Bu məktəblərdə I sinfə qəbul
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi məlumat yayıb.
Bunlar Bakı Avropa liseyi, Respublika İncəsənət gimnaziyası, Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəbinin həm Azərbaycan, həm də rus bölməsi üzrə 1-ci siniflərinə uşaqların qəbulu müsabiqə yolu ilə aparılır.
Bu məktəblərdə uşaqların qəbulu zamanı heç bir prioritet üzrə üstünlük nəzərə alınmır.
İ.Əfəndiyev adına Elitar gimnaziya, Bakı Slavyan Universiteti nəzdində məktəb-lisey kompleksi, T.Həsənov adına 23 nömrəli tam orta məktəb, 132-134 nömrəli Təhsil Kompleksi, T.İsmayılov adına 6 nömrəli məktəb-lisey, “Zəngi” liseyinin rus bölməsinin 1-ci siniflərinə prioritetlər üzrə üstünlüyü olmayan uşaqların qəbulu müsabiqə yolu ilə aparılır.
Bakı Avropa liseyi, Respublika İncəsənət gimnaziyası və Bülbül adına orta ixtisas musiqi məktəblərinin tədris Azərbaycan dilində aparılan I siniflərinə qəbul uşaqların xüsusi hazırlıqlarının yoxlanılması məqsədilə təşkil olunan müsabiqə komissiyalarının rəyi əsasında həyata keçirilir.
Qeyd olunan təhsil müəssisələrinin rus bölməsi üzrə birinci siniflərinə qəbul isə həmin dil üzrə şifahi nitq bacarıqlarının yoxlanılması məqsədilə təşkil olunan müsahibə və uşaqların xüsusi hazırlıqlarının yoxlanılması məqsədilə təşkil olunan müsabiqə komissiyalarının rəyi əsasında aparılır.

В этих школах прием в первый класс
Medianews.az сообщает, что об этом проинформировало Государственное агентство по дошкольному и общему образованию.
Речь идёт о Бакинском Европейском лицее, Республиканской гимназии искусств, средней музыкальной школе имени Бюльбюля, приём в первый класс которых, как на азербайджанское, так и на русское отделения, проводится на конкурсной основе.
В этих школах при приёме детей не учитываются никакие приоритеты.
Приём детей без преимущественного права в первый класс элітарной гимназии имени И. Эфендиева, школы-лицея при Бакинском Славянском университете, средней школы полного образования № 23 имени Т. Гассанова, комплекса образования № 132-134, школы-лицея № 6 имени Т. Исмаилова и русского отделения лицея «Зенги» также осуществляется на конкурсной основе.
Приём в первый класс Бакинского Европейского лицея, Республиканской гимназии искусств и средней музыкальной школы имени Бюльбюля, где обучение проводится на азербайджанском языке, осуществляется на основании мнения конкурсных комиссий, организованных с целью проверки особой подготовки детей.
Приём в первый класс русского отделения вышеуказанных образовательных учреждений проводится на основании мнения конкурсных комиссий, организованных для проведения собеседования с целью проверки устных речевых навыков на соответствующем языке, а также проверки особой подготовки детей.