Atəşkəs sona çatır: İran və ABŞ arasında danışıqlarda ziddiyyətlər artır
İran, ABŞ və İsrail arasında davam edən gərginlik fonunda elan edilən atəşkəs çərşənbə günü başa çatır. İslamabadda keçirilən ilkin danışıqlarda nəticə əldə olunmayıb.
Medianews.az xəbər verir ki, Pakistan mənbələri İran nümayəndə heyətinin ikinci raund danışıqlara qatılmağa razılıq verdiyini bildirsə də, Tehran bu məlumatı təkzib edib.
İran Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü ABŞ ilə yeni danışıqlar planının olmadığını açıqlayıb. O, Vaşinqtonu atəşkəsi pozmaqda ittiham edərək, yeni hücum olacağı təqdirdə cavab veriləcəyini bildirib.
ABŞ Prezidenti Donald Tramp nümayəndələrin İranla danışıqlara davam edəcəyini deyib. İran Prezidenti Məsud Pezeşkian isə münaqişənin heç bir tərəfə fayda vermədiyini vurğulayaraq, diplomatik həll yollarının vacibliyini qeyd edib.
Məlumata görə, mümkün ikinci raund danışıqlarda ABŞ tərəfdən vitse-prezident Ceyms Devid Vens, xüsusi nümayəndə Stiv Viktof və Cared Kuşnerin, İran tərəfdən isə parlament sədri Məhəmməd Baqir Qalibaf və xarici işlər naziri Abbas Əraqçinin iştirakı gözlənilir.

The ceasefire announced amidst the ongoing tension between Iran, the USA, and Israel ends on Wednesday. No results were achieved in the initial talks held in Islamabad.
According to Medianews.az, Pakistani sources reported that the Iranian delegation agreed to participate in the second round of talks, but Tehran denied this information.
The spokesperson of the Iranian Ministry of Foreign Affairs announced that there is no plan for new talks with the USA. He accused Washington of violating the ceasefire and stated that a response would be given if a new attack occurs.
US President Donald Trump said representatives would continue talks with Iran. Iranian President Masoud Pezeshkian emphasized that the conflict benefits no party and highlighted the importance of diplomatic solutions.
According to the information, the expected participants in the possible second round of talks include US Vice President James David Wences, special representatives Steve Wicthof and Jared Kushner, and from the Iranian side, Parliament Speaker Mohammad Bagher Qalibaf and Foreign Minister Abbas Araqchi.