Çayın sağlamlıq üçün təhlükəsiz norması
Qeyd olunub ki, həm qara, həm də yaşıl çayın müntəzəm istehlakı insult və ürək-damar ölümü riskini azaldır.
"Məsələn, gündə iki-üç stəkan yaşıl çay içmək insult riskini təxminən 10-15% azaldır və daha müntəzəm istehlakla azalma 20%-ə yüksələ bilər. Bu məlumatlar Yaponiya və digər ölkələrdəki əhali arasında aparılan müşahidələrlə təsbit olunub", - deyə həkim bildirib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, içkinin həddindən artıq istehlakı da müxtəlif mənfi nəticələrə səbəb ola bilər. Yuxu pozuntusuna meyilli olanlar üçün günortadan sonra çay içmək tövsiyə edilmir. Bildirilib ki, çayın çox içilməsi narahatlıq, taxikardiya və yuxu pozuntularına şərait yarada bilər.

The safe norm of tea for health ANNOUNCED
It was noted that regular consumption of both black and green tea reduces the risk of stroke and cardiovascular death.
"For example, drinking two to three cups of green tea daily reduces the risk of stroke by approximately 10-15%, and with more regular consumption, the reduction can increase to 20%. These findings have been confirmed by observations among populations in Japan and other countries," the doctor said.
According to the specialist, excessive consumption of the beverage can also lead to various negative outcomes. It is not recommended for those prone to sleep disturbances to drink tea after noon. It was noted that drinking excessive amounts of tea can cause anxiety, tachycardia, and sleep disorders.