Azərbaycan düşməni erməni alim
Ermənistanda Azərbaycana qarşı sərt mövqeyi ilə seçilən bir alimə İranda yüksək akademik status verilib.
Musavat.com xəbər verir ki, İrəvan Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin İranşünaslıq kafedrasının müdiri, professor Vardan Voskanyan İranın Fars Dili və Ədəbiyyatı Akademiyasının fəxri üzvü seçilib.
Məlumata görə, müvafiq sertifikat fevralın 24-də İDU-da keçirilən mərasimdə İslam Respublikasının Ermənistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Xəlil Şirqulami tərəfindən təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Voskanyanın ictimai çıxışları və sosial şəbəkə paylaşımları dəfələrlə açıq anti-Azərbaycan ritorikası ilə müşayiət olunub. Bu baxımdan belə bir şəxsin rəsmi Tehran tərəfindən yüksək akademik statusla təltif olunması diqqət doğurur və suallar yaradır: İran tərəfi Voskanyanı hansı konkret elmi və ya mədəni xidmətlərinə görə fəxri üzv seçib?

Азербайджанский враг армянский учёный
В Армении учёному с жёсткой позицией по отношению к Азербайджану присвоен высокий академический статус в Иране.
По сообщению Musavat.com, заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Государственного университета Еревана, профессор Вардан Восканян избран почётным членом Академии персидского языка и литературы Ирана.
По информации, соответствующий сертификат был вручен 24 февраля на церемонии в ГУЕ чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики в Армении Халилом Ширгулуми.
Отметим, что общественные выступления и публикации Восканяна в социальных сетях не раз сопровождались открытой антиазербайджанской риторикой. В этом свете награждение такого человека высоким академическим статусом официальным Тегераном вызывает внимание и вопросы: за какие конкретные научные или культурные заслуги иранская сторона выбрала Восканяна почётным членом?