2026-da hansı seçkilər olacaq?
Medianews.az bildirir ki, Rusiyada parlamentin aşağı palatası - Dövlət Duması, Ermənistan və Latviyada parlament seçiləcək.
Bolqarıstan parlament və prezident seçkilərinə, yunan Kipri, Şimali Kipr Türk Respublikası, Sloveniya, Macarıstan, Danimarka, İsveç parlament seçkisinə, Portuqaliya prezident seçkisinə hazırlaşır.
ABŞ-da Konqresin hər iki palatasına seçki təyin olunub: Nümayəndələr Palatası tam, Senatın üçdə biri yenilənəcək.
Braziliya, Kolumbiya, Peru parlament və prezident seçkilərinə gedir.
İsrail, Livan, Bəhreyn, Banqladeş, Laos, Vyetnam, Tailand, Əlcəzair, Mərakeş, Liviya, Kamerun, Efiopiya, Benin, Somalini parlament seçkisi, Konqo, Qambiya və Cibutini prezident seçkisi, Zambiya, Cənubi Sudan, Uqanda, Kabo Verdeni parlament və prezident seçkiləri gözləyir.

2026 год является годом выборов во многих странах.
Medianews.az сообщает, что в России будет избрана нижняя палата парламента — Государственная Дума, а в Армении и Латвии — парламент.
Болгария готовится к парламентским и президентским выборам, а Греческий Кипр, Северный Кипр, Турецкая Республика, Словения, Венгрия, Дания, Швеция — к парламентским выборам, Португалия — к президентским выборам.
В США назначены выборы в обе палаты Конгресса: полностью обновится Палата представителей, а треть Сената.
Бразилия, Колумбия, Перу идут на парламентские и президентские выборы.
Израиль, Ливан, Бахрейн, Бангладеш, Лаос, Вьетнам, Таиланд, Алжир, Марокко, Ливия, Камерун, Эфиопия, Бенин, Сомали проведут парламентские выборы, Конго, Гамбия и Джибути — президентские выборы, Замбия, Южный Судан, Уганда, Кабо-Верде ожидают парламентские и президентские выборы.