mal-qoyun əti azərbaycanlılara vətəndəki qədər dadlı gəlmir?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan Əməkdar mədəniyyət işçisi, kulinariya mütəxəssisi Tahir Əmiraslanov bildirib ki, Azərbaycanda maldarlığın min illərlə tarixi var: “Tovuz rayonu ərazisindəki Göytəpə qazıntıları göstərir ki, biz 8 min il əvvəl də ev heyvanlarının ətindən istifadə etmişik. Qazıntılar zamanı ev quşlarının, iribuynuzlu, xırdabuynuzlu mal-qaranın sümükləri tapılıb. Min illər, yüz illər boyu Azərbaycanda heyvandarlığın yerli iqlimə uyğun dadlı cinsləri yetişdirilib. Qobustan qayalıqlarında heyvanın hansı hissəsindən hansı yeməyin hazırlandığını əks etdirən, azı 12 min il əvvələ aid təsvirlər var. Yəni o dövrdə Qobustanda kulinariya məktəbi olub. Bu, böyük bir ənənədir.
Amma başqa ölkələrdə də dadlı heyvan ətinin olduğunu qeyd etmək gərəkdir. Məsələn, Monqolustan qoyunlarının növü, əti Azərbaycandakına bənzəyir, dadı demək olar eynidir. Çox gözəl, dadlı heyvanları var”.
T.Əmiraslanovun sözlərinə görə, Azərbaycanda yerli heyvanların əti uzun bir dövr ərzində bizdə özünəməxsus dad formalaşdırıb, ona uyğunlaşmışıq: “Bundan kənara çıxan dadı qəbul edə bilmirik. Ona görə, əlbəttə ki, yerli heyvanların əti bizim üçün daha yaxşıdır. Həm də uzaqdan gələn ət bizim bədənimizə düzgün informasiya ötürmür. Nəticədə bədən xəstəliyə meyllənir. Yerli heyvanların və bitkilərin tərkibi, verdiyi informasiya bizim orqanizmimizə uyğundur. Dörd yüz kilometr radiusda yetişən hər bir şey bizə uyğundur. Bundan bir az uzaqlaşan kimi ən yaxşı məhsul belə bizə zərər verməyə başlayır. Məsələ bununla bağlıdır”.
Azad İstehlakçılar Birliyinin sədri Eyyub Hüseynov Medianews.az-a deyib ki, inkişaf etmiş ölkələrin əksərində, bəlkə də 98 faizində yemək hazırlayan müəssisələrə mal-qoyun əti dondurulmuş şəkildə gəlir: “Məsələn, mən Amerikada kabab bişirmək üçün qoyun əti axtardım. Uzun axtarışdan sonra bir yerdə tapdım, o da dondurulmuş idi, kiloqram yarımına təxminən 100 dollara yaxın pul verdim. Heç dadı-tamı yox idi.
Mən özüm qoyun ətinin həvəskarıyam. Xaricdə ən dadlı qoyun ətini Yeni Zelandiyada yemişəm. Orada qoyunlar qış şəraitində saxlanmır, daim otlaqlardadır. Həmçinin otlaqlar süni deyil, təbiidir. Heyvanlar açıq şəraitdə saxlanır”.
E.Hüseynov qeyd edib ki, Azərbaycanda mal-heyvan, xüsusən qoyun ətinin dadı regionlardan asılı olaraq fərqlənir: “Şoran torpaqlarda yetişdirilən mal-qaranın, qoyunların əti daha dadlıdır. Misal üçün, Muğan zonasında, Beyləqanda qoyun əti dağlarda yetişdiriləndən daha dadlıdır. Əlbəttə ki, heyvanın cinsinin də rolu mühüm əhəmiyyət daşıyır. Birmənalı şəkildə deyə bilərik ki, merinos qoyunlarının əti dadsızdır, bərk olur. Cins məsələsi mal-qara əti üçün də keçərlidir.
