“Dilbər xanım deyirdi ki, uşağın ölümü məni də, Müşfiqi də məhv etdi, o ikinci dəfə həkim məsləhəti ilə ailə həyatı qurdu” -
2,407 baxış
“Dilbər xanım deyirdi ki, uşağın ölümü məni də, Müşfiqi də məhv etdi, o ikinci dəfə həkim məsləhəti ilə ailə həyatı qurdu” - FOTO+ÖZƏL
“Dilbərlə Müşfiqin sevgisi əsl Leyli və Məcnun sevgisi idi. Hətta deyərdim ki, bu sevgidən də üstün idi. Dilbər xanıma olan sonsuz sevgi Müşfiqi sözün əsl mənasında məhəbbət əsirinə çevirmişdi. Bilirsiniz ki, Müşfiqi həbs edəndən sonra Dilbər xanımı da sürgün edirlər. Dilbər xanımın Müşfiqə görə sürgündə çəkdiyi bir günlük əzab yüz ilə bərabər idi. Bu əzabı hansı bir qadın çəksəydi yəqin ki, dözməzdi. O artıq şüurunu itirmişdi, dəlilik dərəcəsinə gəlib çatmışdı. Əhməd Cavadın həyat yoldaşı Şükriyyə xanım bütün bunların şahidi idi. Şahidlər də onun əzablarını, qışqırtılarını eşitdiklərini deyirdilər”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında Mikayıl Müşfiqin yaxın qohumu, əmisi nəvəsi Reyhanə İsmayılzadə deyib.
O Mikayıl Müşfiqin ölümündən sonra Dilbər Axundzadəni qınayanlara cavab verib:
“Bir çoxu deyir ki, Dilbər Müşfiqi sevsəydi sevgisinə sadiq qalıb ərə getməzdi. Xeyr, bu belə deyildi. O müəyyən müddət sağaldıqdan sonra həkim məsləhət gördü ki, ailə həyatı qursun. Dilbər xanımla Müşfiqin evliliyindən Yalçın adında bir övladları dünyaya gəlir. Nədənsə uşaq 8 ayın içində olanda dünyasını dəyişir. Bu Müşfiqə də, Dilbər xanıma da çox ağır təsir bağışlayır. O vaxt tibb axı inkişaf etməmişdi. Bugünki gün olsaydı uşağı xilas etmək olardı. Dilbər xanımın ikinci evliliyindən də bir oğlu dünyaya gəlib və 1 yaşında o da dünyasını dəyişib. Ondan sonra Leyla Axundzadə və oğlu Fikrət dünyaya gəlib. Fikrət də təxminən 50 yaşında rəhmətə getdi, çox yaşamadı. İndi qadınlarımız çox sərbəstdir. İstədiyi vaxt ailə həyatı qurar, istədikləri vaxt da ayrılıb sərbəst yaşaya bilirlər. Amma o vaxt elə deyildi. Zəmanənin tələbinə uyğun Dilbər xanım ailə həyatı qurmalı idi və qurmuşdu da. Bunu biz heç vaxt pis qarşılamamışıq. Müşfiq bütün şeirlərinin əksəriyyətində Dilbəri vəsf edib. Amma onun başqa şeirləri də var ki, sual doğurur bu Dilbərə aiddir yoxsa yox?! Əksər şeirləri qadına aiddir. Başqa mövzuda yazdığı şeirləri də var. Müşfiqi bir cümləsi ilə məhv etdilər”.
