Çörəyi dizinin üstə olanlar:
Aparılan yoxlamalar zamanı bir neçə çörək istehsalı müəssisəsində sanitar-gigiyenik qaydaların ciddi şəkildə pozulduğu aşkarlanıb. Nəticədə həmin müəssisələrin fəaliyyəti müvəqqəti olaraq dayandırılıb.
Medianews.az bildirir ki, çörək istehsalı qida təhlükəsizliyi baxımından ən həssas sahələrdən biridir. Çünki gündəlik istehlak edilən əsas məhsullardan biri olan çörəyin istehsalında gigiyena qaydalarına ciddi əməl olunmaması birbaşa əhalinin sağlamlığına risk yaradır.
Bəzi hallarda istehsal müəssisələrində təmizlik standartlarına riayət olunmaması, saxlanma şəraitinin uyğun olmaması və işçi gigiyenasının pozulması kimi ciddi nöqsanlar aşkarlanır. Bu isə nəzarət tədbirlərinin daha da gücləndirilməsini zəruri edir.
Mütəxəssislər vurğulayır ki, çörək istehlak baxımından “müqəddəs” və əsas qida məhsullarından biri hesab olunduğu üçün onun istehsalında hər hansı qayda pozuntusu yolverilməzdir. Onların sözlərinə görə, vətəndaşların sağlamlığının qorunması üçün belə müəssisələrdə nəzarət mütəmadi və sərt şəkildə aparılmalıdır.

В ходе проведенных проверок в нескольких хлебопекарных предприятиях были выявлены серьезные нарушения санитарно-гигиенических норм. В результате деятельность этих предприятий была временно приостановлена.
Medianews.az сообщает, что производство хлеба является одной из наиболее чувствительных областей с точки зрения пищевой безопасности. Поскольку хлеб является одним из основных продуктов ежедневного потребления, несоблюдение гигиенических норм при его изготовлении напрямую создает риск для здоровья населения.
В некоторых случаях на производствах выявляются серьезные недостатки, такие как нарушение стандартов чистоты, несоответствующие условия хранения и нарушение гигиены сотрудников. Это требует усиления контрольных мероприятий.
Специалисты подчеркивают, что хлеб считается «священным» и основным продуктом питания, поэтому любые нарушения правил при его производстве недопустимы. По их словам, для защиты здоровья граждан контроль на таких предприятиях должен проводиться регулярно и строго.