Bu ölkədən miqrantlara qarşı
Məlumata əsasən, hökumət nümayəndəliyi rəsmi açıqlamasında qeyd edib ki, bundan sonra miqrantlara yalnız müvəqqəti yaşayış icazələri veriləcək.
Yeni qanun layihəsi artıq aidiyyəti qurumlara göndərilib. Rəsmi bəyanatda vurğulanır ki, əsas hədəf sığınacaq məqsədli miqrasiyanı stabil səviyyəyə salmaq, cəmiyyətə inteqrasiya prosesini asanlaşdırmaq və sosial təcrid hallarının qarşısını almaqdır.
İndiki dövrdə müvəqqəti yaşayış icazəsi, sadəcə, müdafiəyə ehtiyacı olan şəxslərə təqdim edilir. Lakin müəyyən zaman keçdikdən sonra bəzi miqrantlar - məsələn, ağır vəziyyətdə olanlar və ya məhkəmə qərarlarının icrasına əngəl olan səbəblərə görə ölkədən çıxarıla bilməyən müvəqqəti icazə sahibləri daimi yaşayış hüququ qazana bilirlər.
Hazırlanmış qanun layihəsinin 12 iyul 2026-cı il tarixində qüvvəyə minəcəyi proqnozlaşdırılır./oxu.az

Шведское государство намерено отменить право постоянного проживания для лиц, подающих на убежище.
По информации, представители правительства в официальном заявлении отметили, что впредь мигрантам будут выдаваться лишь временные разрешения на проживание.
Новый законопроект уже направлен в соответствующие органы. В официальном заявлении подчеркивается, что главная цель — стабилизировать миграцию с целью убежища, облегчить процесс интеграции в общество и предотвратить случаи социальной изоляции.
В настоящее время временное разрешение на проживание выдается только лицам, нуждающимся в защите. Однако после определенного времени некоторые мигранты — например, находящиеся в тяжелом положении или временные разрешения которых препятствуют исполнению судебных решений и по этим причинам они не могут покинуть страну — могут получить право на постоянное проживание.