Yerli qoyun ətini bişirəndə dadlı alınmasının əsas səbəblərindən biri istehsal müəssisəsinə dondurulmadan çatdırılmasındadır. Sözsüz ki, insanların ağız dadı məsələsi də var. Dünyanın müxtəlif yerlərindən qonaqlarım olub. Azərbaycanda yetişdirilən qoyunun, mal-qaranın ətini həmişə bəyəniblər. Ancaq onu da qeyd edim ki, bizdəki qoyunlar dünyanın ən çirkli qoyunlarıdır. Mən Azərbaycandakı qədər yunu çirkli qoyun-quzu görməmişəm. Bəzən o kirin iyi ətə də keçir, belə olan halda görürsən ki, bəzi insanlar həmin əti yeməkdən çəkinirlər. Azərbaycanda saxlanan mal-qara da çox çirkli olur. Tutalım, Avstraliyada, Zelandiyada belə deyil. Oralarda heyvanlar tərtəmiz olur”.

У многих существует такое мнение, что самый вкусный говядина и баранина находятся в Азербайджане. Многие из тех, кто пробовал блюда из говядины и баранины не только в Европе и других континентах, но и в соседних странах, считают, что нигде мясо не имеет такой вкус, как у нас.
Это просто результат местных вкусовых привычек, или действительно самая вкусная говядина и баранина находятся в Азербайджане? Почему за границей мясо кажется азербайджанцам не таким вкусным, как дома?
По этому поводу Medianews.az рассказал заслуженный работник культуры, кулинарный специалист Тахир Эмирасланов, который отметил, что в Азербайджане история скотоводства насчитывает тысячелетия: «Раскопки в районе Товуз в Гёйтепе показывают, что 8 тысяч лет назад мы уже использовали мясо домашних животных. Во время раскопок были найдены кости домашних птиц, крупного и мелкого рогатого скота. На протяжении тысяч и сотен лет в Азербайджане вывели мясные породы животных, соответствующие местному климату и обладающие вкусом. В скалах Гобустана сохранились изображения, относящиеся как минимум к 12 тысячелетию назад, показывающие, из какой части животного изготавливали то или иное блюдо. То есть в Гобустане тогда существовала кулинарная школа. Это большая традиция.
Однако следует отметить, что в других странах тоже есть вкусное мясо. Например, порода овец Монголии по мясу похожа на азербайджанскую, вкус практически тот же. Там много прекрасных вкусных животных».
По словам Т. Эмирасланова, мясо местных животных в Азербайджане на протяжении длительного времени сформировало у нас свой особенный вкус, к которому мы адаптировались: «Мы не можем принять вкус, выходящий за эти рамки. Поэтому, безусловно, мясо местных животных для нас лучше. Кроме того, мясо издалека не передает правильной информации нашему организму. В итоге организм становится склонен к заболеваниям. Состав местных животных и растений, информация, которую они дают, соответствует нашему организму. Всё, что выращивается в радиусе четырёхсот километров, подходит нам. Как только удаляемся чуть дальше, даже лучший продукт начинает вредить нам. В этом дело».
Председатель Свободного союза потребителей Эйюб Гусейнов сообщил Medianews.az, что в большинстве развитых стран, возможно в 98 процентах случаев, мясо для предприятий общественного питания поступает в замороженном виде: «Например, я искал баранину для приготовления кебаба в Америке. После долгих поисков нашёл в одном месте, но она была замороженной, и я заплатил около 100 долларов за полтора килограмма. Вкуса и аромата не было.
Я сам любитель баранины. Самую вкусную баранину за границей я пробовал в Новой Зеландии. Там овец не содержат в зимних условиях, они постоянно на пастбищах. Пастбища не искусственные, а природные. Животные содержатся на открытом воздухе».
Э.Гусейнов отметил, что вкус говядины, особенно баранины в Азербайджане отличается в зависимости от регионов: «Мясо скота и овец, выращенных на засоленных почвах, вкуснее. Например, баранина в Муганской зоне, Бейлагане вкуснее, чем та, что выращена в горах. Конечно, важна и порода животного. Можно без сомнения сказать, что мясо мериносовых овец безвкусное и жесткое. Вопрос породы также актуален и для говядины.
Одной из основных причин вкусного местного бараниного мяса является доставка на производство без заморозки. Безусловно, есть и вопрос вкусовых предпочтений людей. У меня были гости из разных стран мира. Им всегда нравилось мясо овец и скота, выращенное в Азербайджане. Однако я должен отметить, что у нас овцы одни из самых грязных в мире. Я не видел таких грязных овец и ягнят, как в Азербайджане. Иногда запах грязи переходит и на мясо, из-за этого некоторые люди отказываются его есть. Также скот, выращиваемый в Азербайджане, часто бывает грязным. В Австралии и Новой Зеландии этого нет. Там животные очень чистые».