Reyhanə xanım bildirib ki, Dilbər xanımla çox gözəl münasibətləri olub:
“Dilbər xanımın bizimlə çox yaxşı münasibəti var idi. Müşfiqin bacısı Balacaxanım bibinin səhhəti çox ağır idi. Günlərdir keçinə bilmirdi. Öz-özümüzə fikirləşdik ki, bəlkə Dilbəri istəyir? Biz gedib Dilbər xanımı evindən gətirdik. Balacaxanım bibimiz Müşfiqdən qalan son yadigarı görəndən sonra canını tapşırdı. Dilbər xanım övladlarını Müşfiq ruhunda tərbiyə etmişdi. Bizə ancaq Müşfiqə olan sevgisini, övladlarının ölümünü danışmışdı. Biz də uşaq idik axı. Deyirdi ki, uşağın ölümü Müşfiqi az qala məhv edib. Yadımızda qalanlar bu idi. Bir də Müşfiqin həbs olunduğu günü Dilbər xanım çox təsirli danışırdı. Müşfiq 1937-ci ildə iyun ayının 4-də, ad günündən bir gün öncə həbs olunub. 6 ay ona cəzalar verilib, dırnaqları çıxarılıb, başına olmazın bəlalar gətiriblər. 1938-ci ilin yanvar ayının 6-da da güllələnib. Allah hər ikisinə rəhmət etsin”.

“Mrs. Dilbər said that the child's death destroyed both me and Mushfiq; he got married for the second time on the advice of a doctor.” - PHOTO+EXCLUSIVE
“The love between Dilbər and Müshfiq was truly the love of Leyli and Majnun. I would even say that it was superior to that love. Müshfiq’s endless love for Dilbər Khanum had turned him into a true prisoner of love, in the real sense of the word. You know that after Müshfiq’s imprisonment, Dilbər Khanum was also exiled. The one-day suffering Dilbər Khanum endured in exile because of Müshfiq was equivalent to a hundred. If any woman had endured that suffering, she probably would not have been able to bear it. She had already lost her mind; she reached the level of madness. Ahmed Javad’s wife, Shukriya Khanum, witnessed all this. The witnesses said that they heard her suffering and screams.”
This was stated to Medianews.az by Mikayil Müshfiq’s close relative, his uncle’s granddaughter Reyhanə Ismayilzada.
She responded to those who blamed Dilbər Akhundzade after Mikayil Müshfiq’s death:
“Many say that if Dilbər had loved Müshfiq, she would have remained faithful to her love and would not have married someone else. No, that was not the case. After she healed to a certain extent, the doctor recommended that she start a family life. From the marriage of Dilbər Khanum and Müshfiq, a child named Yalçın was born. For some reason, the child passed away at the age of 8 months. This had a very heavy impact on both Müshfiq and Dilbər Khanum. Back then, medicine had not advanced. If it had been today, the child could have been saved. From Dilbər Khanum’s second marriage, a son was also born, but he too died at the age of 1. After that, Leyla Akhundzade and her son Fikrət were born. Fikrət died at about the age of 50; he did not live long. Nowadays, our women are very free. They can start a family whenever they want and can live independently whenever they want. But it was not like that back then. According to the requirements of the time, Dilbər Khanum had to start a family life, and she did. We never viewed that negatively. Müshfiq praised Dilbər in most of his poems. But he also has other poems that raise the question whether they are about this Dilbər or not?! Most of his poems are about women. He has poems on other topics as well. Müshfiq was destroyed by one sentence.”
Reyhanə Khanum said that she had a very good relationship with Dilbər Khanum:
“Dilbər Khanum had a very good relationship with us. Müshfiq’s sister Balacaxanım’s health was very critical. She could not wake up for days. We thought among ourselves that maybe she wanted Dilbər? We went and brought Dilbər Khanum from her home. After our aunt Balacaxanım, the last legacy from Müshfiq, saw Dilbər Khanum, she passed away. Dilbər Khanum raised her children in the spirit of Müshfiq. She only told us about her love for Müshfiq and about her children’s deaths. We were children, after all. She said that the children’s deaths nearly destroyed Müshfiq. These are the things we remember. Also, Dilbər Khanum spoke very emotionally about the day Müshfiq was arrested. Müshfiq was arrested on June 4, 1937, one day before his birthday. He was sentenced to 6 months, his nails were pulled out, and he was subjected to unimaginable tortures. On January 6, 1938, he was executed by firing squad. May God have mercy on both of them.”