Bayram günlərinin hava
Milli Hidrometeorologiya Xidmətindən Medianews.az-a verilən məlumata əsasən, Bakıda və Abşeron yarımadasında martın 20-də hava şəraitinin dəyişkən buludlu olacağı, arabir tutulacağı, gündüz bəzi yerlərdə yağış yağacağı gözlənilir.
Gecə və səhər bəzi yerlərdə duman olacaq, cənub-şərq küləyi əsəcək. Havanın temperaturu gecə 6-8, gündüz 10-14 dərəcə isti olacaq.
Martın 21-də gözlənilən hava şəraiti
Martın 21-də havanın dəyişkən buludlu olacağı, arabir tutulacağı, əsasən yağmursuz keçəcəyi gözlənilir. Gecə və səhər bəzi yerlərdə zəif duman olacaq, cənub-qərb küləyi gündüz şimal-şərq küləyi ilə əvəz olunacaq. Havanın temperaturu gecə 6-8, gündüz 12-17 dərəcə isti təşkil edəcək.
Martın 22-də gözlənilən hava şəraiti
Martın 22-də hava şəraitinin dəyişkən buludlu olacağı, arabir tutulacağı, əsasən yağmursuz keçəcəyi gözlənilir. Şimal-şərq küləyi əsəcək. Havanın temperaturu gecə 6-8, gündüz 11-16 dərəcə isti olacaq.
Naxçıvanda hava necə olacaq?
Naxçıvan şəhəri, Culfa, Ordubad, Sədərək, Şahbuz və Şərurda martın 20-21-də hava şəraitinin arabir yağıntılı olacağı, dağlıq ərazilərdə qar yağacağı gözlənilir. Bəzi yerlərdə yağıntıların intensiv olacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. 22-də isə hava əsasən yağmursuz keçəcək. Arabir duman olacaq, mülayim qərb küləyi əsəcək. Havanın temperaturu gecə 2-7 dərəcə isti, dağlıq ərazilərdə 3 dərəcəyədək şaxta, gündüz 10-15 dərəcə isti olacaq.
Bölgələrdə gözlənilən hava proqnozu
Xankəndi, Şuşa, Xocalı, Xocavənd, Füzuli, Ağdam, həmçinin Daşkəsən-Gədəbəy, Göygöldə martın 20-də hava şəraitinin arabir yağıntılı olacağı, qar yağacağı gözlənilir. Ayrı-ayrı yerlərdə yağıntının qısamüddətli intensiv olacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. 21-i səhərdən 22-si gündüzədək yağıntıda fasilə olacaq. Arabir duman olacaq, mülayim qərb küləyi əsəcək. Havanın temperaturu gecə 0-5, gündüz 5-10, bəzi yerlərdə 14 dərəcə isti təşkil edəcək.
Şərqi Zəngəzur: Cəbrayıl, Kəlbəcər, Qubadlı, Laçın, Zəngilanda martın 20-də hava şəraitinin arabir yağıntılı olacağı, qar yağacağı gözlənilir. Ayrı-ayrı yerlərdə yağıntının qısamüddətli intensiv olacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. 21-i səhərdən 22-si gündüzədək yağıntıda fasilə olacaq. Arabir duman olacaq, mülayim qərb küləyi əsəcək. Havanın temperaturu gecə 0-5, gündüz 5-10, bəzi yerlərdə 14 dərəcə isti təşkil edəcək.
Qazax, Gəncə, Samux, Goranboy, Tərtər, Şəmkir, Tovuz, Naftalanda martın 20-də hava şəraitinin arabir yağıntılı olacağı, qar yağacağı gözlənilir. Ayrı-ayrı yerlərdə yağıntının qısamüddətli intensiv olacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. 21-i səhərdən 22-si axşamadək yağıntıda fasilə olacaq. Arabir duman olacaq, mülayim qərb küləyi əsəcək. Havanın temperaturu gecə 5-10, gündüz 10-15, martin 22-də bəzi yerlərdə 20 dərəcə isti təşkil edəcək.
Balakən, Zaqatala, Qax, Şəki, Oğuz, Qəbələ, İsmayıllı, Ağsu, Şamaxı, Siyəzən, Şabran, Xızı, Quba, Xaçmaz, Qusarda martın 20-də hava şəraitinin arabir yağıntılı olacağı, qar yağacağı gözlənilir. Ayrı-ayrı yerlərdə yağıntının intensiv olacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. 21-22-də əksər rayonlarda hava əsasən yağmursuz keçəcək. Arabir duman olacaq, mülayim qərb küləyi əsəcək, arabir güclənəcək. Havanın temperaturu gecə 5-10, gündüz 10-15, 22-də bəzi yerlərdə 20 dərəcə isti təşkil edəcək.
Yevlax, Ağdaş, Kürdəmir, İmişli, Ağcabədi, Bərdə, Beyləqan, Sabirabad, Mingəçevir, Biləsuvar, Saatlı, Göyçay, Ucar, Şirvan, Hacıqabul, Zərdab, Salyan, Neftçalada martın 20-də hava şəraitinin arabir yağıntılı olacağı gözlənilir. Ayrı-ayrı yerlərdə yağıntının intensiv olacağı, şimşək çaxacağı ehtimalı var. 21-22-də isə havanın əsasən yağmursuz keçəcəyi gözlənilir. Arabir duman olacaq, mülayim qərb küləyi əsəcək. Havanın temperaturu gecə 5-10, gündüz 11-16, 22-də bəzi yerlərdə 20 dərəcə isti olacaq.
