Bu məktəblərdə I sinfə qəbul
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi məlumat yayıb.
Bunlar Bakı Avropa liseyi, Respublika İncəsənət gimnaziyası, Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin həm Azərbaycan, həm də rus bölməsi üzrə 1-ci siniflərinə uşaqların qəbulu müsabiqə yolu ilə aparılır.
Bu məktəblərdə uşaqların qəbulu zamanı heç bir prioritet üzrə üstünlük nəzərə alınmır.
İ.Əfəndiyev adına Elitar gimnaziya, Bakı Slavyan Universiteti nəzdində məktəb-lisey kompleksi, T.Həsənov adına 23 nömrəli tam orta məktəb, 132-134 nömrəli Təhsil Kompleksi, T.İsmayılov adına 6 nömrəli məktəb-lisey, “Zəngi” liseyinin rus bölməsinin 1-ci siniflərinə prioritetlər üzrə üstünlüyü olmayan uşaqların qəbulu müsabiqə yolu ilə aparılır.
Bakı Avropa liseyi, Respublika İncəsənət gimnaziyası və Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəblərinin tədris Azərbaycan dilində aparılan I siniflərinə qəbul uşaqların xüsusi hazırlıqlarının yoxlanılması məqsədilə təşkil olunan müsabiqə komissiyalarının rəyi əsasında həyata keçirilir.
Qeyd olunan təhsil müəssisələrinin rus bölməsi üzrə birinci siniflərinə qəbul isə həmin dil üzrə şifahi nitq bacarıqlarının yoxlanılması məqsədilə təşkil olunan müsahibə və uşaqların xüsusi hazırlıqlarının yoxlanılması məqsədilə təşkil olunan müsabiqə komissiyalarının rəyi əsasında aparılır.

Admission to the 1st grade in these schools
The list of schools where admission to the first grade is conducted through competition has been announced.
Medianews.az reports that the State Agency for Preschool and General Education has released information about this.
These include the Baku European Lyceum, the Republican Art Gymnasium, and the first grades of both Azerbaijani and Russian sections of the Bulbul Secondary Specialized Music School, where children's admission is conducted through competition.
No priority advantages are taken into account during the admissions process in these schools.
Admission to the first grades of the Elite Gymnasium named after I. Afandiyev, the school-lyceum complex under Baku Slavic University, the full secondary school No. 23 named after T. Hasanov, the Education Complexes No. 132-134, the school-lyceum No. 6 named after T. Ismayilov, and the Russian section of the "Zangi" Lyceum is conducted through competition without priority advantages.
Admission to the first grades taught in Azerbaijani at Baku European Lyceum, the Republican Art Gymnasium, and Bulbul Secondary Specialized Music Schools is carried out based on the opinion of competition commissions organized to check the special preparations of children.
Admission to the first grades of the Russian sections of these educational institutions is conducted based on the opinion of interview and competition commissions organized respectively to check oral speech skills in that language and the special preparations of children.