Daha bir virus yüzlərlə amerikalı turisti
Aprelin sonunda Floridadan yola düşən "Caribbean Princess" kruiz gəmisində mədə-bağırsaq infeksiyasının kütləvi yayılması qeydə alınıb.
Bu barədə ABŞ-ın Xəstəliklərə Nəzarət və Profilaktika Mərkəzi laboratoriya testlərinə istinadla məlumat yayıb.
Bildirib ki, turistlərin səhhətinin pisləşməsinə yüksək yoluxuculuğa malik norovirus səbəb olub.
Sanitariya idarəsinin rəsmi məlumatına əsasən, səfər zamanı yüzdən çox sərnişində kəskin zəhərlənmə əlamətləri müşahidə edilib ki, bu da istirahət edənlərin ümumi sayının təxminən üç faizini təşkil edir. Bundan əlavə, heyət üzvlərindən on üç nəfər də infeksiyaya yoluxub. Bütün xəstələr virusun klassik simptomlarından əziyyət çəkir, gəminin ümumi istifadə sahələrində isə dezinfeksiya tədbirləri gücləndirilib.
"New York Times" nəşri yazıb ki, gəmi aprelin 28-də Florida ştatının limanını tərk edib və hazırda Dominikan Respublikasının şimal sahillərində hərəkət edir. Laynerin tibbi xidməti infeksiyanın qapalı məkanda daha da yayılmaması üçün xəstələrin ciddi izolyasiyasını həyata keçirir və vəziyyət mütəxəssislərin nəzarəti altındadır.
Hərəkət qrafikinə uyğun olaraq, gəmi yaxın vaxtlarda Baham adalarının paytaxtı Nassau şəhərində planlaşdırılmış dayanacaq etməlidir. Liman rəhbərliyi və yerli sanitariya qurumları gəmiyə yan alma və turistlərlə təmas zamanı yüksək ehtiyat tədbirləri görmək üçün göyərtədəki yoluxma halı barədə artıq məlumatlandırılıb./publik.az

At the end of April, a mass outbreak of gastrointestinal infection was recorded on the "Caribbean Princess" cruise ship that departed from Florida.
The U.S. Centers for Disease Control and Prevention reported this based on laboratory tests.
It was stated that the deterioration of the tourists' health was caused by the highly contagious norovirus.
According to the official information from the sanitation department, during the trip, signs of acute poisoning were observed in more than a hundred passengers, which constitutes approximately three percent of the total number of vacationers. Additionally, thirteen crew members were also infected. All patients suffer from the classic symptoms of the virus, and disinfection measures have been intensified in the ship’s common areas.
The "New York Times" publication wrote that the ship left the port of the state of Florida on April 28 and is currently sailing along the northern coasts of the Dominican Republic. The liner’s medical service is implementing strict isolation of the sick to prevent further spread of the infection in the confined space, and the situation is under the supervision of specialists.
According to the itinerary, the ship is expected to make a planned stop soon in Nassau, the capital of the Bahamas. The port authorities and local sanitation agencies have already been informed about the infection cases on board to take high precautionary measures during the ship's docking and contact with tourists./publik.az