Dələduzluğunda təqsirləndirilən şəxs Türkiyədə saxlandı -
ABŞ tarixinin ən böyük dövlət tibbi sığorta proqramı – Medikeyr (Medicare) dələduzluğu işlərindən birində əsas fiqurlardan biri olmaqda ittiham olunan İbrahim Haldun Hilminin Türkiyədə saxlandığı açıqlanıb.
Medianews.az xəbər verir ki, o, daha sonra ABŞ-yə ekstradisiya edilib.
ABŞ Federal Təhqiqatlar Bürosunun (FBI) direktoru Kaş Patel bildirib ki, Hilmi Medikeyr sisteminə qarşı 3,7 milyard dollarlıq dələduzluq sxeminin təşkilatçılarından biri olmaqda ittiham olunur. Onun 2025-ci ilin mayından axtarışda olduğu qeyd edilib.
Patelin sözlərinə görə, əməliyyat FBI-nin Mayami ofisi, ABŞ Ədliyyə Nazirliyi və Türkiyənin hüquq-mühafizə orqanlarının birgə əməkdaşlığı nəticəsində həyata keçirilib. O, saxlanılan şəxsin ekstradisiya olunduqdan sonra Mayamidə məhkəmə qarşısına çıxarılacağını bildirib.

Подозреваемое лицо в мошенничестве задержано в Турции -
Сообщается, что Ибрахим Халдун Хилми, которого обвиняют в участии в одной из крупнейших в истории США мошеннических схем государственной медицинской страховки – Medicare, был задержан в Турции.
Medianews.az сообщает, что позже он был экстрадирован в США.
Директор Федерального бюро расследований США (ФБР) Каш Патель заявил, что Хилми обвиняется в организации мошеннической схемы на сумму 3,7 миллиарда долларов против системы Medicare. Было отмечено, что он находился в розыске с мая 2025 года.
По словам Пателя, операция была проведена совместными силами офиса ФБР в Майами, Министерства юстиции США и правоохранительных органов Турции. Он сообщил, что задержанный после экстрадиции предстанет перед судом в Майами.