Bu insanlar qırmızı ət yeməyi
Yaşlı insanlar qırmızı ət yeməyi azaltmalıdır, çünki bu, damarları tıxayır. Xüsusən 55 yaşdan sonra qırmızı ət faydadan çox zərər verir.
Medianews.az Medicina.az-a istinadən xəbər verir ki, nevroloq Aleksandra Alekina qırmızı ətin insult riski daşıdığını da bildirib.
O qeyd edib ki, insult beynin bir hissəsinə qan axınının kəsildiyi zaman baş verən təcili vəziyyətdir. İşemik insult vəziyyətində bu, qan laxtalanması və damarıb tutulması ilə əlaqədardır. Hemorragik insult zamanı beyində zəifləmiş damar yırtılır. Yedikləriniz insult riskinizə təsir edə bilər. Xüsusilə, yaşlılara qırmızı ət yeməmək tövsiyə olunub.
"Doymuş yağla zəngin, kolbasa və digər qırmızı ətlərin istehlakı insult riskini artırır. Qırmızı ət yeyən yaşlı insanın işemik insult keçirmə ehtimalı daha yüksəkdir, çünki doymuş yağlar beyni qanla təmin edən damarları bağlayır. Bu qan laxtaları adətən arteriyaların daraldığı və ya daha az yağlı tıxandığı yerlərdə əmələ gəlir.
Tofu, lobya və paxlalılar kimi quş əti, əksər balıqlar və yağsız ət alternativləri riski azaltmağa kömək edən ən sağlam protein mənbələridir”, - Alekina vurğulayıb.
Tədqiqat hər gün ən çox toyuq və ya hinduşka yeyən insanların insult riskinin bir porsiya qırmızı ət yeyənlərlə müqayisədə 13 faiz daha az olduğunu müəyyən edib.

Эти люди едят красное мясо.
Пожилым людям следует уменьшить потребление красного мяса, так как оно закупоривает сосуды. Особенно после 55 лет красное мясо приносит больше вреда, чем пользы.
Medianews.az, ссылаясь на Medicina.az, сообщает, что невролог Александра Алекина также отметила, что красное мясо связано с риском инсульта.
Она отметила, что инсульт – это экстренное состояние, которое возникает при прекращении кровотока в части мозга. При ишемическом инсульте это связано с образованием тромба и закупоркой сосуда. При геморрагическом инсульте слабый сосуд в мозге разрывается. Питание может влиять на риск инсульта. Особенно пожилым рекомендуется не употреблять красное мясо.
«Потребление колбас и другого красного мяса, богатого насыщенными жирами, увеличивает риск инсульта. У пожилого человека, который ест красное мясо, вероятность ишемического инсульта выше, потому что насыщенные жиры закупоривают сосуды, снабжающие мозг кровью. Обычно эти тромбы образуются там, где артерии сужаются или менее жирово закупорены.
Такие альтернативы как тофу, бобы и бобовые, мясо птицы, большинство видов рыбы и нежирного мяса являются наиболее здоровыми источниками белка, которые помогают снизить риск», - подчеркнула Алекина.
Исследование показало, что у людей, которые ежедневно в основном едят курицу или индейку, риск инсульта на 13 процентов ниже по сравнению с теми, кто съедает порцию красного мяса.