Buzlaqların əriməsi sürətlənib -
Dünya üzrə buzlaqların əriməsi 2025-ci ildə rekord səviyyələrdən birinə çatıb. Məlumata görə, ötən il buzlaqlar ümumilikdə 408 giqaton həcmində əriyib. Bu proses nəticəsində qlobal dəniz səviyyəsi təxminən 1,1 millimetr yüksəlib.
Medianews.az xəbər verir ki, Araşdırma Monash Universitetinin iştirakı ilə aparılıb və nəticələr "Nature Reviews Earth & Environment" nəşrində dərc olunub.
Tədqiqat göstərir ki, 2025-ci il 1975-ci ildən bəri buzlaq itkilərinə görə ən ağır altıncı il olub.
Mütəxəssislər bildirir ki, son illərdə buzlaqların əriməsi sürətlənib. Son on ildə itkilər XX əsrin sonları ilə müqayisədə təxminən dörd dəfə artıb. 1975-ci ildən bu günə qədər isə ümumilikdə 9 600 giqaton buzlaq əriməsi qeydə alınıb və bu da dəniz səviyyəsinin 26 millimetr qalxmasına səbəb olub.
Tədqiqat müəlliflərindən olan Levan Tielidze qeyd edib ki, qlobal istiləşmənin qarşısının alınması buzlaq itkilərinin və onun nəticələrinin azaldılması üçün həlledici əhəmiyyət daşıyır.//BAKU.WS

Таяние ледников ускоряется -
Потепление ледников по всему миру достигло одного из рекордных уровней в 2025 году. Согласно данным, в прошлом году ледники растаяли в сумме на 408 гигагантонов. В результате этого процесса глобальный уровень моря поднялся примерно на 1,1 миллиметра.
Medianews.az сообщает, что исследование проводилось с участием Университета Монаша, а результаты были опубликованы в журнале "Nature Reviews Earth & Environment".
Исследование показывает, что 2025 год стал шестым по тяжести годом по потерям ледников с 1975 года.
Эксперты отмечают, что в последние годы таяние ледников ускорилось. За последние десять лет потери выросли примерно в четыре раза по сравнению с концом XX века. С 1975 года по настоящее время было зафиксировано в общей сложности 9600 гигагантонов растаявшего льда, что вызвало повышение уровня моря на 26 миллиметров.
Один из авторов исследования, Леван Тиелидзе, отметил, что предотвращение глобального потепления имеет решающее значение для уменьшения потерь ледников и их последствий.//BAKU.WS