Buzlaqların əriməsi sürətlənib -
Dünya üzrə buzlaqların əriməsi 2025-ci ildə rekord səviyyələrdən birinə çatıb. Məlumata görə, ötən il buzlaqlar ümumilikdə 408 giqaton həcmində əriyib. Bu proses nəticəsində qlobal dəniz səviyyəsi təxminən 1,1 millimetr yüksəlib.
Medianews.az xəbər verir ki, Araşdırma Monash Universitetinin iştirakı ilə aparılıb və nəticələr "Nature Reviews Earth & Environment" nəşrində dərc olunub.
Tədqiqat göstərir ki, 2025-ci il 1975-ci ildən bəri buzlaq itkilərinə görə ən ağır altıncı il olub.
Mütəxəssislər bildirir ki, son illərdə buzlaqların əriməsi sürətlənib. Son on ildə itkilər XX əsrin sonları ilə müqayisədə təxminən dörd dəfə artıb. 1975-ci ildən bu günə qədər isə ümumilikdə 9 600 giqaton buzlaq əriməsi qeydə alınıb və bu da dəniz səviyyəsinin 26 millimetr qalxmasına səbəb olub.
Tədqiqat müəlliflərindən olan Levan Tielidze qeyd edib ki, qlobal istiləşmənin qarşısının alınması buzlaq itkilərinin və onun nəticələrinin azaldılması üçün həlledici əhəmiyyət daşıyır.//BAKU.WS

The melting of glaciers has accelerated -
Glacier melting worldwide reached one of the record levels in 2025. According to the information, glaciers melted altogether by 408 gigatons last year. As a result of this process, the global sea level rose by approximately 1.1 millimeters.
Medianews.az reports that the study was conducted with the participation of Monash University and the results were published in the journal "Nature Reviews Earth & Environment."
The research shows that 2025 was the sixth heaviest year for glacier losses since 1975.
Experts state that glacier melting has accelerated in recent years. Losses in the last decade have increased approximately four times compared to the late 20th century. Since 1975 until today, a total of 9,600 gigatons of glacier melting has been recorded, causing the sea level to rise by 26 millimeters.
Levan Tielidze, one of the authors of the study, noted that preventing global warming is crucial for reducing glacier losses and their consequences.//BAKU.WS