Azərbaycan və Ermənistan: haralardan çox gəlirlər?
2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında Ermənistanı 2 milyon 123 min 709 əcnəbi ziyarət edib. Hesabatı yayan Turizm Komitəsi bildirir ki, gələnlərin 41 faizi Rusiya, 13 faizi Gürcüstan, 8 faizi İran, 3 faizi ABŞ, 2 faizi Çin, qalanı başqa ölkələrin təmsilçiləridir.
Azərbaycanın Dövlət Sərhəd Xidmətinin məlumatına görə, yanvar-oktyabr aylarında ölkəyə 2 milyon 171,6 min əcnəbi gəlib, onların 24,4 faizi Rusiya, 17,4 faizi Türkiyə, 8 faizi İran, 6,6 faizi Hindistan, 4,3 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 4,2 faizi Gürcüstan, 4 faizi Qazaxıstan, 3,4 faizi Pakistan, 2,6 faizi Çin, 2,4 faizi İsrail, 2,3 faizi Özbəkistan, 1,6 faizi Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, 1,4 faizi Ukrayna, 1,2 faizi Türkmənistan, qalanı başqa ölkələrin vətəndaşları olub.

Azerbaijan and Armenia: where do most of the revenues come from?
In January-November 2025, Armenia was visited by 2,123,709 foreign nationals. The Tourism Committee, which published the report, states that 41 percent of the visitors were from Russia, 13 percent from Georgia, 8 percent from Iran, 3 percent from the USA, 2 percent from China, and the rest from other countries.
According to the State Border Service of Azerbaijan, from January to October, 2,171,600 foreigners entered the country, of whom 24.4 percent were from Russia, 17.4 percent from Turkey, 8 percent from Iran, 6.6 percent from India, 4.3 percent from Saudi Arabia, 4.2 percent from Georgia, 4 percent from Kazakhstan, 3.4 percent from Pakistan, 2.6 percent from China, 2.4 percent from Israel, 2.3 percent from Uzbekistan, 1.6 percent from the United Arab Emirates, 1.4 percent from Ukraine, 1.2 percent from Turkmenistan, and the remainder from other countries.