Hidrogen peroksid ağ rəngli geyimlərin parlaqlığını bərpa etməyə, ləkələri çıxarmağa və parça liflərinə xlor əsaslı ağardıcılardan daha zərif təsir göstərməyə kömək edir.
Demokrat.az xəbər verir ki, bu barədə peşəkar təmizlik mütəxəssisi Jaklin Steyn "Southern Living" nəşrinə danışıb.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, hidrogen peroksid oksigen əsaslı ağardıcı olduğu üçün ləkələrin parçalanmasına və solğunlaşmış ağ parçaların yenidən ağarmasına kömək edir.
"Bu vasitə xüsusilə zamanla parlaqlığını itirmiş ağ dəsmallar, corablar və köynəklər üçün çox uyğundur. O, əlavə kimyəvi qalıqlar yaratmır və xlorlu ağardıcılar kimi zamanla parça liflərini zədələmir", deyə Steyn bildirib.
Bununla belə, o qeyd edib ki, köhnə və dərin ləkələri bir yuma ilə tamamilə aradan qaldırmaq mümkün olmaya bilər.
"Əgər köynəkdə illərlə yığılmış saralma və ya köhnə ləkələr varsa, bir dəfə yumaqla onun tamamilə yenilənəcəyini gözləməyin. Bəzən bunun üçün bir neçə yuma və ya emal tələb olunur", deyə mütəxəssis əlavə edib.
Steyn hidrogen peroksiddən istifadə etməzdən əvvəl paltarın qulluq etiketini yoxlamağı tövsiyə edib. Bu, parçanın həmin vasitə ilə emal edilməsinin təhlükəsiz olub-olmadığını müəyyən etməyə imkan verir.
Onun sözlərinə görə, görünən ləkələr əvvəlcədən ayrıca emal edilməlidir. Məsələn, qoltuqaltı və ya qida ləkələrinin üzərinə bir qədər hidrogen peroksid tökülməli, 10–15 dəqiqə saxlanıldıqdan sonra paltar adi qaydada yuyulmalıdır.
Steyn bildirib ki, ləkənin paltaryuyan maşına yerləşdirilməzdən əvvəl açılmağa başlaması ilkin emalın düzgün aparıldığını göstərir.
Paltaryuyan maşında hidrogen peroksiddən istifadə qaydası belədir:
* Ağ və rəngli geyimləri bir-birindən ayırın.
* Adi yuyucu vasitəni əlavə edin.
* Ağardıcı bölməsinə təxminən bir stəkan 3 faizli hidrogen peroksid tökün.
* Parçanın xüsusiyyətlərinə uyğun olaraq ilıq və ya isti suda yuyun.
* Qurudulmazdan əvvəl ləkələrin tam təmizləndiyini yoxlayın.
Ağ geyimləri hidrogen peroksiddə islatmaq üçün isə aşağıdakı addımlar tövsiyə olunur:
* Vedrəni, çanağı və ya vannanı ilıq su ilə doldurun.
* Suya təxminən bir stəkan 3 faizli hidrogen peroksid əlavə edib qarışdırın.
* Ağ geyimləri tam şəkildə məhlula salın.
* Çirklənmə dərəcəsindən asılı olaraq 30 dəqiqədən bir saata qədər isladın.
* Daha sonra adi qaydada yuyucu vasitə ilə yuyun.
* Qurudulmazdan əvvəl nəticəni yoxlayın, sonra isə açıq havada və ya qurutma cihazında qurudun.
Mütəxəssislər əlavə edirlər ki, hidrogen peroksiddən istifadə zamanı geyimin qulluq qaydalarına əməl olunması parçanın zədələnməsinin qarşısını almaq üçün vacibdir.

Перекись водорода помогает восстановить белизну белой одежды, удалять пятна и оказывает более щадящее воздействие на волокна ткани по сравнению с хлорсодержащими отбеливателями.
сообщает, что об этом профессиональный специалист по уборке Джеклин Стейн рассказала изданию "Southern Living".
По словам эксперта, перекись водорода является кислородным отбеливателем, поэтому способствует разложению пятен и восстановлению белизны выцветших белых вещей.
"Это средство особенно подходит для белых полотенец, носков и рубашек, которые со временем потеряли свою яркость. Оно не оставляет дополнительных химических остатков и, в отличие от хлорных отбеливателей, не повреждает волокна ткани с течением времени", — отметила Стейн.
Тем не менее, она подчеркнула, что старые и глубокие пятна может быть невозможно полностью удалить за один раз стирки.
"Если на рубашке есть пожелтения или старые пятна, накопившиеся за годы, не стоит ожидать полного обновления после одной стирки. Иногда для этого требуется несколько стирок или обработок", — добавила специалист.
Стейн рекомендовала перед использованием перекиси водорода проверить этикетку по уходу за одеждой. Это позволяет определить, безопасна ли обработка данной тканью этим средством.
По её словам, видимые пятна следует предварительно обработать отдельно. Например, на пятна подмышек или пищевые пятна нужно нанести немного перекиси водорода, выдержать 10–15 минут, а затем постирать одежду обычным способом.
Стейн отметила, что если пятно начинает светлеть до помещения одежды в стиральную машину, это свидетельствует о правильности предварительной обработки.
Правила использования перекиси водорода в стиральной машине следующие:
* Разделяйте белую и цветную одежду.
* Добавьте обычное моющее средство.
* В отсек для отбеливателя налейте примерно стакан 3-процентной перекиси водорода.
* Стирайте в тёплой или горячей воде в зависимости от характеристик ткани.
* Проверьте, полностью ли удалены пятна, прежде чем сушить.
Для замачивания белой одежды в перекиси водорода рекомендуется следующий порядок действий:
* Наполните ведро, таз или ванну тёплой водой.
* Добавьте примерно стакан 3-процентной перекиси водорода и размешайте.
* Полностью погрузите белую одежду в раствор.
* В зависимости от степени загрязнения замачивайте от 30 минут до часа.
* Затем постирайте обычным способом с моющим средством.
* Перед сушкой проверьте результат, после чего сушите на свежем воздухе или в сушильной машине.
Эксперты добавляют, что соблюдение правил ухода за одеждой при использовании перекиси водорода важно для предотвращения повреждения ткани.