Çin: İranın nüvə enerjisindən dinc məqsədlərlə istifadə hüququ qanunidir -
Medianews.az-ın məlumatına görə, görüşdən sonra Çin tərəfi bəyan edib ki, İranın nüvə enerjisindən dinc məqsədlərlə istifadə hüququ qanunidir.
Tərəflər həm ikitərəfli əlaqələri, həm də regional və qlobal vəziyyəti müzakirə ediblər.
Arakçi Çinin mövqeyini yüksək qiymətləndirərək, İranın yalnız “ədalətli və hərtərəfli razılaşma”nı qəbul edəcəyini bildirib. O, ölkəsinə qarşı hərbi addımları beynəlxalq hüququn pozulması kimi dəyərləndirib və danışıqlarda milli maraqları qoruyacaqlarını vurğulayıb.
Van İ isə bölgədə vəziyyətin kritik mərhələdə olduğunu deyərək, tam atəşkəsə nail olunmasının zəruri olduğunu qeyd edib və tərəfləri birbaşa danışıqlara çağırıb.
Səfər İran-ABŞ gərginliyi və nüvə proqramı ətrafındakı müzakirələr fonunda baş tutub və diplomatik baxımdan əhəmiyyətli addım kimi qiymətləndirilir.

Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи совершил официальный визит в Китай, где встретился со своим коллегой Ван И.
Как сообщает Medianews.az, после встречи китайская сторона заявила, что право Ирана на мирное использование ядерной энергии является законным.
Стороны обсудили как двусторонние отношения, так и региональную и глобальную ситуацию.
Аракчи высоко оценил позицию Китая, заявив, что Иран примет только «справедливое и всестороннее соглашение». Он расценил военные действия против своей страны как нарушение международного права и подчеркнул, что они будут защищать национальные интересы в переговорах.
Ван И, отметив, что ситуация в регионе находится на критическом этапе, подчеркнул необходимость полного прекращения огня и призвал стороны к прямым переговорам.
Визит состоялся на фоне напряженности между Ираном и США и обсуждений ядерной программы, и оценивается как важный дипломатический шаг.