Bu ölkədə yeni hökumət quruldu
Medianews.az bildirir ki, Mütərəqqi Bolqarıstan Partiyasının lideri Rumen Radevin baş nazirlik etdiyi hökumətdə 22 nazir var.
Rumen Radev 2016-2026-cı illərdə ölkə prezidenti postunu tutub.
Aprelin 19-da keçirilmiş seçkidə Mütərəqqi Bolqarıstan Partiyası 240 nəfərlik qanunverici orqana 131 mandat alaraq hökumət qurmaq hüququ əldə edib.
Proporsional üsulla (partiya siyahıları üzrə) seçilən parlamentdə GERB Partiyası və Demokratik Qüvvələr İttifaqı, Yeniliklərə Davam Partiyası və Demokratik Bolqarıstan Partiyasından ibarət blok, Hüquq və Azadlıq Hərəkatı, Dirçəliş Partiyası da yer alır.

The Bulgarian parliament approved the composition of the new government on May 8.
Medianews.az reports that the government, headed by Rumen Radev, leader of the Progressive Bulgaria Party, has 22 ministers.
Rumen Radev has held the post of the country's president from 2016 to 2026.
In the election held on April 19, the Progressive Bulgaria Party obtained 131 mandates in the 240-member legislative body, gaining the right to form a government.
The parliament, elected by proportional method (by party lists), also includes the GERB Party and the Democratic Forces Alliance, a bloc consisting of the Continuation of Reforms Party and the Democratic Bulgaria Party, the Movement for Rights and Freedoms, and the Revival Party.