Sabiq nazir: “Məhz buna görə biz Netanyahu hökumətini qərarı dəyişməyə çağırırıq”
Azərbaycanın keçmiş xarici işlər naziri Tofiq Zülfüqarov rəsmi Bakının İsrail hökumətinin qondarma “erməni soyqırımı” ilə bağlı qərarına reaksiyasını şərh edib.
Ötən ayın sonları İsrail hökuməti xarici işlər naziri Gideon Saarın qondarma “erməni soyqırımı”nın tanınması üçün hazırladığı layihəni yekdilliklə qəbul edib. Layihə İsrail parlamentində - Knessetdə də təsdiqlənəcəyi halda “erməni soyqırımı” məsələsi İsrailin rəsmi dövlət siyasətinin bir hissəsinə çevrilə bilər.
İyunun 29-da Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi İsrail hökumətinin qondarma “erməni soyqırımı” ilə bağlı qəbul etdiyi qərarın ciddi narahatlıq doğurduğunu açıqlayıb və hökuməti qərarı yenidən nəzərdən keçirməyə çağırıb.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Tofiq Zülfüqarov feysbuk şəbəkəsində məsələ barədə belə yazıb: “Ermənistanın və İsrailin bir çox şərhçisi iddia edir ki, bu və ya digər ölkənin 1915-ci ilin qondarma “erməni soyqırımı” ilə bağlı yürütdüyü siyasətin Azərbaycana aidiyyəti yoxdur.
Osmanlı İmperiyasının müxtəlif millətlərdən olan təbəələrinin qurban getdiyi, erməni siyasətçilərin soyqırımı kimi səciyyələndirdiyi 1915-ci ilin faciəvi hadisələri mövzusu Azərbaycana qarşı erməni ilhaqçılığının əsas ideoloji komponentlərindən biridir. Ermənistan Respublikasının Azərbaycana qarşı silahlı təcavüzə keçdiyi və işğal etdiyi ərazilərdə total etnik təmizləmə apardığı dövrdə isə həmin mövzu Ermənistanda dövlət siyasətinin söykəndiyi faşist ideologiyasının (Njdenin seğakronizm ideologiyası) ən əsas komponenti olub.
Ona görə də bu hadisələrin bizə birbaşa aidiyyəti var və məhz buna görə biz Netanyahu hökumətini qərarı dəyişməyə çağırırıq”.

Бывший министр иностранных дел Азербайджана Тофиг Зульфугаров прокомментировал реакцию официального Баку на решение правительства Израиля относительно вымышленного «армянского геноцида».
В конце прошлого месяца правительство Израиля единогласно поддержало проект министра иностранных дел Гидеона Саара о признании вымышленного «армянского геноцида». Если проект будет также одобрен в парламенте Израиля — Кнессете, то вопрос «армянского геноцида» может стать частью официальной государственной политики Израиля.
29 июня Министерство иностранных дел Азербайджана заявило, что принятое правительством Израиля решение по вымышленному «армянскому геноциду» вызывает серьёзную обеспокоенность и призвало правительство пересмотреть это решение.
По информации Medianews.az, Тофиг Зульфугаров написал на своей странице в Facebook по этому поводу следующее:
«Многие армянские и израильские коментаторы утверждают, что политика тех или иных стран в отношении т.н. "геноцида армян 1915 года" не касается Азербайджана...
Тема трагических событий 1915 года жертвами которых стали подданные Османской Империи многих национальностей и квалифицируемых армянскими политиками как геноцид, является одним из основных компонентов идиалогемы армянского аннексионализма в отношении Азербайджана. Она же главный элемент фашистской идеологии церахконизма Нжде, который в Армении стал базой гос. политики в период осуществления вооружённой агрессии Республики Армения против Азербайджана и тотальной этнической чистки азербайджанского населения на оккупированных территориях. Поэтому нас эти события затрагивают напрямую и именно поэтому мы призываем правительство Натаньяху изменить свое решение».