Bakının ən bahalı bağ evləri bu ərazidədir
Paytaxt və ətraf ərazilərdə bağ evlərinin kirayə qiymətlərinin geniş aralıqda, 1000 manatdan başlayaraq on minlərlə manata qədər dəyişməsi diqqət çəkir. Bu fərqlər həm bazarın strukturu, həm də tələb və təklif balansı ilə bağlı suallar yaradır. Bəs, qiymətlərin bu qədər dəyişkən olmasının səbəbləri nədir və yüksək məbləğlərə baxmayaraq bağ evlərinə tələbat niyə azalmır?
Medianews.az-ın məlumatına görə, məsələ ilə bağlı Demokrat.az-a açıqlama verən iqtisadçı ekspert Xalid Kərimli bildirib ki, bunun əsas səbəbi mövsümlülük faktorudur.
"Yəni qısa müddət ərzində tələbat kəskin şəkildə artır və nəticədə qiymətlər yüksəlir. Təklif məhdud olduğu halda, tələbin qısa dövrdə artması bağ evlərinin qiymətlərinin bahalaşmasına gətirib çıxarır. Bu da klassik tələb-təklif qanununun təsiridir. Həmin biznesdə mövsümlülük yüksəkdir. Qiymətlərin geniş aralıqda dəyişməsi isə bazarın seqmentasiyası ilə bağlıdır. Təklif olunan məhsullar eyni deyil. Orta səviyyəli bağ evləri aylıq təxminən 1000–3000 manat aralığında olur. Premium və VIP villalar isə daha yüksək qiymətlərlə, 10 min manatdan yuxarı təklif olunur. 40 min manatlıq qiymətlər də mümkündür və bu, daha yüksək seqmentə aiddir".
Ekspert bildirib ki, qiymətə təsir edən əsas amillərdən biri yerləşmədir.
"Mərdəkan və Bilgəh kimi ərazilərdə bağ evləri daha bahadır. Bunun səbəbi dənizə yaxınlıq, şərait, hovuzun olması, sahənin genişliyi, landşaft və ümumi mühitdir. Eyni xüsusiyyətlərə malik bir bağ evi Novxanı ərazisində daha ucuz ola bilər, lakin Mərdəkan-Bilgəhdə daha yüksək qiymətə təklif olunur. Çünki bu ərazilər daha prestijli və elit mühit kimi tanınır, infrastrukturu və yol şəraiti də daha yaxşıdır. Qiymətlərin yüksək olmasına baxmayaraq, bazarda tələb mövcuddur. Mövsüm faktoruna görə insanlar eyni vaxtda eyni məhsula yönəldikdə qiymətlərin artması normal hal hesab olunur. Eyni zamanda vətəndaşların gəlirlərinin artması da bu prosesə təsir edir. 20–30 min, hətta 40 min manatlıq kirayə götürən şəxslər varsa, bu o deməkdir ki, bu qiymətləri ödəyə bilən alıcı qrupları mövcuddur".
Onun sözlərinə görə, bundan əlavə, günlük kirayə bazarı da qiymətlərin formalaşmasına təsir edir.
"Məsələn, orta səviyyəli bağ evlərinin gündəlik qiymətləri 200–300 manat civarında olur. Günlük kirayələrin geniş yayılması da ümumi qiymətlərin yüksəlməsinə təsir göstərir. Nəticə etibarilə, qiymətlərin yüksək olması bazarda müştərinin mövcudluğu ilə bağlıdır. Daha yüksək məbləğ ödəyən şəxslər isə daha geniş imkanlar, daha yüksək komfort və lüks xidmətlər əldə edirlər və bu da həmin qiymətləri formalaşdıran əsas amillərdəndir".

В столице и прилегающих районах цена аренды дачных домов варьируется в широком диапазоне — от 1000 манатов до десятков тысяч манатов. Эти различия вызывают вопросы как относительно структуры рынка, так и баланса спроса и предложения. Итак, в чем причины такой большой изменчивости цен и почему несмотря на высокие суммы, спрос на дачные дома не снижается?
По информации Medianews.az, экономист-эксперт Халид Керимли, давший объяснение Demokrat.az, отметил, что основной причиной является фактор сезонности.
"То есть в короткий период время спрос резко увеличивается, и вследствие этого повышаются цены. При ограниченном предложении резкий рост спроса за короткий срок приводит к подорожанию дачных домов. Это классическое воздействие закона спроса и предложения. В этом бизнесе сезонность высокая. Широкий разброс цен связан с сегментацией рынка. Предлагаемые товары не одинаковы. Дачи среднего уровня стоят примерно от 1000 до 3000 манатов в месяц. Премиум и VIP виллы же предлагаются с более высокими ценами — свыше 10 тысяч манатов. Цены в 40 тысяч манатов тоже возможны, и это относится к более высокому сегменту".
Эксперт отметил, что одним из основных факторов, влияющих на цену, является расположение.
"В районах таких как Мердекян и Бильгях дачи дороже. Причинами являются близость к морю, условия, наличие бассейна, большая площадь, ландшафт и общая атмосфера. Даунхаус с такими же характеристиками в районе Новханы может быть дешевле, но в Мердекяне-Бильгях предлагается по более высокой цене. Потому что эти районы считаются более престижными и элитными, инфраструктура и дорожные условия там лучше. Несмотря на высокие цены, на рынке есть спрос. Из-за сезонного фактора когда люди одновременно направляются к одному и тому же товару, повышение цен считается нормальным. Одновременно рост доходов граждан также влияет на этот процесс. Если есть люди, готовые платить 20-30,甚至 40 тысяч манатов за аренду, это означает, что существуют покупательские группы, способные оплачивать такие цены".
По его словам, помимо этого, на формирование цен влияет и рынок суточной аренды.
"Например, суточная стоимость дач среднего уровня составляет около 200-300 манатов. Широкое распространение суточной аренды также влияет на общее повышение цен. В итоге, то, что цены высокие, связано с существованием покупателей на рынке. Те, кто платит более высокие суммы, получают более широкие возможности, более высокий комфорт и услуги класса люкс, что является одним из основных факторов формирования этих цен".