Bu hotel tam boşaldı:
Dünya siyasətində illərdir gözlənilən tarixi an yaxınlaşır. ABŞ və İran arasındakı gərginliyi bitirəcək kritik danışıqların Pakistanın paytaxtı İslamabadda keçirilməsi planlaşdırılır.
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, artıq hazırlıqlar çərçivəsində şəhərin ən nüfuzlu hotellərindən biri (bəzi mənbələrə görə Serena Hotel) hökumətin sərəncamı ilə tamamilə boşaldılıb.
Hotel rəhbərliyi tərəfindən müştərilərə göndərilən rəsmi bildirişdə aprelin 8-dən bazar günü axşamadək binanın mühüm dövlət tədbiri üçün rekvizisiya edildiyi bildirilib. TASS-ın əldə etdiyi məlumata görə, hotel ABŞ və İran nümayəndə heyətlərini qəbul etməyə hazırlaşır. Görüşlərin birbaşa bu məkanda keçirilib-keçirilməyəcəyi hələlik dəqiqləşməsə də, təhlükəsizlik tədbirləri ən yüksək səviyyəyə çatdırılıb.
Xatırladaq ki, aprelin 7-də ABŞ prezidenti Donald Tramp İranla iki həftəlik atəşkəs elan edib. Ağ Ev rəhbəri tərəflərin demək olar ki, bütün mübahisəli məsələləri həll etdiyini və Tehranın təqdim etdiyi 10 bəndlik təklif planını "işçi əsas" kimi qəbul etdiklərini bildirib. Bu yumşalmaya qarşılıq olaraq, İranın Hörmüz boğazını beynəlxalq gəmiçilik üçün açmağa hazır olduğu qeyd edilir.
İran tərəfi də bəyan edib ki, əgər ölkə ərazisinə zərbələr endirilməzsə, müdafiə xarakterli hücumları dayandırmağa razıdır. Bu böyük barışıq prosesində vasitəçilik missiyasını Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif üzərinə götürüb. Onun dəvəti ilə tərəflərin aprelin 10-da İslamabadda bir araya gələcəyi gözlənilir. İrandan gələn son məlumatlara görə, bu görüşlərin birbaşa formatda keçirilməsi ehtimalı olduqca yüksəkdir.

The long-awaited historic moment in world politics is approaching. Critical talks aimed at ending the tension between the USA and Iran are planned to be held in Islamabad, the capital of Pakistan.
Medianews.az, referring to Publika.az, reports that within the preparations, one of the city’s most prestigious hotels (according to some sources Serena Hotel) has been completely vacated by government order.
In an official notice sent by the hotel management to customers, it was stated that from April 8 until Sunday evening, the building is requisitioned for an important state event. According to information obtained by TASS, the hotel is preparing to host the delegations of the USA and Iran. Although it has not yet been confirmed whether the meetings will be held directly at this location, security measures have been raised to the highest level.
Recall that on April 7, US President Donald Trump announced a two-week ceasefire with Iran. The White House chief stated that the parties had resolved almost all contentious issues and accepted the 10-point proposal plan presented by Tehran as the "working basis." In response to this easing, Iran has stated its readiness to open the Strait of Hormuz for international shipping.
The Iranian side also declared that if no strikes are carried out on the country’s territory, it agrees to stop defensive attacks. The mediation mission in this major peace process has been taken on by Pakistan’s Prime Minister Shehbaz Sharif. It is expected that at his invitation, the parties will meet in Islamabad on April 10. According to the latest information from Iran, the likelihood of these meetings being held in a direct format is quite high.