Bu hotel tam boşaldı:
Dünya siyasətində illərdir gözlənilən tarixi an yaxınlaşır. ABŞ və İran arasındakı gərginliyi bitirəcək kritik danışıqların Pakistanın paytaxtı İslamabadda keçirilməsi planlaşdırılır.
Medianews.az Publika.az-a istinadən xəbər verir ki, artıq hazırlıqlar çərçivəsində şəhərin ən nüfuzlu hotellərindən biri (bəzi mənbələrə görə Serena Hotel) hökumətin sərəncamı ilə tamamilə boşaldılıb.
Hotel rəhbərliyi tərəfindən müştərilərə göndərilən rəsmi bildirişdə aprelin 8-dən bazar günü axşamadək binanın mühüm dövlət tədbiri üçün rekvizisiya edildiyi bildirilib. TASS-ın əldə etdiyi məlumata görə, hotel ABŞ və İran nümayəndə heyətlərini qəbul etməyə hazırlaşır. Görüşlərin birbaşa bu məkanda keçirilib-keçirilməyəcəyi hələlik dəqiqləşməsə də, təhlükəsizlik tədbirləri ən yüksək səviyyəyə çatdırılıb.
Xatırladaq ki, aprelin 7-də ABŞ prezidenti Donald Tramp İranla iki həftəlik atəşkəs elan edib. Ağ Ev rəhbəri tərəflərin demək olar ki, bütün mübahisəli məsələləri həll etdiyini və Tehranın təqdim etdiyi 10 bəndlik təklif planını "işçi əsas" kimi qəbul etdiklərini bildirib. Bu yumşalmaya qarşılıq olaraq, İranın Hörmüz boğazını beynəlxalq gəmiçilik üçün açmağa hazır olduğu qeyd edilir.
İran tərəfi də bəyan edib ki, əgər ölkə ərazisinə zərbələr endirilməzsə, müdafiə xarakterli hücumları dayandırmağa razıdır. Bu böyük barışıq prosesində vasitəçilik missiyasını Pakistanın Baş naziri Şahbaz Şərif üzərinə götürüb. Onun dəvəti ilə tərəflərin aprelin 10-da İslamabadda bir araya gələcəyi gözlənilir. İrandan gələn son məlumatlara görə, bu görüşlərin birbaşa formatda keçirilməsi ehtimalı olduqca yüksəkdir.

Долгожданный исторический момент в мировой политике приближается. Планируется проведение критических переговоров, которые завершат напряжённость между США и Ираном, в столице Пакистана Исламабаде.
Medianews.az, ссылаясь на Publika.az, сообщает, что в рамках подготовки один из самых престижных отелей города (по некоторым данным Serena Hotel) был полностью освобождён по распоряжению правительства.
В официальном уведомлении, направленном клиентам отеля, сообщается, что здание реквизировано для важного государственного мероприятия с 8 апреля по воскресенье вечером. По данным, полученным от ТАСС, отель готов принимать делегации США и Ирана. Хотя ещё не уточнено, будут ли переговоры проходить именно в этом месте, меры безопасности доведены до самого высокого уровня.
Напомним, что 7 апреля президент США Дональд Трамп объявил двухнедельное прекращение огня с Ираном. Глава Белого дома заявил, что стороны практически решили все спорные вопросы и приняли 10-пунктный план предложений Тегерана в качестве «рабочей основы». В ответ на это смягчение сообщается, что Иран готов открыть Ормузский пролив для международного судоходства.
Иранская сторона также заявила, что при отсутствии ударов по территории страны согласна прекратить оборонительные атаки. В этой крупной мирной инициативе посредническую миссию взял на себя премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф. По его приглашению стороны ожидаются встретиться 10 апреля в Исламабаде. Согласно последним сообщениям из Ирана, вероятность проведения этих переговоров в прямом формате весьма высока.