Bu insanlar qırmızı ət yeməyi
Yaşlı insanlar qırmızı ət yeməyi azaltmalıdır, çünki bu, damarları tıxayır. Xüsusən 55 yaşdan sonra qırmızı ət faydadan çox zərər verir.
Medianews.az Medicina.az-a istinadən xəbər verir ki, nevroloq Aleksandra Alekina qırmızı ətin insult riski daşıdığını da bildirib.
O qeyd edib ki, insult beynin bir hissəsinə qan axınının kəsildiyi zaman baş verən təcili vəziyyətdir. İşemik insult vəziyyətində bu, qan laxtalanması və damarıb tutulması ilə əlaqədardır. Hemorragik insult zamanı beyində zəifləmiş damar yırtılır. Yedikləriniz insult riskinizə təsir edə bilər. Xüsusilə, yaşlılara qırmızı ət yeməmək tövsiyə olunub.
"Doymuş yağla zəngin, kolbasa və digər qırmızı ətlərin istehlakı insult riskini artırır. Qırmızı ət yeyən yaşlı insanın işemik insult keçirmə ehtimalı daha yüksəkdir, çünki doymuş yağlar beyni qanla təmin edən damarları bağlayır. Bu qan laxtaları adətən arteriyaların daraldığı və ya daha az yağlı tıxandığı yerlərdə əmələ gəlir.
Tofu, lobya və paxlalılar kimi quş əti, əksər balıqlar və yağsız ət alternativləri riski azaltmağa kömək edən ən sağlam protein mənbələridir”, - Alekina vurğulayıb.
Tədqiqat hər gün ən çox toyuq və ya hinduşka yeyən insanların insult riskinin bir porsiya qırmızı ət yeyənlərlə müqayisədə 13 faiz daha az olduğunu müəyyən edib.

Older people should reduce their consumption of red meat because it clogs the arteries. Especially after the age of 55, red meat causes more harm than benefit.
Medianews.az, citing Medicina.az, reports that neurologist Aleksandra Alekina also stated that red meat carries a risk of stroke.
She noted that a stroke is an emergency that occurs when blood flow to a part of the brain is interrupted. In ischemic stroke, this is related to blood clotting and artery blockage. In hemorrhagic stroke, a weakened blood vessel in the brain ruptures. What you eat can affect your risk of stroke. Especially, elderly people are advised not to eat red meat.
"Consumption of sausage and other red meats rich in saturated fat increases the risk of stroke. An elderly person who eats red meat has a higher probability of ischemic stroke because saturated fats clog the arteries that supply blood to the brain. These blood clots usually form in places where arteries narrow or become less clogged with fat.
Protein sources such as poultry, most fish, and lean meat alternatives like tofu, beans, and legumes are the healthiest options that help reduce the risk,” Alekina emphasized.
Research has determined that people who eat mostly chicken or turkey every day have a 13 percent lower risk of stroke compared to those who eat one serving of red meat.