Daha bir virus yüzlərlə amerikalı turisti
Aprelin sonunda Floridadan yola düşən "Caribbean Princess" kruiz gəmisində mədə-bağırsaq infeksiyasının kütləvi yayılması qeydə alınıb.
Bu barədə ABŞ-ın Xəstəliklərə Nəzarət və Profilaktika Mərkəzi laboratoriya testlərinə istinadla məlumat yayıb.
Bildirib ki, turistlərin səhhətinin pisləşməsinə yüksək yoluxuculuğa malik norovirus səbəb olub.
Sanitariya idarəsinin rəsmi məlumatına əsasən, səfər zamanı yüzdən çox sərnişində kəskin zəhərlənmə əlamətləri müşahidə edilib ki, bu da istirahət edənlərin ümumi sayının təxminən üç faizini təşkil edir. Bundan əlavə, heyət üzvlərindən on üç nəfər də infeksiyaya yoluxub. Bütün xəstələr virusun klassik simptomlarından əziyyət çəkir, gəminin ümumi istifadə sahələrində isə dezinfeksiya tədbirləri gücləndirilib.
"New York Times" nəşri yazıb ki, gəmi aprelin 28-də Florida ştatının limanını tərk edib və hazırda Dominikan Respublikasının şimal sahillərində hərəkət edir. Laynerin tibbi xidməti infeksiyanın qapalı məkanda daha da yayılmaması üçün xəstələrin ciddi izolyasiyasını həyata keçirir və vəziyyət mütəxəssislərin nəzarəti altındadır.
Hərəkət qrafikinə uyğun olaraq, gəmi yaxın vaxtlarda Baham adalarının paytaxtı Nassau şəhərində planlaşdırılmış dayanacaq etməlidir. Liman rəhbərliyi və yerli sanitariya qurumları gəmiyə yan alma və turistlərlə təmas zamanı yüksək ehtiyat tədbirləri görmək üçün göyərtədəki yoluxma halı barədə artıq məlumatlandırılıb./publik.az

В конце апреля на круизном судне "Caribbean Princess", отплывшем из Флориды, зафиксировано массовое распространение желудочно-кишечной инфекции.
Об этом сообщили в Центре по контролю и профилактике заболеваний США, ссылаясь на лабораторные тесты.
Уточняется, что ухудшение здоровья туристов вызвал норовирус с высокой заразностью.
По официальным данным санитарной службы, во время путешествия у более чем ста пассажиров наблюдались острые симптомы отравления, что составляет примерно три процента от общего числа отдыхающих. Кроме того, тринадцать членов экипажа также заразились инфекцией. Все больные страдают от классических симптомов вируса, а меры по дезинфекции общественных зон судна усилены.
Издание "New York Times" сообщает, что судно покинуло порт штата Флорида 28 апреля и в настоящее время движется вдоль северного побережья Доминиканской Республики. Медицинская служба лайнера реализует строгую изоляцию больных, чтобы инфекция не распространилась в замкнутом пространстве, состояние находится под контролем специалистов.
Согласно графику движения, судно должно в ближайшее время совершить плановую остановку в столице Багамских островов городе Нассау. Руководство порта и местные санитарные органы уже проинформированы о случаях заражения на борту для принятия мер повышенной осторожности при швартовке и контакте с туристами./publik.az