Bu ölkədən miqrantlara qarşı
Məlumata əsasən, hökumət nümayəndəliyi rəsmi açıqlamasında qeyd edib ki, bundan sonra miqrantlara yalnız müvəqqəti yaşayış icazələri veriləcək.
Yeni qanun layihəsi artıq aidiyyəti qurumlara göndərilib. Rəsmi bəyanatda vurğulanır ki, əsas hədəf sığınacaq məqsədli miqrasiyanı stabil səviyyəyə salmaq, cəmiyyətə inteqrasiya prosesini asanlaşdırmaq və sosial təcrid hallarının qarşısını almaqdır.
İndiki dövrdə müvəqqəti yaşayış icazəsi, sadəcə, müdafiəyə ehtiyacı olan şəxslərə təqdim edilir. Lakin müəyyən zaman keçdikdən sonra bəzi miqrantlar - məsələn, ağır vəziyyətdə olanlar və ya məhkəmə qərarlarının icrasına əngəl olan səbəblərə görə ölkədən çıxarıla bilməyən müvəqqəti icazə sahibləri daimi yaşayış hüququ qazana bilirlər.
Hazırlanmış qanun layihəsinin 12 iyul 2026-cı il tarixində qüvvəyə minəcəyi proqnozlaşdırılır./oxu.az

The Swedish state intends to abolish the permanent residence rights for asylum seekers.
According to the information, the government representative stated in an official announcement that from now on migrants will only be granted temporary residence permits.
The new draft law has already been sent to the relevant authorities. The official statement emphasizes that the main goal is to stabilize asylum-related migration, facilitate the integration process into society, and prevent cases of social isolation.
Currently, temporary residence permits are granted only to those in need of protection. However, after some time, some migrants—for example, those in severe conditions or temporary permit holders who cannot be removed from the country due to reasons obstructing the enforcement of court decisions—can acquire permanent residence rights.