Çörəyi dizinin üstə olanlar:
Aparılan yoxlamalar zamanı bir neçə çörək istehsalı müəssisəsində sanitar-gigiyenik qaydaların ciddi şəkildə pozulduğu aşkarlanıb. Nəticədə həmin müəssisələrin fəaliyyəti müvəqqəti olaraq dayandırılıb.
Medianews.az bildirir ki, çörək istehsalı qida təhlükəsizliyi baxımından ən həssas sahələrdən biridir. Çünki gündəlik istehlak edilən əsas məhsullardan biri olan çörəyin istehsalında gigiyena qaydalarına ciddi əməl olunmaması birbaşa əhalinin sağlamlığına risk yaradır.
Bəzi hallarda istehsal müəssisələrində təmizlik standartlarına riayət olunmaması, saxlanma şəraitinin uyğun olmaması və işçi gigiyenasının pozulması kimi ciddi nöqsanlar aşkarlanır. Bu isə nəzarət tədbirlərinin daha da gücləndirilməsini zəruri edir.
Mütəxəssislər vurğulayır ki, çörək istehlak baxımından “müqəddəs” və əsas qida məhsullarından biri hesab olunduğu üçün onun istehsalında hər hansı qayda pozuntusu yolverilməzdir. Onların sözlərinə görə, vətəndaşların sağlamlığının qorunması üçün belə müəssisələrdə nəzarət mütəmadi və sərt şəkildə aparılmalıdır.

During inspections, it was revealed that sanitary and hygienic rules were seriously violated in several bread production facilities. As a result, the operation of these facilities was temporarily suspended.
Medianews.az reports that bread production is one of the most sensitive areas in terms of food safety. Since bread is one of the main products consumed daily, failure to strictly follow hygiene rules in its production directly poses a risk to public health.
In some cases, serious deficiencies such as non-compliance with cleanliness standards, unsuitable storage conditions, and violations of worker hygiene have been detected in production facilities. This necessitates the strengthening of control measures.
Experts emphasize that since bread is considered a "sacred" and fundamental food product in terms of consumption, any violation of rules in its production is unacceptable. According to them, to protect citizens' health, supervision in such facilities must be carried out regularly and strictly.