Bakıda Türkiyənin Zəfər bayramı və Silahlı Qüvvələr Günü qeyd edildi -
Avqustun 29-da Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyi ölkəsinin Zəfər bayramı və Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə rəsmi qəbul təşkil edib.
Publika.az xəbər verir ki, tədbirdə əvvəlcə Azərbaycanın və Türkiyənin Dövlət himnləri səsləndirilib.
Daha sonra Türkiyənin ölkəmizdəki səfiri Birol Akgün Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın 30 Avqust - Zəfər bayramı münasibətilə təbrik məktubunu oxuyub.
Səfir türk xalqının və Türkiyə Silahlı Qüvvələrinin Mustafa Kamal Atatürkün rəhbərliyi ilə 1922-ci il avqustun 30-da tarixi Zəfər qazandığını qeyd edərək ölkəsinin 103 il bundan əvvəl başlatdığı mübarizənin uğurla başa çatdığını vurğulayıb.
O bildirib ki, həm avqustun 30-u, həm də noyabrın 8-i müstəqilliyimiz uğrunda mübarizənin şərəfli qələbələrlə taclandığı günlərdir: “Biz Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün əsas götürülməsinə yönəlmiş son nailiyyətləri alqışlayırıq. Cənubi Qafqazda sülh və firavanlıq üçün tarixi fürsət yaranıb”.
Birol Akgün qeyd edib ki, Türkiyə Azərbaycanın bu istiqamətdə atdığı bütün səyləri dəstəkləyəcək. O bildirib ki, ölkəsi sülh və sabitlik naminə təşəbbüskar mövqelərini qoruyaraq səylərini davam etdirir.
Səfir Azərbaycan və Ermənistan arasında əldə olunmuş sülh razılaşmalarını yüksək qiymətləndirərək alqışladıqlarını vurğulayıb. Əlavə edib ki, Vətən müharibəsinin Ali Baş Komandanı, qəhrəman Azərbaycan Ordusunun hər bir əsgəri və bu böyük Qələbənin qazanılmasında payı olan xalqımızın igid övladları daim hörmət və ehtiramla yad edilməlidir.
Müdafiə nazirinin birinci müavini - Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargah rəisi general-polkovnik Kərim Vəliyev bildirib ki, Türkiyənin Qurtuluş savaşında qazandığı Zəfər qardaş ölkənin zəngin tarixinin ən şərəfli səhifələrindən biridir.
Baş qərargah rəisi diqqətə çatdırıb ki, hazırda Azərbaycan ilə Türkiyə arasında münasibətlər ən yüksək səviyyədədir. “Əlaqələrimizin bu səviyyəyə çatmasında Azərbaycanın və Türkiyənin prezidentlərinin müstəsna rolu var. Ölkələrimiz arasında olan tarixi, dini, iqtisadi, mədəni və digər əlaqələr hərbi sahədə əməkdaşlığımızın inkişafı üçün yeni imkanlar açır”, - deyə general-polkovnik vurğulayıb.
“Türkiyənin Quru Qoşunları komandanı, Ordu generalı Selçuk Bayraktaroğlunun yaxın günlərdə ölkəmizə nəzərdə tutulan səfəri ordularımız arasında əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinə xidmət edəcək. Azərbaycan Ordusunun Türkiyə modelinə uyğunlaşdırılması istiqamətində xeyli işlər görülüb. Bu proses bu gün də davam etdirilir. Cari il ərzində ümumilikdə 30-dək hərbi təlim keçiriləcək. Eyni zamanda, 70-dən artıq konfrans, kurs, məşq və seminar təşkil olunub. İlin sonunadək bu tədbirlərin sayının artırılması və miqyasının genişləndirilməsi nəzərdə tutulur", - deyə K.Vəliyev əlavə edib.
Rəsmi qəbulda dövlət və hökumət nümayəndələri, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirləri, hərbi attaşelər, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.

В Баку отметили День Победы и День вооруженных сил Турции -
29 августа посольство Турции в Азербайджане организовало официальный прием по случаю Дня Победы и Дня Вооруженных Сил своей страны.
Как сообщает Publika.az, на мероприятии сначала прозвучали государственные гимны Азербайджана и Турции.
Затем посол Турции в нашей стране Биrol Акгюн прочитал поздравительное послание Президента Реджепа Тайипа Эрдогана по случаю 30 августа – Дня Победы.
Посол отметил, что турецкий народ и Вооруженные силы Турции под руководством Мустафы Кемаля Ататюрка одержали историческую Победу 30 августа 1922 года, подчеркнув, что борьба, начатая его страной 103 года назад, была успешно завершена.
Он отметил, что как 30 августа, так и 8 ноября являются днями торжественных побед в борьбе за нашу независимость: «Мы приветствуем последние достижения, направленные на установление мира между Азербайджаном и Арменией. В Южном Кавказе сложилась историческая возможность для мира и процветания».
Биrol Акгюн подчеркнул, что Турция поддержит все усилия Азербайджана в этом направлении. Он заявил, что страна продолжает свои усилия, занимая инициативную позицию ради мира и стабильности.
Посол высоко оценил и приветствовал достигнутые соглашения о мире между Азербайджаном и Арменией. Добавил, что Верховный Главнокомандующий Войны за Родину, каждый солдат героической армии Азербайджана и доблестные сыновья нашего народа, внесшие вклад в эту великую Победу, должны всегда почтительно и с уважением чтиться.
Первый заместитель министра обороны – начальник Генерального штаба Азербайджанской Армии генерал-полковник Карим Валиев заявил, что Победа Турции в войне за освобождение является одной из самых славных страниц богатой истории братской страны.
Начальник Генштаба отметил, что в настоящее время отношения между Азербайджаном и Турцией находятся на самом высоком уровне. «Исключительную роль в достижении такого уровня наших связей сыграли президенты Азербайджана и Турции. Исторические, религиозные, экономические, культурные и другие связи между нашими странами открывают новые возможности для развития нашего сотрудничества в военной области», – подчеркнул генерал-полковник.
«Предстоящий визит командующего сухопутными войсками Турции, генерала армии Сельчука Байрактароглу в нашу страну будет способствовать дальнейшему укреплению связей между нашими армиями. Проведена значительная работа по приведению Азербайджанской Армии в соответствие с турецкой моделью. Этот процесс продолжается и сегодня. В течение текущего года будет проведено около 30 военных учений. Также организованы более 70 конференций, курсов, тренировок и семинаров. До конца года планируется увеличить их количество и расширить масштабы», – добавил К.Валиев.
На официальном приеме присутствовали представители государственных и правительственных органов, послы иностранных государств в Азербайджане, военные атташе, представители международных организаций и общественности.