Masallı, Yardımlı, Lerik, Lənkəran, Astara, Biləsuvar, Cəlilabadda martın 20-də arabir yağış yağacağı gözlənilir. Ayrı-ayrı yerlərdə yağıntının intensiv olacağı, şimşək çaxacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. 21-22-də isə əksər rayonlarda hava əsasən yağmursuz keçəcək. Arabir duman olacaq, şimal-şərq küləyi əsəcək. Havanın temperaturu gecə 8-10, gündüz 12-17, dağlarda gecə 3-6, gündüz 6-8 dərəcə isti təşkil edəcək.

Holiday weather The forecast has been announced
The expected weather conditions in the country during the holidays - March 20-22 - have been announced.
What will the weather be like in Baku and the Absheron Peninsula during the holidays?
According to information provided to Medianews.az by the National Hydrometeorology Service, on March 20, the weather in Baku and the Absheron Peninsula is expected to be partly cloudy, occasionally overcast, with rain in some places during the day.
There will be fog in some places at night and in the morning, with southeast winds blowing. The temperature will be 6-8 degrees Celsius at night and 10-14 degrees Celsius during the day.
Expected weather on March 21
On March 21, the weather is expected to be partly cloudy, occasionally overcast, mostly without rain. There will be light fog in some places at night and in the morning. The south-west wind will be replaced by the north-east wind during the day. The temperature will be 6-8 degrees Celsius at night and 12-17 degrees Celsius during the day.
Expected weather on March 22
On March 22, the weather is expected to be partly cloudy, occasionally overcast, mostly without rain. The northeast wind will blow. The temperature will be 6-8 degrees Celsius at night and 11-16 degrees Celsius during the day.
What will the weather be like in Nakhchivan?
In Nakhchivan city, Julfa, Ordubad, Sadarak, Shahbuz, and Sharur, on March 20-21, the weather is expected to be occasionally rainy, with snowfall in mountainous areas. In some places, precipitation may be intense, with lightning and hail possible. On March 22, the weather will be mostly without rain. There will be occasional fog and mild west wind blowing. The temperature will be 2-7 degrees Celsius at night (with frost possible up to 3 degrees in mountainous areas) and 10-15 degrees Celsius during the day.
Expected weather forecast in the regions
In Khankendi, Shusha, Khojaly, Khojavend, Fuzuli, Agdam, as well as Dashkasan-Gadabay, Goygol on March 20, the weather is expected to be occasionally rainy, with snowfall. In some places, precipitation may be short-term and intense, with lightning and hail possible. From the morning of the 21st to the daytime of the 22nd, there will be a break in the precipitation. Occasional fog will be present, with mild west winds. The temperature will be 0-5 degrees Celsius at night and 5-10 degrees during the day, reaching up to 14 degrees in some places.
East Zangezur: Jabrayil, Kalbajar, Gubadli, Lachin, Zangilan on March 20, the weather is expected to be occasionally rainy, with snowfall. In some places, precipitation may be short-term and intense, with lightning and hail possible. From the morning of the 21st to the daytime of the 22nd, there will be a break in the precipitation. Occasional fog will be present, with mild west winds. The temperature will be 0-5 degrees Celsius at night and 5-10 degrees during the day, reaching up to 14 degrees in some places.
In Gazakh, Ganja, Samukh, Goranboy, Tartar, Shamkir, Tovuz, Naftalan on March 20, the weather is expected to be occasionally rainy, with snowfall. In some places, precipitation may be short-term and intense, with lightning and hail possible. From the morning of the 21st to the evening of the 22nd, there will be a break in the precipitation. Occasional fog will be present, with mild west winds. The temperature will be 5-10 degrees Celsius at night and 10-15 degrees during the day, reaching up to 20 degrees in some places on March 22.
In Balakan, Zaqatala, Qakh, Shaki, Oguz, Gabala, Ismayilli, Agsu, Shamakhi, Siyazan, Shabran, Khizi, Guba, Khachmaz, Qusar on March 20, the weather is expected to be occasionally rainy, with snowfall. In some places, precipitation may be intense, with lightning and hail possible. On March 21-22, the weather will be mostly without rain in most districts. Occasional fog will be present, with mild west winds occasionally strengthening. The temperature will be 5-10 degrees Celsius at night and 10-15 degrees during the day, reaching up to 20 degrees in some places on March 22.
In Yevlakh, Agdash, Kurdamir, Imishli, Aghjabadi, Barda, Beylagan, Sabirabad, Mingachevir, Bilasuvar, Saatli, Goychay, Ujar, Shirvan, Hajigabul, Zardab, Salyan, Neftchala on March 20, the weather is expected to be occasionally rainy. In some places, precipitation may be intense, with lightning possible. On March 21-22, the weather is expected to be mostly without rain. Occasional fog will be present, with mild west winds. The temperature will be 5-10 degrees Celsius at night and 11-16 degrees during the day, reaching up to 20 degrees in some places on March 22.
In Masalli, Yardimli, Lerik, Lankaran, Astara, Bilasuvar, Jalilabad on March 20, occasional rain is expected. In some places, precipitation may be intense, with lightning and hail possible. On March 21-22, the weather will be mostly without rain in most districts. Occasional fog will be present, with northeast winds blowing. The temperature will be 8-10 degrees at night and 12-17 degrees during the day, with 3-6 degrees at night and 6-8 degrees during the day in the mountains.