Bakının ən bahalı bağ evləri bu ərazidədir
Paytaxt və ətraf ərazilərdə bağ evlərinin kirayə qiymətlərinin geniş aralıqda, 1000 manatdan başlayaraq on minlərlə manata qədər dəyişməsi diqqət çəkir. Bu fərqlər həm bazarın strukturu, həm də tələb və təklif balansı ilə bağlı suallar yaradır. Bəs, qiymətlərin bu qədər dəyişkən olmasının səbəbləri nədir və yüksək məbləğlərə baxmayaraq bağ evlərinə tələbat niyə azalmır?
Medianews.az-ın məlumatına görə, məsələ ilə bağlı Demokrat.az-a açıqlama verən iqtisadçı ekspert Xalid Kərimli bildirib ki, bunun əsas səbəbi mövsümlülük faktorudur.
"Yəni qısa müddət ərzində tələbat kəskin şəkildə artır və nəticədə qiymətlər yüksəlir. Təklif məhdud olduğu halda, tələbin qısa dövrdə artması bağ evlərinin qiymətlərinin bahalaşmasına gətirib çıxarır. Bu da klassik tələb-təklif qanununun təsiridir. Həmin biznesdə mövsümlülük yüksəkdir. Qiymətlərin geniş aralıqda dəyişməsi isə bazarın seqmentasiyası ilə bağlıdır. Təklif olunan məhsullar eyni deyil. Orta səviyyəli bağ evləri aylıq təxminən 1000–3000 manat aralığında olur. Premium və VIP villalar isə daha yüksək qiymətlərlə, 10 min manatdan yuxarı təklif olunur. 40 min manatlıq qiymətlər də mümkündür və bu, daha yüksək seqmentə aiddir".
Ekspert bildirib ki, qiymətə təsir edən əsas amillərdən biri yerləşmədir.
"Mərdəkan və Bilgəh kimi ərazilərdə bağ evləri daha bahadır. Bunun səbəbi dənizə yaxınlıq, şərait, hovuzun olması, sahənin genişliyi, landşaft və ümumi mühitdir. Eyni xüsusiyyətlərə malik bir bağ evi Novxanı ərazisində daha ucuz ola bilər, lakin Mərdəkan-Bilgəhdə daha yüksək qiymətə təklif olunur. Çünki bu ərazilər daha prestijli və elit mühit kimi tanınır, infrastrukturu və yol şəraiti də daha yaxşıdır. Qiymətlərin yüksək olmasına baxmayaraq, bazarda tələb mövcuddur. Mövsüm faktoruna görə insanlar eyni vaxtda eyni məhsula yönəldikdə qiymətlərin artması normal hal hesab olunur. Eyni zamanda vətəndaşların gəlirlərinin artması da bu prosesə təsir edir. 20–30 min, hətta 40 min manatlıq kirayə götürən şəxslər varsa, bu o deməkdir ki, bu qiymətləri ödəyə bilən alıcı qrupları mövcuddur".
Onun sözlərinə görə, bundan əlavə, günlük kirayə bazarı da qiymətlərin formalaşmasına təsir edir.
"Məsələn, orta səviyyəli bağ evlərinin gündəlik qiymətləri 200–300 manat civarında olur. Günlük kirayələrin geniş yayılması da ümumi qiymətlərin yüksəlməsinə təsir göstərir. Nəticə etibarilə, qiymətlərin yüksək olması bazarda müştərinin mövcudluğu ilə bağlıdır. Daha yüksək məbləğ ödəyən şəxslər isə daha geniş imkanlar, daha yüksək komfort və lüks xidmətlər əldə edirlər və bu da həmin qiymətləri formalaşdıran əsas amillərdəndir".

The wide range of rental prices for country houses in the capital and surrounding areas, starting from 1,000 manats and going up to tens of thousands of manats, draws attention. These differences raise questions related both to the market structure and the balance of supply and demand. So, what are the reasons for such variability in prices, and why does demand for country houses not decrease despite the high amounts?
According to Medianews.az, Khalid Kerimli, an economist expert who gave a statement to Demokrat.az regarding the issue, stated that the main reason is the seasonality factor.
"That is, demand sharply increases within a short period, which results in price rises. When supply is limited, a short-term increase in demand leads to a rise in prices of country houses. This is the effect of the classic law of supply and demand. Seasonality is high in this business. The wide range of price changes is related to market segmentation. The offered products are not the same. Medium-level country houses are usually priced between 1,000 and 3,000 manats per month. Premium and VIP villas are offered at higher prices, above 10,000 manats. Prices of 40,000 manats are also possible, and these belong to a higher segment."
The expert noted that one of the main factors affecting the price is location.
"Country houses in areas such as Mardakan and Bilgah are more expensive. The reasons are proximity to the sea, amenities, having a pool, size of the area, landscape, and overall environment. A country house with the same features can be cheaper in Novkhani but offered at a higher price in Mardakan-Bilgah because these areas are recognized as more prestigious and elite environments, with better infrastructure and road conditions. Despite the high prices, there is demand in the market. It is normal for prices to rise when people direct themselves to the same product at the same time due to seasonal factors. At the same time, the increase in citizens’ incomes also affects this process. If there are individuals renting for 20–30 thousand, even 40 thousand manats, it means there are buyer groups who can afford these prices."
According to him, additionally, the daily rental market also influences price formation.
"For example, daily prices for medium-level country houses are around 200–300 manats. The widespread nature of daily rentals also affects the overall price increases. As a result, the presence of customers in the market correlates with the high prices. Those paying higher amounts receive broader opportunities, higher comfort, and luxury services, which are among the main factors shaping these prices."