Atəşkəs sona çatır: İran və ABŞ arasında danışıqlarda ziddiyyətlər artır
İran, ABŞ və İsrail arasında davam edən gərginlik fonunda elan edilən atəşkəs çərşənbə günü başa çatır. İslamabadda keçirilən ilkin danışıqlarda nəticə əldə olunmayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Pakistan mənbələri İran nümayəndə heyətinin ikinci raund danışıqlara qatılmağa razılıq verdiyini bildirsə də, Tehran bu məlumatı təkzib edib.
İran Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü ABŞ ilə yeni danışıqlar planının olmadığını açıqlayıb. O, Vaşinqtonu atəşkəsi pozmaqda ittiham edərək, yeni hücum olacağı təqdirdə cavab veriləcəyini bildirib.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp nümayəndələrin İranla danışıqlara davam edəcəyini deyib. İran Prezidenti Məsud Pezeşkian isə münaqişənin heç bir tərəfə fayda vermədiyini vurğulayaraq, diplomatik həll yollarının vacibliyini qeyd edib.
Məlumata görə, mümkün ikinci raund danışıqlarda ABŞ tərəfdən vitse-prezident Ceyms Devid Vens, xüsusi nümayəndə Stiv Viktof və Cared Kuşnerin, İran tərəfdən isə parlament sədri Məhəmməd Baqir Qalibaf və xarici işlər naziri Abbas Əraqçinin iştirakı gözlənilir.

Перемирие, объявленное на фоне сохраняющейся напряженности между Ираном, США и Израилем, заканчивается в среду. На предварительных переговорах в Исламабаде результатов достигнуто не было.
По сообщению Medianews.az, пакистанские источники заявляют, что иранская делегация согласилась принять участие во втором раунде переговоров, однако Тегеран опроверг эту информацию.
Представитель Министерства иностранных дел Ирана заявил, что новых переговоров с США не планируется. Он обвинил Вашингтон в нарушении перемирия и сообщил, что в случае нового нападения будет дан ответ.
Президент США Дональд Трамп заявил, что представители будут продолжать переговоры с Ираном. Президент Ирана Масуд Пезешкиан подчеркнул, что конфликт не приносит пользы ни одной из сторон и подчеркнул важность дипломатических решений.
Согласно информации, во втором возможном раунде переговоров с американской стороны ожидается участие вице-президента Джеймса Давида Венса, специальных представителей Стива Виктофа и Джареда Кушнера, а с иранской стороны — спикера парламента Мохаммада Багира Галибафа и министра иностранных дел Аббаса Аракачи.