Banklarda YENİ qayda –
Azərbaycanda bank və digər maliyyə qurumlarında hesab açılması prosesi ilə bağlı mühüm yenilik qüvvəyə minib. Mərkəzi Bankı sədri Taleh Kazımov tərəfindən təsdiqlənən yeni qaydaya əsasən, 30 mart 2026-cı ildən etibarən vətəndaşlar artıq maliyyə qurumlarında hesabları məsafədən, yəni fiziki olaraq banka getmədən aça biləcəklər.
Vətəndaş evində oturaraq identifikasiyadan keçib “müştərini tanı” qaydalarına əməl etməklə prosesi məsafədən həll edə biləcək.
Medianews.az biildirir ki, iqtisadçı Vüsalə Əhmədova Musavat.com-a şərhində bildirib ki, bu qərarı Azərbaycanda bank sektorunu ənənəvi filial bankçılığından rəqəmsal bankçılığa doğru sürətlə aparan əsas addımlardan biri hesab etmək olar: “Yeni qaydalara əsasən görünən odur ki, vətəndaşların artıq bank filialına getmədən onlayn formada və ya mobil tətbiq vasitəsilə bank hesabları, depozit hesabı və ya investisiya hesabı açmaları mümkün olacaq. Azərbaycanda hesabların məsafədən açılmasına icazə verilməsinin maliyyə sektorunda ciddi dəyişikliklər yarada biləcəyini düşünürəm. Bu yeniliyin həm vətəndaşlar, həm də bank sektoru üçün mühüm üstünlükləri var. İlk növbədə, bu dəyişikliklər bank xidmətlərini daha sürətli və əlçatan edəcək. Artıq banka getmək, növbə gözləmək lazım olmayacaq. Telefon və ya kompüter vasitəsilə bir neçə dəqiqəyə hesab açmaq mümkün olacaq. Xüsusilə, regionlarda yaşayan insanların və ya xaricdə olan vətəndaşlarımızın hesab açması xeyli asanlaşacaq. Məsələn, bank filialı olmayan və ya az olan bölgələrdə yaşayan insanlar rahat şəkildə bank xidmətlərindən istifadə edə biləcəklər. Eləcə də xaricdə olan vətəndaşlarımız Azərbaycanda bank hesabı açmaq üçün ölkəyə gəlməyə məcbur olmayacaqlar. Beləliklə, bank müştərilərinin sayında xeyli artım olacağını düşünürəm”.
Ekspertin qənaətincə, əgər proses tam rəqəmsal işləsə, xaricdə yaşayan azərbaycanlılar və ya ölkədə biznes qurmaq istəyən xarici şəxslər daha rahat bir çox bank xidmətlərindən istifadə edə biləcəklər: “Bu da ölkənin maliyyə sisteminə əlavə kapital gətirə bilər. Həmçinin, bu yenilikdən sonra Azərbaycanda filialsız bank modelləri və ya demək olar ki, tam rəqəmsal bankçılıq ortaya çıxa bilər. Məsələn, əgər hesab açmaq, eləcə də bir çox xidmət onlayn olacaqsa, bəzi filiallara ehtiyac qalmaya bilər. Çox sayda filialın açılmasına ehtiyac olmayacağı üçün filialların saxlanması, işçi sayı və digər əməliyyat xərcləri azalacaq. Bu proses artıq bir çox ölkədə baş verib. Dünyada bir çox bank var ki, demək olar bütün xidmətlərini mobil tətbiq üzərindən təqdim edir. Ayrıca, bu dəyişiklik fintech startaplarının inkişafını sürətləndirə bilər. Rəqəmsal identifikasiya sistemləri açıq olduqca fintech şirkətləri daha rahat fəaliyyət göstərə biləcəklər. Məsələn, dünyada "Stripe" və "Wise" kimi məşhur fintech nümunələri mövcuddur. Bu platformalar bank xidmətlərini daha sürətli edir, lakin komissiyaları kifayət qədər aşağı olur”.

An important innovation regarding the process of opening accounts in banks and other financial institutions in Azerbaijan has come into force. According to the new rule approved by the Chairman of the Central Bank, Taleh Kazimov, starting from March 30, 2026, citizens will be able to open accounts in financial institutions remotely, that is, without physically going to the bank.
Citizens will be able to handle the process from home by passing identification and complying with "know your customer" rules remotely.
Medianews.az reports that economist Vüsalə Əhmədova stated in a comment to Musavat.com that this decision can be considered one of the main steps rapidly leading Azerbaijan’s banking sector from traditional branch banking to digital banking: "According to the new rules, it appears that citizens will be able to open bank accounts, deposit accounts, or investment accounts online or via mobile applications without going to a bank branch. I believe that allowing remote account opening in Azerbaijan could cause significant changes in the financial sector. This innovation has important advantages for both citizens and the banking sector. Firstly, these changes will make banking services faster and more accessible. There will be no need to go to the bank or wait in line anymore. It will be possible to open an account within a few minutes using a phone or computer. Especially, opening accounts will become much easier for people living in regions or citizens living abroad. For example, people living in areas with few or no bank branches will be able to use banking services comfortably. Likewise, our citizens abroad will not be forced to come to the country to open a bank account in Azerbaijan. Thus, I believe there will be a considerable increase in the number of bank customers."
According to the expert, if the process works entirely digitally, Azerbaijanis living abroad or foreigners wishing to establish a business in the country will be able to use many banking services more conveniently: "This could bring additional capital to the country's financial system. Also, after this innovation, branchless bank models or almost fully digital banking could emerge in Azerbaijan. For example, if opening accounts and many other services are online, some branches may no longer be necessary. Since there will be no need to open a large number of branches, the costs of maintaining branches, number of employees, and other operating expenses will decrease. This process has already taken place in many countries. There are many banks worldwide that provide almost all their services via mobile applications. Additionally, this change can accelerate the development of fintech startups. When digital identification systems are open, fintech companies can operate more easily. For example, there are well-known fintech examples in the world such as "Stripe" and "Wise." These platforms make banking services faster while keeping commissions quite low."